Mniej wykroczeń związanych ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych oraz zakłócaniem spokoju i
porządku publicznego, utrzymująca się duża liczba interwencji dotyczących wykroczeń drogowych, a także wzrost zdarzeń ujawnionych dzięki kamerom miejskiego monitoringu – świdniccy strażnicy miejscy podsumowali 2023 rok. Sprawozdanie z ich działalności zostanie zaprezentowane podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej.
– Rok 2023 to kolejny rok z rzędu, w którym liczba interwencji na zgłoszenia mieszkańców utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Pomimo niezmiennej od lat liczby etatów oraz odpływu naszych funkcjonariuszy do innych służb mundurowych z wszystkich sił staramy się sprostać oczekiwaniom społeczności lokalnej, która zwracając się do nas o pomoc, daje wyraz zaufania oraz potrzeby istnienia Straży Miejskiej w Świdnicy – wskazuje komendant Marek Fiłonowicz w dorocznym raporcie podsumowującym pracę municypalnych. W 2023 roku strażnicy otrzymali od świdniczan 7537 zgłoszeń, natomiast rok wcześniej było ich 7750.
Według wyliczeń przedstawionych w rocznym raporcie, w 2023 roku zwiększyła się liczba interwencji związanych z łamaniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W ubiegłym roku było ich 3247, a w wyniku podejmowanych działań ujawniono 294 wykroczenia. – Naruszenia przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości w 2023 roku zanotowały minimalny wzrost. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt zmiany metodyki działania, ukierunkowany na uzyskanie pożądanego efektu – ograniczenia przypadków naruszania przedmiotowej ustawy. Istotną kwestią w powyższym zakresie jest też fakt, iż nasze szeregi w 2023 roku opuścili kolejni strażnicy odchodząc do innych służb mundurowych. Odstąpiono od nakładania mandatów karnych w stosunku do osób popełniających wykroczenia w warunkach recydywy, położono większy nacisk na wnioskowanie w sądach kar ograniczenia wolności oraz kar aresztu, rozszerzono zakres stosowania kierowania wniosków o ukaranie w trybie przyspieszonym – tłumaczy Fiłonowicz.
– Naruszenia przepisów w zakresie zakłócania spokoju i porządku publicznego w roku ubiegłym wykazały znaczny spadek do roku 2022. Spadek ten nie wynika bezpośrednio ze znaczącej poprawy sytuacji, lecz jest wynikiem wielu składowych opisanych powyżej. Trudno jest w sposób istotny ograniczać tego typu wykroczenia, gdyż wynikają one bezpośrednio z instynktownych zachowań ludzkich trudnych do przewidzenia, często wynikających z nadmiernego spożycia alkoholu – wyjaśnia komendant. W ubiegłym roku strażnicy podjęli 1903 interwencje związane z zakłócaniem spokoju (w roku 2022 było ich 2805).
W przypadkach związanych z łamaniem przepisów o obyczajności publicznej, czyli tzw. nieobyczajnych wybryków i używania słów nieprzyzwoitych, w 2023 roku strażnicy interweniowali 2888 razy (rok wcześniej takich interwencji było 3047). – Mamy do czynienia z niewielkim spadkiem zdarzeń w tej przestrzeni. Należy stwierdzić, że sprawcami wykroczeń związanych z naruszeniem norm obyczajności publicznej, w większości przypadków jest niewielka grupa osób bezdomnych, dysfunkcyjnych, uzależnionych od alkoholu i innych środków. Wielokrotnie strażnicy podejmowali kilka interwencji dziennie w stosunku to jednej osoby. Zmiana metodyki działania spowodowała, że znacząca część tych osób w roku ubiegłym, dzięki naszym działaniom, odbywała kary aresztu, co miało pozytywny wpływ na sytuację w zakresie występowania wykroczeń z zakresu obyczajności publicznej. Znaczący wpływ na zwiększenie wykrywalności przypadków w zakresie obyczajowości publicznej miał też fakt zintensyfikowania działań monitoringu wizyjnego i jego rozbudowa. Należy jednoznacznie stwierdzić, iż skala problemów w powyższym zakresie nie jest adekwatna do wielkości Świdnicy i wynika z funkcjonowania na naszym terenie osób bezdomnych z innych gmin – wskazuje Fiłonowicz.
Świdniccy municypalni od kilku lat sporo uwagi poświęcają kwestii spalania odpadów oraz kontroli opału wykorzystywanego do celów grzewczych. W ubiegłym roku przeprowadzono 170 takich kontroli, które w 73 przypadkach doprowadziły do wszczęcia postępowań sprawdzających. W wyniku podjętych działań nałożono 3 mandaty karne, skierowano 1 wniosek o ukaranie do sądu, a w 6 przypadkach zastosowano pouczenie. – Należy uściślić, że kontroli w kotłowniach i lokalach mieszkalnych strażnicy dokonali 29 razy, z czego 3 razy zastosowano postępowanie mandatowe, a 6-krotnie pouczono sprawców czynu zabronionego i skierowano jeden wniosek do sądu. W 97 przypadkach zgłoszenia mieszkańców nie potwierdziły się. W obiektach tych paliwo służące za wkład do pieca było prawidłowe. Duże znaczenie ma tutaj umiejętność palenia w piecach, która w dużej mierze ma wpływ na to, co wylatuje z kominów naszych domów, jak również jakość paliwa, która jest stosowana w piecach – zaznacza szef świdnickiej straży.
W 28 przypadkach postępowania dotyczyły zgłoszeń związanych ze spalaniem odpadów na ogródkach przydomowych, ogrodach działkowych i innych terenach otwartych. Nie zastosowano postępowania mandatowego, jeden raz udzielono pouczenia. W pozostałych sytuacjach zgłoszenia o spalaniu odpadów nie potwierdziły się.
Wspólnie z pracownikami wydziału gospodarki odpadami strażnicy przeprowadzili też 51 kontroli deklaracji śmieciowych, w wyniku których nałożono 1 mandat karny, 9 osób pouczono, a 42 sprawy przekazano do dalszego prowadzenia przez inne instytucje. – Najpoważniejsze nieprawidłowości odnotowano w miejscach zbiorowego zakwaterowania obcokrajowców (hotele robotnicze), miejscach prowadzenia działalności gospodarczej i nowo wybudowanych obiektach mieszkalnych. Działania nasze nie są ukierunkowane na represjonowanie sankcjami karnymi osób niestosujących się do przedmiotowych przepisów lecz ich pouczanie, uświadamianie i wskazywanie nieprawidłowości w tym zakresie – podkreśla komendant.
Strażnicy podejmowali również interwencje związane z wykroczeniami drogowymi. – Wciąż wzrastająca ilość pojazdów jeżdżących po naszych drogach wraz z coraz większym deficytem miejsc do ich parkowania skutkuje tym, że pojazdy samochodowe parkowane są często niezgodnie z przepisami, a nawet w sposób bezpośrednio zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego. Kontrola w tym zakresie nie może być zatem pomijana przez straże zwłaszcza w zapewnieniu porządku w parkowaniu pojazdów na terenie miasta. Stąd też rola, jaką pełni tu straż, choć niewdzięczna, przyczynia się do utrzymania ładu komunikacyjnego. W 2023 roku strażnicy w przeważającej mierze podejmowali działania na zgłoszenia obywateli. Ujawnili na terenie naszego miasta 1664 wykroczeń drogowych. Udzielono 682 pouczenia, w 173 przypadkach czynności zakończono postępowaniem mandatowym. Sporządzono 64 wniosków o ukaranie do sądu. Są to dane tylko z tych postępowań, które na koniec roku zostały rozstrzygnięte – wylicza Fiłonowicz.
W 2023 roku dzięki kamerom miejskiego monitoringu ujawniono 1140 zdarzeń, czyli o 121 więcej niż rok wcześniej. Doprowadziło to do zatrzymania 6 osób, ujawnienia 3 przestępstw oraz 358 przypadków spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Na podstawie nagrań z monitoringu strażnicy pouczyli 156 osób, nałożyli 79 mandatów karnych, a w 19 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu.
– W straży miejskiej obsługa systemu monitoringu zapewniona jest w trybie ciągłym, całodobowo przez wszystkie dni w tygodniu przez cywilnych operatorów monitoringu Straży Miejskiej. Obecnie osoba taka w trakcie zmiany obsługuje 135 kamer, urządzenie blokujące wjazd do Rynku od ulicy Kotlarskiej oraz monitoring alarmowy placówek oświatowych oraz obiektów użyteczności publicznej (30 obiektów w tym Urząd Miasta Świdnicy). Zainstalowany system pozwala nie tylko na bieżącą kontrolę wizualną miejsc, ale daje także możliwość rejestracji i odczytu danych w formie cyfrowych nagrań obrazu. Zapisany, wykorzystywany jest jako materiał dowodowy w prowadzonych czynnościach procesowych. Pomaga również Policji w prowadzeniu śledztw i dochodzeń. W tym zakresie Straż Miejska prowadzi ścisłą współpracę udostępniając podgląd miejsc i zdarzeń w trybie natychmiastowym. W 2023 roku Policja zwracała się do naszej jednostki 124 razy z wnioskiem o udostępnienie zapisów z monitoringu w związku z prowadzonymi dochodzeniami, śledztwami i czynnościami wyjaśniającymi – przywołuje komendant.
W sumie w 2023 roku municypalni nałożyli 429 mandatów na kwotę 52 510 złotych. Najwięcej z nich wystawiono w związku z wykroczeniami komunikacyjnymi – 173 mandatów na kwotę 21 100 złotych. W przypadkach związanych z łamaniem ustawy o wychowaniu w trzeźwości wystawiono 137 mandatów na kwotę 13 620 złotych, za zniszczenie mienia publicznego nałożono 44 mandaty na kwotę 7790 złotych, natomiast za wykroczenia przeciwko obyczajności strażnicy wystawili 33 mandaty na kwotę 3550 zł. W ciągu całego roku w 1198 przypadkach strażnicy ograniczyli się do pouczeń, a 170 razy kierowali wnioski do sądu.
/Straż Miejska w Świdnicy, opr. mn/