Strona główna 0_Slider Smutny jubileusz Parku Harcerskiego w Świdnicy. Nowe władze wykażą więcej troski?

Smutny jubileusz Parku Harcerskiego w Świdnicy. Nowe władze wykażą więcej troski?

0

Z okazji Millenium świdnicki Hufiec ZHP w 2000 roku zorganizował akcję sadzenia 2000 tysięcy drzew na stoku pomiędzy potokiem Witoszówką a Osiedlem Słowiańskim w Świdnicy. Z czasem dosadzono kolejne 800 drzew. W tym roku mija 10 rocznica wpisania nowego, zielonego założenia na listę świdnickich parków i nadania mu nazwy Park Harcerski. Od roku samotną walkę o utrzymanie w tym miejscu czystości toczy świdnicki społecznik. – Chciałbym, aby ten rok był ogłoszony Rokiem Parku Harcerskiego – pisze w mediach społecznościowych Krzysztof Szpilka.

Zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Szpilkę na początku lutego 2024r.

Zadrzewiony obszar między ulicami Polna Droga a Słowiańską o powierzchni  7,1182 hektara od 2014 roku oficjalnie jest parkiem. W tej sprawie stosowną uchwałę podjęli świdniccy radni, nadając terenowi nazwę Park Harcerski. Park przez wiele lat był nieuporządkowanym skupiskiem drzew. Z inicjatywy Urzędu Miejskiego część samosiewów wierzby i topoli została wycięta, a w ich miejsce posadzono 80 sztuk dębów, lip, klonów i jarząbów szwedzkich.

Od lat park traktowany jest po macoszemu i stale, bez względu na porę roku, przyciąga amatorów libacji alkoholowych. Krzysztof Szpilka w ubiegłym roku na spacery ze swoim psem Luną zaczął zabierać worki i systematycznie sprzątać okolice zlewu Witoszówka. „Ekopatrole z Luną” zaczęły zataczać coraz szersze kręgi, ale w centrum uwagi pozostał właśnie Park Harcerski. Stąd społecznik usuwał własnymi siłami opony, w tym oponę od ciągnika rolniczego, a systematycznie walczy z mniejszych rozmiarów odpadami.

– Porównując ten park do innych świdnickich parków: Centralnego, Sikorskiego, Młodzieżowego, Kasprowicza, niestety gołym okiem widać, że jest on chyba najgorzej traktowany i najbardziej zaniedbany. Przywołując 10 rocznicę nadania oficjalnego statusu parku temu obszarowi położonemu pomiędzy Zalewem Witoszówka, potokiem Witoszówka a Osiedlem Słowiańskim chciałbym, aby ten rok był ogłoszony Rokiem Parku Harcerskiego – napisał w mediach społecznościowych mieszkaniec Świdnicy, po raz kolejny zamieszczając dokumentację fotograficzną zaśmieconej parkowej przestrzeni.

Mam nadzieję, iż za kilka miesięcy nowa Rada Miejska i być może nowy prezydent miasta poświęcą więcej uwagi, zaangażowania oraz środków temu parkowi. 10 „urodziny” Parku Harcerskiego to dobra okazja, aby poprawić jego stan z korzyścią dla miasta i jego mieszkańców – podkreśla Krzysztof Szpilka.

W tym roku, na mocy umowy obowiązującej od 6 listopada 2023 do 15 listopada 2024 za „bieżące utrzymanie, pielęgnację parków miejskich i utrzymanie chodników do nich przylegających” odpowiadają  Zakład Usług Porządkowych – „JEDYNKA” Piotr Silko  i Farma Miejska Maciej Karpiński. Miasto na ten cel przeznaczyło „do 2 174 467,10 zł”.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułSpodnie jeansowe męskie — jak znaleźć model idealny dla Twojej sylwetki?
Następny artykułGaleria Świdnicka zaprasza zakochanych do kina