Strona główna 0_Slider Ilu stulatków żyje na Dolnym Śląsku? Ilu w Świdnicy? Najnowsze dane ZUS

Ilu stulatków żyje na Dolnym Śląsku? Ilu w Świdnicy? Najnowsze dane ZUS

0

Najstarszą mieszkanką województwa dolnośląskiego jest 108-letnia pani Franciszka, natomiast najstarszym Dolnoślązakiem jest pan Alfons, który ma prawie 104 lata. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informacje o stulatkach mieszkających na Dolnym Śląsku. Przedstawiciele ZUS przypominają, że każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny może liczyć nie tylko na bukiet kwiatów i list z życzeniami, ale także na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego.

Prawie 2600 Polaków ma więcej niż sto lat. W naszym regionie aż 262 osoby muszą na swoim urodzinowym torcie zmieścić więcej niż 100 świeczek. To 39 osób więcej niż w roku ubiegłym – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku. Zaznacza przy tym, że przedstawiane wyliczenie dotyczą tylko tych osób, które otrzymują świadczenia emerytalne z ZUS i nie obejmują stulatków, którzy otrzymują emerytury mundurowe lub z KRUS-u. – Z
pewnością wiekowych seniorów jest na Dolnym Śląsku więcej niż ci, którzy są w rejestrach ZUS – wskazuje.

Według danych ZUS, na Dolnym Śląsku mieszkają obecnie 262 osoby, które mają 100 i więcej lat. Wśród najstarszych mieszkańców województwa więcej jest pań. Setne urodziny ma za sobą 218 Dolnoślązaczek oraz 44 Dolnoślązaków. Na terenie należącym do legnickiego oddziału ZUS mieszka 44 wiekowych seniorów, na terenie oddziału wrocławskiego – 102, natomiast na terenie oddziału wałbrzyskiego – 116 (100 kobiet oraz 16 mężczyzn). Najstarszymi mieszkańcami regionu wałbrzyskiego są: 105-letnia pani Zofia, 105-letnia pani Karolina oraz 103-letni pan Alfons. W Świdnicy – według danych ZUS z 31 grudnia 2023 roku – mieszkało 19 stulatków (17 kobiet i 2 mężczyzn).

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” jest różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jeszcze do końca lutego tego roku, czyli do czwartku, ta specjalna emerytura wynosi 5540,25 zł brutto. Wysokość kwoty dla stulatków jest ustalana każdego roku począwszy od marca do lutego roku następnego. Seniorzy, którzy setne urodziny będą obchodzić od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku, otrzymają świadczenie w wysokości 6 246,13 zł brutto miesięcznie – co stanowi wzrost o 705,88 zł brutto.

Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna „emerytura dla stulatków” jest co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – tłumaczy Kowalska-Matis.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy mieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

/ZUS Dolny Śląsk, opr. mn/

Poprzedni artykułUczennica I LO nagrodzona w Konkursie Matematyczno-Literackim
Następny artykułAgencja SEO Wrocław – postaw na pozycjonowanie lokalne i zyskaj nowych klientów