Strona główna Wydarzenia Świdnica II LO: Historyczne witraże nie wylądowały na śmietniku

II LO: Historyczne witraże nie wylądowały na śmietniku [FOTO]

0

Liczący 123 lata budynek II LO im. Stefana Banacha przeszedł w ostatnich latach gruntowny remont, który objął także wymianę stolarki okiennej. Stare okna z ciekawymi witrażami nie trafiły jednak do śmietnika, a w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków pozostały w szkole i zostały w oryginalny sposób wyeksponowane.

Za 4 miliony złotych w szkole przy ul. Równej 11 została wykonana termomodernizacja. Wykonano zabudowę pompy ciepła, docieplenie ścian i stropów, wymieniona została stolarka drzwiowa i okienna, a także zawory termostatyczne na instalacji centralnego ogrzewania. Na montaż czeka jeszcze instalacja fotowoltaiczna.

Remont był zadaniem powiatu świdnickiego, który jest organem prowadzącym dla II LO. – Zależało nam szczególnie na zachowaniu historycznych i zabytkowych elementów stolarki okiennej i witraży, które odzwierciedlają bogatą historię szkoły – mówi starosta Piotr Fedorowicz.

– Remont, który odbył się przy zachowaniu ducha zabytkowego charakteru budynku, jest wyrazem naszej troski o dziedzictwo kulturowe oraz zobowiązaniem do połączenia tradycji z nowoczesnością. Przywrócenie dawnej świetności zabytkowych elementów stolarki okiennej i witraży okiennych stanowi nie tylko szacunek dla historii naszej placówki, ale również dla całego miasta – dodaje dyrektor szkoły Jacek Iwancz.

Odrestaurowane elementy, wyeksponowane i podświetlone, umieszczone zostały na korytarzach placówki, obok miejsca, gdzie znajdowały się przed remontem.

/Starostwo Powiatowe w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułZnamy terminy wiosennych Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych
Następny artykułO likwidacji kopciuchów i podwyżkach dla nauczycieli. Zbliża się sesja Rady Miejskiej