Strona główna Artykuł sponsorowany Jak osiągnąć konwersje na swoim blogu firmowym?

Jak osiągnąć konwersje na swoim blogu firmowym?

0

Blog firmowy realizuje różne cele – wspiera pozycjonowanie strony,więcej na https://widzialni.pl/pozycjonowanie/, pomaga budować wizerunek eksperta w branży, edukuje klientów. Powinien także wspomagać proces generowania konwersji. Nie zawsze jednak użytkownicy czytający artykuły zaglądają do podstron ofertowych lub sklepu internetowego, zapoznając się z produktami i usługami. Czy w takim przypadku należy uznać, że content marketing jest nieskutecznym sposobem promocji? Nic bardziej mylnego. Wystarczy zastosować kilka prostych rozwiązań, aby zoptymalizować współczynnik konwersji na blogu i przekształcić internautów w klientów.

Konwersja na blogu – jaki cel chcemy osiągnąć?

Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek i rozwiązań, musimy sobie ustalić, co dla nas stanowi konwersję na blogu firmowym, czyli jakie mierzalne cele chcemy osiągnąć dzięki publikowanym artykułom oraz wpisom. Najczęściej właściciele sklepów internetowych i stron ofertowych chcą, aby merytoryczne treści doprowadziły do:

  • Przejść na podstrony ofertowe, karty produktów, czyli miejsca, gdzie użytkownik może zapoznać się ze świadczonymi usługami, sprzedawanymi towarami,
  • Przejść do podstron z formularzem kontaktowym w celu otrzymania np. informacji handlowych, przygotowania wyceny, dokonania zamówienia,
  • Zapisów na newsletter,
  • Pobrania e-booków, poradników, raportów itp.,
  • Polubienia/udostępnienia treści/profili społecznościowych.

Określenie celu, który ma realizować blog firmowy, pomaga w późniejszej analizie skuteczności podejmowanych działań contentowych. Jest to także podstawa do wyboru metod wspierania generowanie konwersji – nie wszystkie narzędzia sprawdzają się w każdym przypadku.

Reklamy/banery śródtekstowe

Reklamy śródtekstowe sprawdzają się w przypadku bardzo długich artykułów, w których chcemy podtrzymać uwagę użytkownika na naszej podstawowej działalności – przypomnieć, jakie produkty sprzedajemy, jakie usługi świadczymy. Mogą przyjąć formę nienachalnych buttonów subtelnie zachęcających do przejścia na podstronę ofertową.

Bardzo często reklamy śródtekstowe są przygotowywane w postaci banerów, które ciekawą kompozycją graficzną, grą kolorów, kontrastem zapraszają użytkownika do treści ofertowych, wypełnienia formularza kontaktowego, dokonania zakupu w e-sklepie.

Nie należy nadużywać śródtekstowych banerów i reklam w treści artykułu, ponieważ jest to dość dystrakcyjna forma wspierania konwersji na blogu firmowym, odstraszająca użytkowników naprawdę zainteresowanych tematem poruszanym w czytanym wpisie.

Zachęta do zapisu na newsletter

Jeśli Twoim celem jest powiększenie bazy subskrybentów, wstaw we wpisie blogowym formularz zapisu na newsletter. Taka informacja może pojawić się na końcu tekstu oraz pomiędzy akapitami.

Często stosuje się także pop-upy. Gdybyś chciał skorzystać z tego rozwiązania, przy projektowaniu wyskakujących okienek pamiętaj o widocznym przycisku X pozwalającym na jego łatwe zamknięcie.

Powiadomienia push w przeglądarce

Do form aktywizacji użytkowników bloga należą także powiadomienia push pojawiające się w przeglądarce. Dzięki nim można wysyłać do internatów komunikaty o najnowszych wpisach na blogu, informacje o nowościach, promocjach.

Niestety, ze względu na wszechobecny spam tego typu rozwiązania nie kojarzą się zbyt pozytywnie użytkownikom, więc nie spodziewajmy się zbyt dużego zainteresowania ze strony naszych klientów.

Pop-upy z dodatkowym contentem do pobrania

Wszelkiego rodzaju e-booki, raporty, prezentacje w łatwej do pobrania formie PDF są chętnie pobierane przez osoby czytające bloga. Możliwość uzyskania dodatkowego, niedostępnego dla wszystkich (bo nieumieszczonego na stronie) contentu sprawia, że czujemy się wyjątkowi. Za darmową treść poproś o zapisanie się do bazy mailingowej lub reakcję w social media na przejrzystym, łatwym do pominięcia pop-upie.

Sekcja z powiązanymi/podobnymi artykułami lub produktami

W sekcji związanej artykułami lub produktami warto wprowadzić nowe elementy, które przyciągną uwagę czytelników oraz pomogą w lepszym zrozumieniu oferty. Dodanie widgetu z tematycznie powiązanymi wpisami może stanowić doskonałą okazję do zanurzenia się w różnorodne treści dostępne na naszym blogu. Taki widget umożliwia łatwe przeglądanie artykułów o podobnej tematyce, co sprzyja zwiększeniu czasu spędzanego na stronie i lepszemu zrozumieniu zakresu naszych treści.

Jeśli natomiast prowadzimy sklep, warto wykorzystać przestrzeń na baner z dynamicznymi zdjęciami naszego asortymentu. Baner taki będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale również skutecznie zwróci uwagę klienta na inne produkty dostępne w naszym sklepie. Linki śródtekstowe, choć ważne, mogą być łatwo przeoczone, więc baner stanowi bardziej efektywny sposób na przekazanie informacji o powiązanych produktach czy ofertach.

Pamiętajmy, że skuteczne powiązania i linkowanie w obrębie naszej strony nie tylko poprawią doświadczenie użytkownika, ale także wpłyną korzystnie na naszą widoczność w wynikach wyszukiwania. Dlatego dbajmy o atrakcyjność prezentowanych treści i produktów, aby zachęcić odwiedzających do dłuższego pozostawania na stronie oraz skorzystania z naszej pełnej oferty.

„Sprzedażowe” wideo

Filmiki o wiele bardziej angażują użytkowników niż tekst. Pozwalają szybko zapoznać się z danym tematem, są też idealne do wyjaśnienia skomplikowanego tematu, pokazania instrukcji użytkowania sprzętu, zaprezentowania wskazówek pielęgnacji lub użytkowania produktu. Jeśli prowadzisz aktywny kanał na YouTube i publikujesz na nim sprzedażowe wideo, osadzaj je w artykułach blogowych. Zyskasz okazję do interaktywnej prezentacji swojej oferty, podnosząc tym samym atrakcyjność bloga firmowego.

Jasne call to action

Może się to wydawać dziwne, ale użytkownicy czytający Twoje artykuły nie zawsze mogą wiedzieć, czego od nich oczekujesz. W tekście informacyjnym warto zamieszczać jasne call to action. Tzw. wezwanie do działania jest skuteczne, dlatego że stanowi konkretny komunikat, prośbę, propozycję do podjęcia określonej akcji. Trzymaj się także zasady różnorodności w formułowaniu call to action – im więcej różnych komunikatów zamieścisz na stronie, tym lepiej.

Wtyczki pozwalające śledzić markę w social media

Rozwijając temat wtyczek umożliwiających śledzenie marki w mediach społecznościowych, warto podkreślić, jak istotne są te narzędzia nawet w kontekście malejącego zaangażowania w social media. Pomimo spadku aktywności użytkowników na platformach społecznościowych, wtyczki umożliwiające reakcje na Facebooku, Twitterze czy Instagramie nadal stanowią cenne narzędzie, które przyczynia się do zwiększenia interakcji z treściami na blogu.

Wdrożenie takich wtyczek to nie tylko możliwość monitorowania reakcji czy komentarzy na różnych platformach społecznościowych, ale również skuteczny sposób na budowanie zaangażowania i lojalności użytkowników. Nawet jeśli użytkownicy rzadziej udostępniają treści na swoich profilach czy komentują posty, możliwość wyrażenia swojego zdania poprzez interakcję w formie „polubienia” czy udostępnienia może być kluczowym elementem.

Dodatkowo, wtyczki umożliwiające śledzenie marki w mediach społecznościowych mogą stanowić cenne narzędzie analityczne. Dzięki nim, można zbierać dane na temat popularności treści, preferencji użytkowników czy efektywności działań w social media, co z kolei pozwala na lepsze dostosowanie strategii marketingowej.

Wprowadzenie tych wtyczek na blogu nie tylko ułatwia śledzenie marki w social media, ale także wspiera konwersję na stronie. Użytkownicy, którzy mogą bezpośrednio reagować na treści poprzez social media, są bardziej skłonni do interakcji, co może przekładać się na zwiększoną aktywność oraz lojalność czytelników.

Możliwość komentowania wpisów

Nie zapomnij również o wdrożeniu systemu komentarzy pod tekstami blogowymi. W ten sposób pokażesz swoją otwartość na dyskusje, uwagi i opinie użytkowników. Zabezpiecz się jedynie przed spamem, linkami zwrotnymi, niecenzuralnym słownictwem. Odpowiadaj na wpisy, starając się w nich odnaleźć inspirację do kolejnych tematów, a także poprawy swojej oferty pod kątem potrzeb użytkownika.

Testuj różne rozwiązania poprawy konwersji na blogu i wybierz najlepsze!

Każda strona internetowa i e-sklep różnią się pod względem użytkowników, do których docierają. Z tego względu ogólnie sprawdzające się rozwiązania poprawiające konwersję na blogu firmowym w Twoim przypadku nie muszą odznaczać się wysoką skutecznością. Testowanie różnych form wspierania zaangażowania internautów to kluczowa kwestia. Zweryfikuj, co działa na Twoich klientów i stosuj najlepsze techniki generowania konwersji!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSzła ręka w rękę z PiS-em, wspierała Kościół. Dziś prezydentka Świdnicy jest twarzą wyborczą Lewicy
Następny artykułAdrian Kostera ze świdniczanami bije rekord Guinnessa! [FOTO]