Strona główna 0_Slider Dramatycznie brakuje lekarzy w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. Powiat szykuje stanowisko...

Dramatycznie brakuje lekarzy w świątecznej i nocnej opiece zdrowotnej. Powiat szykuje stanowisko do premiera

0

Coraz mniej lekarzy w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, przeciążony SOR w szpitalu. Samorząd powiatowy przygotował stanowisko z apelem zmianę systemu, który coraz gorzej funkcjonuje ze względu na pogłębiające się braki kadrowe. Pomysłem na poprawę jest współuczestniczenie w zapewnieniu opieki w nocy, weekendy i święta przez placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej. O ile radni wyrażą zgodę, stanowisko zostanie przesłane do premiera Donalda Tuska, minister zdrowia Izabeli Leszczyny i wszystkich posłów okręgu świdnicko-wałbrzyskiego.

Świadczeniem nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej dla mieszkańców powiatu świdnickiego od 2017 roku zajmuje się szpital Latawiec, który wynajmuje pomieszczenia od Powiatowego Pogotowia Ratunkowego oraz w Świebodzicach szpital Mikulicz. Pomoc świadczona jest w Świdnicy przy ul. Leśnej 31, w Strzegomiu przy ul. Armii Krajowej 23 i w Świebodzicach przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3-7 (informacja NFZ). Coraz częściej pojawia się problem z zapewnieniem obsady lekarskiej, na co wskazują autorzy stanowiska z apelem o wprowadzenie zmian. O przygotowanie rozwiązania wnioskował radny Krystian Ulbin.

„Od 1 października 2017 roku nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest oferowana przede wszystkim przez szpitale, które weszły do sieci. Według założeń miało to poprawić jakość opieki oraz odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe. Celem utworzenia punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy szpitalach było skrócenie kolejek w szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć. Jednak system ten w praktyce nie sprawdza się, ponieważ w dalszym ciągu szpitalne oddziały ratunkowe oblegane są przez pacjentów, których stan zdrowia nie wskazuje na bezpośrednie zagrożenie życia. Poważnym problemem w szpitalu jest m.in. obsada nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej z powodu braku specjalistów, w tym m.in. pediatrów i lekarzy rodzinnych.” – czytamy w projekcie stanowiska.

„W celu odciążenia szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć koniecznym wydaje się rozdzielenie odpowiedzialności za funkcjonowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pomiędzy szpitale działające w sieci a podmioty lecznicze prowadzące podstawową opiekę zdrowotną. Proponujemy rozważyć, aby za obsadę kadry medycznej w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej rotacyjnie odpowiadały POZ-y, co spowoduje, że szpitale będą mogły zapewnić większą obsadę lekarską w trakcie dyżurów w szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć. Zaś szpitale powinny być zobowiązane do utrzymania niezbędnej infrastruktury do funkcjonowania szpitalnej pomocy. Połączenie odpowiedzialności za funkcjonowanie nocnej i świątecznej pomocy medycznej wobec POZ i szpitali powinno wymusić współpracę i koordynację działań, co docelowo powinno spowodować zwiększenie ilości i podniesienie jakości świadczeń wykonywanych na rzecz pacjentów. W związku z powyższym Rada Powiatu w Świdnicy apeluje o pilne podjęcie dyskusji związanej z możliwością wprowadzenia oczekiwanych społecznie zmian w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.” – takie rozwiązanie chce zaproponować powiat.

– Nie było takiej rozmowy – mówi Alicja Synowska z zarządu powiatu, pytana, czy rozwiązanie było konsultowanie z placówkami POZ. – Myślę, że POZ-ty nie są zainteresowane tą kwestią i nie dziwię się, stawiając się na miejscu tych placówek, natomiast z punktu widzenia pacjenta takie rozwiązane byłoby korzystne. Całe zadanie zostało powierzone szpitalom, ale to przecież nie jest ich rola. Wyodrębnienie nocnej i świątecznej opieki przy szpitalach miało spowodować odciążenie SOR-ów, ale tak się nie stało. Poza tym szpital boryka się z problemem zatrudnienia przede wszystkim lekarzy. Brakuje też pediatrów i to nie tylko u nas, ale w całej Polsce, a jak wiadomo, znaczną część pacjentów przyjmowanych w nocy i święta stanowią właśnie dzieci. Naszym zdaniem rozwiązaniem jest wspólna odpowiedzialność szpitali i POZ.

Stanowisko, zostanie poddane pod głosowanie podczas sesji Rady Powiatu. Jeśli radni zaakceptują treść, pismo trafi do premiera Donalda Tuska, minister zdrowia Izabeli Leszczyny, wicemarszałka Sejmu Moniki Wielichowskiej, Bartosza Arłukowicza – przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia, Beaty Małeckiej-Libery, przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, wszystkich posłów ziemi świdnicko-wałbrzyskiej, wojewody dolnośląskiego oraz do NFZ.

Sesja Rady Powiatu rozpocznie się 8 lutego o godz. 16.00 w sali narad świdinickiego starostwa.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułCzynniki chłodnicze oraz LPG – gdzie znaleźć paliwo dla swojego przedsiębiorstwa?
Następny artykułTłusty Czwartek. Jaka jest geneza słodkiego święta? Ile pączków można zjeść?