Strona główna 0_Slider W katastrofie balonu w Gruzji zginął świdniczanin Krzysztof Zapart

W katastrofie balonu w Gruzji zginął świdniczanin Krzysztof Zapart [VIDEO]

0

Tragiczną informację podały dzisiaj gruzińskie media. W wypadku balonu zginęła trzyosobowa załoga, w której był pochodzący z gminy Świdnica Krzysztof Zapart. Do wypadku doszło w gminie Tetritskaro we wsi Asureti w wyniku zderzenia balonu z liniami przesyłowymi wysokiego napięcia.

– Trzy osoby zginęły w wypadku w Asyrii. Balon uderzył w linię przesyłową wysokiego napięcia. Wszystkie trzy osoby podróżujące balonem zginęły na miejscu. Jak wiadomo, wykonywały lot próbny z centralnego stadionu Poti do Kachetii, aby ustanowić rekord świata w przelocie balonem na ogrzane powietrze na najdłuższy dystans. Założyciel i dyrektor „Sky Travel” Revaz Uturgauri nie żyje – podał portal palitravideo.ge. Nie żyje również operator telewizji Imedi Misho Bidzinashvili.

„Wystartowaliśmy o 08:30. Zwiększamy wysokość i ustalamy kurs” – napisał kilka godzin wcześniej i opublikował także zdjęcie zrobione ze swoim polskim partnerem. To z nim miał zamiar ustanowić rekord Uturgi. Wcześniej opublikował w sieci społecznościowej wideo, w którym sfilmowano przygotowania do startu: „Lecę do Poti, chcę przelecieć balonem nad całą Gruzją. Nikt wcześniej tego nie zrobił. To powinien być rekordowy lot” – mówi w nagraniu Uturgauri, cytowany przez gruziński portal.

Dzisiaj od rana Krzysztof Zapart relacjonował swój lot nad Gruzją w mediach społecznościowych. Utrwalił m.in. Widmo Brockenu, zjawisko optyczne, polegające na pojawieniu się własnego cienia na chmurach poniżej obserwatora.

Ostatnie zdjęcie zamieścił przed południem, pisząc: „Góry są fajne”.

Do wypadku miało dojść około 12.30 czasu lokalnego. Na zdjęciach widać zniszczony balon na linii energetycznej.

Krzysztof Zapart urodził 23 listopada 1971 roku w Świdnicy. Był założycielem Balloon Club Świdnica. W 2015 roku startując w America’s Challenge Gas Balloon Race razem z Mateuszem Rękasem ustanowił rekord Polski w locie balonem gazowym na odległość 1514 km. W zawodach zajęli 2 miejsce. W 2017 roku z pilotem Andym Caytonem z USA po locie na 3526,06 km w czasie 69,06 godzin razem ze zwycięzcami pobili rekord długości lotu i zajęli II miejsce, a w 2019 roku temu samemu zespołowi udało się wygrać zawody America’s Challenge Gas Balloon Race. W zawodach o Puchar Gordona Bennetta jako reprezentant Polski startował od 2014 roku, zajmując dwukrotnie 4 miejsce.

10 październiku 2023 roku wyszedł cało z podobnego wypadku, gdy jego balon wpadł na linię energetyczną podczas 66. Pucharu Gordona Bennetta w Stanach Zjednoczonych.

/red./

Poprzedni artykułPrzedstawiciel świdnickiego Dzika z tytułem mistrzowskim
Następny artykułZapraszają na marcowy bieg w Żarowie