Strona główna 0_Slider Straciła złotą biżuterię i blisko 30 tysięcy złotych

Straciła złotą biżuterię i blisko 30 tysięcy złotych

0

W słuchawce usłyszała zapłakany głos i prośbę o 100 tysięcy złotych na kaucję. Fałszywa wnuczka zdołała przekonać 84-letnią mieszkankę Strzegomia do oddania jej oszczędności życia i biżuterii.

Seniorka odebrała telefon z nieznanego jej numeru od zapłakanej kobiety, w której rozpoznała swoją wnuczkę. Ta poinformowała, że miała wypadek samochodowy w którym potrąciła kobietę przechodzącą przez przejście dla pieszych. Płakała i błagała o pomoc i przekazanie pieniędzy na poczet kaucji w kwocie 100 tysięcy. Gdyby tego nie zrobiła, wnuczka zmuszona będzie iść do więzienia na 8 lat. Następnie przekazała słuchawkę innej kobiecie, która podawała się za policjantkę – relacjonuje asp. Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Rozmówczyni powtórzyła, że doszło do wypadku i potrzebne są pieniądze na kaucję. 84-latka chciała pomóc, ale nie dysponowała całą potrzebną kwotą, dlatego zaproponowała oprócz pieniędzy w kwocie 28 tysięcy złotych – złotą biżuterię. Rzekoma policjanta poformowała, że po pieniądze i biżuterię w ciągu 15 minut zgłosi się inny „policjant”. Oszustka była cały czas na linii z kobietą, nie pozwała się rozłączyć. Pokierowała tak całą rozmową, że od seniorki uzyskała dokładny adres zamieszkania. Po chwili do drzwi zapukał mężczyzna, który zgodnie z ustaleniami odebrał pieniądze oraz biżuterię. Po tym 84-latka czekała jeszcze około 20 minut, by porozmawiać jeszcze z wnuczką, ale w słuchawce nikt się już nie odezwał. Kobieta zadzwoniła do swojego wnuka i ten uświadomił jej, że żadnego wypadku nie było, a ona sama padła ofiarą oszustów – opisuje rzeczniczka świdnickiej policji.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz! Nie ma znaczenia, za kogo się podają. Gdy dzwoni rzekomy zapłakany wnuk, córka czy inny członek rodziny i opowiada historię, która kończy się prośbą o pieniądze uważajmy – to może być oszustwo. W takiej sytuacji trzeba natychmiast rozłączyć rozmowę i najlepiej z innego telefonu zadzwonić na numer alarmowy 112 lub wybrać numer prawdziwej bliskiej osoby z rodziny – apeluje asp. Ząbek

Policja zachęca także osoby młode, by rozmawiały z seniorami, członkami rodziny, ale też osobami samotnymi i przestrzegały je przed oszustami.

/opr. red./

Poprzedni artykułPowraca Dolnośląski Budżet Obywatelski. Harmonogram
Następny artykułInteligentny zmiękczacz wody, czyli rewolucja w domu