Strona główna Wydarzenia Świdnica Diecezja świdnicka Kościoła katolickiego świętuje 20-lecie

Diecezja świdnicka Kościoła katolickiego świętuje 20-lecie

0

Wierni Kościoła katolickiego świętują dzisiaj 20-lecie dekretu, powołującego diecezję świdnicką. W modlitwach uczestniczyli  biskupi świdniccy – biskup senior Ignacy Dec i obecny biskup świdnicki Marek Mendyk.

zdjęcie archiwalne

Ustanowienie diecezji świdnickiej, 24 lutego 2004 roku, było jedną z ostatnich decyzji, jakie powziął przed śmiercią św. Jan Paweł II. Nowa wówczas diecezja powstała z połączenia 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 diecezji legnickiej. Papież Polak mianował pierwszym biskupem diecezjalnym ks. inf. Ignacego Deca, dotychczasowego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczysty ingres i sakra Ignacego Deca odbyły się 25 marca 2004 roku. W 2020 roku biskupa Deca zastąpił biskup Marek Mendyk. Biskupem pomocniczym jest Adam Bałabuch.

Jak w komunikacie podała diecezja świdnicka, w południe w katedrze pw. świętych Stanisława i Wacława, rozpoczęła się modlitwa dziękczynna. Pierwszy biskup świdnicki „W homilii odnosząc się do liturgii słowa zachęcał najpierw do zachowania Dekalogu, a następnie do miłości nieprzyjaciół, o której w Ewangelii mówił sam Chrystus.” Wspominał także ważne dla diecezji wydarzenia.

— W ciągu tych 20 lat zostało wyświęconych 161 księży, zmarło natomiast 71 kapłanów. I choć statystyka wypada dość korzystnie, widzimy jak z roku na rok maleje liczba nowych powołań. Dlatego apelujemy o modlitwę w tej intencji. Przez ten czas przeżyliśmy dwie diecezjalne peregrynacje – obrazu Jezusa Miłosiernego (2007-2010) i figury Matki Bożej Fatimskiej (2014-2017) – wyliczał biskup senior, cytowany w komunikacie diecezji.

/opr. red./

Poprzedni artykułPróbę generalną wygrał dziś zespół z Brzegu [FOTO]
Następny artykułGigantyczne kolejki do sklepu likwidowanej „Karoliny”