Strona główna Temat dnia Po ograniczeniu zamówienia jedna oferta na 10 elektryków dla MPK w Świdnicy

Po ograniczeniu zamówienia jedna oferta na 10 elektryków dla MPK w Świdnicy

0

Jedna oferta wpłynęła na kolejny przetarg na zakup autobusów elektrycznych. Poprzednie zamówienie zostało unieważnione. W drugim postępowaniu planowany zakup został zmniejszony został z 12 na 10 autobusów.

Przypomnijmy, w ramach pierwotnego zamówienia planowano dostawę 12 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych, 12-metrowych autobusów o napędzie elektrycznym, mieszczących co najmniej 75 pasażerów – z czego minimum 27 na miejscach siedzących, a także posiadających zasięg na jednym ładowaniu wynoszący minimum 250 km. Założono również, że nowe „elektryki” mają być wyposażone w system informacji pasażerskiej, monitoring wizyjny oraz system kamer pełniących funkcję lusterek, ogrzewanie i klimatyzację przedziału pasażerskiego, kasowniki z funkcją biletomatu, a także porty ładowania USB. Nowe pojazdy miały zostać dostarczone do kwietnia 2025 roku.

Pierwsze podejście do zakupu zakończyło się niepowodzeniem. Do ogłoszonego przez Urząd Miejski w Świdnicy przetargu stanął tylko jeden producent. Spółka Solaris Bus&Coach zaoferowała realizację zamówienia za kwotę ponad 45 mln 47 tys. złotych. Tymczasem na ten cel w świdnickim budżecie zarezerwowano równo 36 mln złotych. W tej sytuacji podjęto decyzję o unieważnieniu zamówienia. Nie oznaczało to rezygnacji z zakupowych planów.

16 stycznia ogłoszone zostało nowe zamówienie, które tym razem obejmuje dostawę 10 autobusów elektrycznych według specyfikacji zbliżonej do tej z pierwotnego przetargu. Różnicę stanowi zasięg nowych pojazdów, które mają pokonywać co najmniej 150 km na jednym ładowaniu.

Dzisiaj zostały otwarte oferty. Zgłosił się jeden chętny. Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. jest gotowa dostarczyć autobusy za 30 012 000,00 zł. Kwota przeznaczona przez miasto na ten zakup to 36 mln złotych.

/red./

Poprzedni artykułLegendarny trębacz Randy Brecker wystąpił w Świdnicy. Znakomity koncert rozpoczął 31. Świdnickie Noce Jazzowe [FOTO/VIDEO]
Następny artykułPrzeczesali 540 hektarów poszukując zaginionego 55-latka. Planowane są kolejne działania [FOTO]