Ciekawe, dziwne, czasami straszne, innym razem zabawne czy wręcz absurdalne. Wiwisekcję sennych marzeń w swoim nietuzinkowym pokazie „Noc wszystkich głosów” zaprezentowali młodzi alchemicy. Choć dla wielu z nich był to debiut sceniczny, a ich przygoda z projektem teatralnym dopiero się zaczęła, to w artystycznym wyzwaniu świetnie sobie poradzili. Utalentowana świdnicka młodzież wystąpiła w rekordowym 34-osobowym składzie. Ich młodość, energia i entuzjazm z pewnością udzieliły się też publiczności. Projekt jest realizowany w Świdnickim Ośrodku Kultury.
Ruchem scenicznym, kreatywnością, opowieścią, a nawet śpiewem świdnicka młodzież prezentowała swoje niesamowite, rozbrajające fantazją i absurdem sny. Co ciekawe, to właśnie ich wyśnione, autentyczne historie.
Były marzenia senne o kotach, łące niczym gra planszowa z rakietą startującą w kosmos, podróżach na Hawaje, jedzeniu ciastek czy wehikule czasu, który pozwoliłby opisać wydarzenia historyczne i zabrać pamiątki z przeszłości. Swoje podróże do krainy snów odbywali biegnąc, konno, jadąc samochodem czy nawet na własnych skrzydłach – latając. W sennym miszmaszu pojawiali się bajkowi bohaterowie, popularne młode piosenkarki, wyśnieni ulubieńcy telewizji czy programów kulinarnych, a nawet hollywoodzcy aktorzy. Na swojej drodze spotykali też postacie bez twarzy, piratów, obcych z kosmosu czy smoki na smyczy.
Młodzi alchemicy co rusz zadziwiali kolejną dawką sennych marzeń. Pojawiały się także koszmary o otaczającej ciemności, ucieczce przed nożownikiem, kościotrupem jadącym na motorze, spadaniu w otchłań i końcu świata.– Sny mówią dużo o nas. Pokazują nasze lęki, marzenia, naszą przyszłość. Sny są lustrem, w które bardzo często nie umiemy patrzeć, ale które może wiele powiedzieć o nas samych – przekonywała młodzież. Za swój występ i ciekawą analizę snów zakończoną kalamburami z widzami otrzymała mnóstwo braw.
Pokaz „Noc wszystkich głosów” był zwieńczeniem serii warsztatów teatralnych „Tożsamość głosu” przeprowadzonych w lutym tego roku przez Dorotę Kołodziej, aktorkę, wokalistkę i instruktorkę teatralną dla młodzieży z grupy Alchemia Teatralna. Wzięło w nich udział 34 osoby, co stanowi rekord od 14 lat trwania projektu. – Spektakl zainaugurował 15. edycję Alchemii Teatralnej. […] W tym roku mamy młodzież z ośmiu szkół i cieszę się bardzo, że są to niemal wszystkie licea świdnickie, ale też mamy dwie szkoły podstawowe i szkoły ponadgimnazjalne. To też jest rekord – przyznała koordynatorka projektu i instruktorka ds. teatru Halina Szymańska. – Przeżywałam dziś 34 premiery jednocześnie. Kształtowanie myśli teatralnej zaczyna się nie tylko na scenie. Nas łączy 9 spotkań. Dzisiejsze jest 10. Spotykaliśmy się od 3 lutego przez 3 godzin dziennie w weekendy. […] Tym wspaniałym ludziom chciało się wstać, spotkać, nauczyć tekstu, pracować nad sobą. […] Bardzo Wam dziękuję i jestem z Was szalenie dumna – dodała reżyserka pokazu Dorota Kołodziej.
W przedstawieniu wystąpili – Mia Abbas, Amelia Andrzejewska, Natalia Badora, Wojciech Bętkowski, Zuzanna Czubala, Hania Dębek, Dorota Droń, Natalia Droń, Emilia Dymitruk, Maja Gorska, Oliwia Greś-Maruszewska, Bartek Grabowiec, Zuzanna Guzik, Emilia Iwanów, Magdalena Jabczyk, Eliza Kalbarczyk, Julia Krzesaj, Antonina Kuchynskaya, Hanna Mielnik, Karolina Okrzesik, Natasza Pełka, Hania Piasecka, Natalia Przylasko, Lena Rogozińska, Ewa Staręga, Magda Szymańska, Aleksandra Thrun, Natalia Urbaniak, Emilia Waliczko, Aleks Zalewski, Adela Zaręba, Nina Ząbkiewicz, Liwia Żak, Tosia Żurman.
/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/