Strona główna 0_Slider Jubileuszowy 50. „Rocznik Świdnicki”. Kto otrzymał najnowsze wydanie?

Jubileuszowy 50. „Rocznik Świdnicki”. Kto otrzymał najnowsze wydanie? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]

0

Od powstania szkolnictwa w Świdnicy i wyjątkowej postaci Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, przez wspomnienia ze świdnickich dawnych kawiarni – w tym doskonale znanych mieszkańcom – „Casanova” czy „Kasia”. To również dzieje dzwonów świdnickiego Kościoła Pokoju i wiele innych niezwykle ciekawych historii z życia miasta i okolic, które przeczytać można w najnowszym 50. „Roczniku Świdnickim”. W publikacji znajdziemy też jubileuszowe retrospekcje o zespołach redakcyjnych, autorach i początkach tytułu. Wydawnictwo jest już dostępne dla czytelników. Dwa jego egzemplarze można było zdobyć w naszym konkursie. Kto je otrzymał?

Mija już ponad 50 lat od powstania „Rocznika Świdnickiego”. W 1973 roku wydawnictwo powołało do życia Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej i od tego czasu skupiało wielu autorów i pasjonatów historii regionu, którzy dzielili się na kartach tego tytułu swoją niezwykle cenną wiedzą o Świdnicy i okolicznych miejscowościach. – W setkach artykułów autorzy podejmowali tematy dotyczące wydarzeń historycznych miasta i regionu, odkrywali tajemnice świdnickich zabytków, prezentowali sylwetki ważnych dla miasta osób, omawiali wydarzenia kulturalne i społeczne. Z publikowanych przez 50 lat tekstów wyłania się fenomenalna panorama Świdnicy i jej okolic, ujmująca walory naturalne, kulturowe, historyczne, ale i współczesne – wymienia we wstępie do jubileuszowego wydania jego zespół redakcyjny.

W tym roku „Rocznik Świdnicki” doczekał się 50. odsłony. Wydawnictwo postarało się więc o jubileuszowe podsumowania. – To jubileuszowe wydanie z ukłonem dla tych, bez których nie byłoby 50. tomu „Rocznika Świdnickiego”. Chcieliśmy oddać honor wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten rocznik ma już taką historię – mówi Małgorzata Gryń-Chlebicka, przewodnicząca Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Znajdziemy w nim składy osobowe zespołów redakcyjnych oraz wszystkich autorów publikujących w wydawnictwie swoje teksty – od 1973 do 2021 roku. Zobaczymy, jak wyglądały okładki poszczególnych numerów. Przeczytamy również o powstaniu wydawnictwa.

Oprócz jubileuszowych tematów, w najnowszym roczniku nie brakuje mnóstwa ciekawych informacji o historii Świdnicy i okolic. O budowie strzegomskiego cmentarza dla żołnierzy poległych w I wojnie światowej pisze Marek Żubryd. O początkach szkolnictwa w Świdnicy – dziejach I LO, a także mniej oficjalnie o postaci Mieczysława Kozara-Słobódzkiego wspomina Stanisław Bielawski. W swoim tekście „Świdnickie silva rerum III” przytacza m.in. też dzieje dawnych świdnickich kawiarni – jak „Casanova” czy „Kasia”. Jest też niezwykła opowieść o dzwonach świdnickiego Kościoła Pokoju z archiwalnymi zdjęciami – napisana przez Wolfganga Brylla. – O Polakach i ich historii na Syberii napisała nieżyjąca już Pani Danuta Kotełko. To jest ostatni tekst Pani Danusi Kotełko. Zawiera jej osobiste wspomnienia – opowiada o publikacji Małgorzata Gryń-Chlebicka.

W nowym „Roczniku Świdnickim” pojawiają się też teksty dotyczące czasów nam bliższych, bardziej współczesnych. – W tym wydaniu znajdziemy też historię nie tak bardzo odległą Polskiego Związku Filatelistycznego oddział w Świdnicy. Trzeba dodać, że w tym roku dzięki działaniom tego związku wydano jubileuszowe znaczki z wizualizacją pomnika Bolka II, księcia jaworsko-świdnickiego – zauważa przewodnicząca Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Ponownie rys literacki nadaje Wojciech Koryciński i w kolejnym artykule z cyklu „Świdnickie pejzaże literackie” odnosi się do przestrzeni miejskiej w poezji Tomasza Hrynacza. Jest też mowa o seniorach i polityce społecznej, o których pisze Wiesław Łabęcki. Tradycyjnie rocznik kończy kalendarium i statystyki ze Świdnicy i powiatu świdnickiego. Rok 2022, który jest przypisany temu wydawnictwu, podsumowuje Bartłomiej Ciesielski.

„Rocznik Świdnicki 2022” został wydany w nakładzie 300 egzemplarzy. Zostanie przekazany m.in. do bibliotek naukowych oraz szkół. Cześć nakładu jest też dostępna w sprzedaży. Publikację można nabyć w Informacji Turystycznej oraz w Muzeum Dawnego Kupiectwa w cenie 32 zł.

Kto otrzymał najnowszy 50. „Rocznik Świdnicki”?

Dla naszych Czytelników mieliśmy dwa egzemplarze 50. tomu „Rocznika Świdnickiego”. By  mieć możliwość ich otrzymania, należało w zgłoszeniu konkursowym odpowiedzieć na pytanie – Dlaczego chciałabyś/chciałbyś otrzymać najnowszy rocznik? Najciekawsze odpowiedzi nagrodziło jury konkursowe. Publikację otrzymali – Weronika Muniak i Marcin Pakuła. Gratulujemy!

Szczegółowy regulamin konkursów organizowanych na portalu Świdnica24 znajdziesz TUTAJ.

/red./

Poprzedni artykułJuliusz ucierpiał w wypadku drogowym. Schronisko apeluje o wsparcie leczenia
Następny artykułOd porcelany po miecze i meble. Marcowa giełda staroci w Świdnicy [FOTO]