Strona główna 0_Slider Jeśli nie straż miejska, to może policja? Ile razy ukarano śmieciarzy w...

Jeśli nie straż miejska, to może policja? Ile razy ukarano śmieciarzy w Świdnicy?

0

Jak już informowaliśmy, świdnicka Straż Miejska ma skromne osiągnięcia, gdy chodzi o wyciąganie konsekwencji wobec osób, które zaśmiecają miasto. Statystykę za 2023 rok i pierwsze 2 miesiące 2024r. na wniosek Swidnica24.pl przygotowała świdnicka policja.

Na zdjęciu należący do miasta teren dawnego boiska przy ul. Kościelnej w Świdnicy

Problem rozrzucanych po mieście butelek, zwożenia odpadów po remontach czy generalnych porządkach na tereny zielone, zaśmiecania rzeki mocno dotyka Świdnicę. To już prawdziwa plaga.

Śmiecenie jest wykroczeniem. „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.” – stanowi par. 1 art. 145 kodeksu wykroczeń. Żeby ukarać, to jeszcze trzeba przyłapać na gorącym uczynku lub mieć niezbity dowód.

Jak poinformował Swidnica24.pl zastępca komendanta świdnickiej Straży Miejskiej Edward Świątkowski (o czym informowaliśmy 27 lutego), w 2023 roku strażnicy mieli 225 interwencji związanych z zaśmiecaniem. – 15 osób pouczono, 9 otrzymało mandaty karne, 2 wnioski o ukaranie skierowane do sądu – wyliczał zastępca komendanta. W tym roku, do 25 lutego, interwencji było 31, pouczenia 2, 3 mandaty.

– Jednak chciałbym zauważyć, że w Świdnicy funkcjonuje jeszcze jedna służba prowadząca działania w podobnym zakresie jak nasza jednostka – zwrócił uwagę zastępca komendanta. O identyczną informację poprosiliśmy więc Komendę Powiatową Policji w Świdnicy.

– Na terenie Świdnicy w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku świdniccy policjanci podjęli 150 interwencji dotyczących zaśmiecania. W 131 przypadkach interwencja zakończyła się nałożeniem mandatu na sprawcę wykroczenia, kolejnych 5 zakończyło się skierowaniem do sądu wniosku o ukaranie sprawcy wykroczenia, w 12 przypadkach interwencja zakończyła się przez pouczenie. W 2 przypadkach policjanci nie potwierdzili zgłoszenia. W okresie od 1 stycznia do 28 lutego 2024 świdniccy policjanci interweniowali 19 razy. W 19 przypadkach interwencja zakończyła się nałożeniem mandatu karnego – podaje asp. Magdalena Ząbek.

Osób, które nagminnie śmiecą, nie odstraszają nakładane mandaty, które od lat pozostają tej samej wysokości. Miasto opłaca firmy, które mają zajmować się utrzymaniem czystości. Mimo to pełne ręce pracy ma dwóch społeczników, Waldemar Woźniak i Krzysztof Szpilka, którzy systematycznie sprzątają miasto, za darmo. Wsparciem będzie realizowany przez miasto we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy od wielu lat cykliczny program. – Osiemnaście osób zatrudnionych w ramach prac społecznie-użytecznych będzie porządkować tereny zielone. Prace rozpoczną się 6 marca i potrwają do końca listopada – zapowiada magistrat.

– Morwy na Osiedlu Młodych, czyli teren w okolicach ul. Sowińskiego; ul. Komunalna, boisko przy Zaułku Kupieckim; ul. Pileckiego; Park Harcerski, ul. Kosynierów; ul. Nadbrzeżna; ścieżka rowerowa przy ul. Westerplatte w stronę ul. Kraszowickiej; ul. Słowiańska; ul. Komunardów; Park Strzelnica, ul. Jagiellońska; tereny zielone przy parkingu przy ul. Spółdzielczej; tereny przy Fleszy Nowomłyńskiej; „Hycel”; łącznik ul. Saperów z ul. Sienną; ul. Stęczyńskiego i ul. Zmorskiego; ul. Kliczkowska; ul. Karola Miarki przejście z ul. Łukasińskiego – to miejsca, które uprzątnięte zostaną w pierwszej kolejności – czytamy w komunikacie.

Warto dodać, że część tych terenów stale sprzątają wspomniani już społecznicy (m.in. Park Harcerski, ul. Kliczkowską, okolice Hycla).

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Poprzedni artykułMatrixa szukały setki ludzi. Owczarek złapany w Świdnicy
Następny artykułWielkanocny kiermasz w Żarowie