Strona główna 0_Slider Pamiętnik świdnickiej rodziny Schlagów przetłumaczony. Jego tajemnice odkryje Maciej Bator

Pamiętnik świdnickiej rodziny Schlagów przetłumaczony. Jego tajemnice odkryje Maciej Bator

0

Wspomnienia spisane na początku dwudziestego wieku obrazują rodzinę słynnego organmistrza ze Świdnicy. Dowiemy się z nich o prowadzeniu fabryki czy sukcesach zawodowych w branży organowej. Rękopis przedstawia życie codzienne, rodzinne przeżycia i podróże. Jeden z pamiętników, podarowanych przez wnuka budowniczych organów, przetłumaczył dr Maciej Bator. Swoimi odkryciami i ciekawostkami historycznymi podzieli się już za tydzień, 27 lutego w świdnickiej bibliotece. Prelekcja połączona będzie z minirecitalem na pozytywie. Wydarzenie zorganizowane zostanie w ramach 221. urodzin Christiana Schlaga.

Willa Schlagów - Tutaj najprawdopodobniej powstała większość tej części pamiętnika
Willa Schlagów – Tutaj najprawdopodobniej powstała większość tej części pamiętnika

W roku 2023 dr Maciej Bator jako stypendysta Prezydenta Miasta Świdnicy tłumaczył jeden z pamiętników rodziny Schlagów. Łącznie jest ich cztery. Rękopisy zostały przekazane przez Jürgena Schlaga, wnuka świdnickich organmistrzów. Świdnicki organista i pedagog poznawał losy rodziny Schlagów z lat 1902–1917. – Treść wspomnień została spisana ręką pani Schlagowej, która była z pochodzenia Dunką, toteż rękopis nie jest pisany bezbłędnym niemieckim. Zawiera wiele ciekawostek historycznych, nie tylko związanych z muzyką. Tłumaczenie okazało się fascynującą podróżą do miejsc dzieciństwa, wspomnień dziadków i pradziadków, a także pozwoliła nam znaleźć pewne analogie między nami a Schlagami – wyjaśniają Maciej i Zuzanna Batorowie, popularyzatorzy muzyki organowej i założyciele Fundacji Dobrej Muzyki w swoich wydarzeniach m.in. promujący i przypominający słynnych budowniczych organów ze Świdnicy.

Christian Schlag założył firmę w Świdnicy w 1869 roku. Farbyka Schlag & Söhne w XIX w. i w pierwszej połowie XX w. stanowiła wiodący ośrodek budowy organów na Śląsku. Instrumenty tego producenta zyskały sławę na całym świecie. Powstało ich ponad 1000. Do dziś zachowało się około 700 organów, z czego wiele na terenie Dolnego Śląska – a w samej Świdnicy m.in. w Kościele Pokoju i w katedrze. Fabryka zakończyła swoją działalność na skutek kryzysu gospodarczego w latach dwudziestych XX wieku.

O swoich odkryciach i ciekawostkach historycznych ze wspomnień rodziny Schlagów dr Maciej Bator opowie podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Prelekcja odbędzie się we wtorek, 27 lutego o godzinie 18.00. Urozmaici ją także prezentacja multimedialna oraz mini koncert, który świdnicki organista wykona na pozytywie, niewielkich przenośnych organach napędzanych ręcznie.

Maciej Bator, koncert w ramach Festiwalu Schlaga w Kościele Pokoju w Świdnicy 2022Dr Maciej Bator to polski organista i pedagog. Gry organowej uczył się w Polsce, Szwajcarii i w Niemczech. Od 2009 roku pracuje w Świdnicy. Jest kantorem Kościoła Pokoju, nauczycielem, organistą liturgicznym i koncertowym. W roku 2019 obronił tytuł Doktora Sztuki na Akademii Muzycznej w Krakowie. Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową, a także świdnicką firmę organmistrzowską „Schlag i Synowie”. Rozpowszechnia także ideę prywatnych koncertów organowych w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich. Wspólnie z żoną Zuzanną nagrał dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy, ponadto organizuje festiwale muzyczne oraz nowatorskie działania dydaktyczne. Małżeństwo organistów wykonuje też duety organowe i transkrypcje, głównie utworów symfonicznych. Mają trzech synów, Bernarda (2013), Leonarda (2015) i Henryka (2020). Jest stypendystą Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Świdnicy.

/AN/
/Materiały – Fundacja Dobrej Muzyki, MBP w Świdnicy/

Poprzedni artykułJak opakowanie kosmetyku wpływa na proces zakupowy?
Następny artykułNajlepsze powerbanki w pogotowiu – bądź zawsze przygotowany z marką Forcell!