Strona główna 0_Slider Z ulicy Świętojańskiej znika budynek z lat 30.XX wieku

Z ulicy Świętojańskiej znika budynek z lat 30.XX wieku

0

Z żalem mieszkańcy pamiętającego czasy sprzed II wojny światowej osiedla domów jednorodzinnych w Świdnicy obserwowali dzisiaj rozbiórkę jednego z domów. Ostatni niemiecki właściciel zajmował się drukiem, m.in. biletów do kina i teatru.

Zdjęcie udostępnione przez Leokadię Kasprzycką w mediach społecznościowych.

Budynek przy ul. Świętojańskiej 4 powstał w latach 30.XX wieku. – To dawna Steubenstrasse 4. W 1942 roku mieszkali tu inżynier Kurt Lück oraz Schreyer Luize. Ostatnim, niemieckim właścicielem domu był Adolf Schreyer. W kamienicy Rynek 23 posiadał sklep z różnego rodzaju drukami, które sam wykonywał. Specjalizował się w biletach do kin i teatrów.  Adolf Schreyer pochodził ze Świebodzic i prowadził drukarnię razem ze swoimi dwoma braćmi.Założona została jeszcze w XIX wieku. Zmarł w 1941 roku – mówi Andrzej Dobkiewicz, redaktor Świdnickiego Portalu Historycznego.

Budynek wchodził w skład powstającego od lat 20.XX wieku osiedla Witoszowskiego (Bögendorfer Siedlung). Założenie ani pojedyncze budynki nie są objęte ochroną konserwatorską.

Fot. N.N., pochodzi ze strony Świdnica Moje Miasto
Kolekcja: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Ulica Świętojańska (do 1945 Steubenstr.) – początek lat 40.

 Mieszkańcy obawiają się, że w miejsce wyburzonej willi powstanie znacznie większy obiekt na kilka mieszkań.

W miejsce wyburzonego budynku świdnicki developer planuje wybudować apartamentowiec. Wizualizacja ze strony silver-city.pl:

/red./

Poprzedni artykuł„Stolen Memory”. Młodzież pomoże odnaleźć rodziny więźniów obozów nazistowskich
Następny artykułRadni upominają się o nocne dyżury aptek i świąteczną opiekę zdrowotną. Apel trafi do rządu