Strona główna 0_Slider Zimowa podróż malowniczą trasą kolejową do Jedliny Zdroju

Zimowa podróż malowniczą trasą kolejową do Jedliny Zdroju [VIDEO]

0

Przez wiele lat mieszkańcy regionu z żalem patrzyli na niszczejącą linię kolejową nr 266 ze Świdnicy do Jedliny Zdroju. Przywrócona do użytkowania po kapitalnym remoncie nie przestaje zachwycać, zwłaszcza, że można z niej korzystać podczas codziennych przejazdów. Na zimową podróż zaprasza Marcin Zachariasz.

fot. Marcin Zachariasz

24 czerwca 2023 roku – po ponad trzydziestu latach przerwy – wznowione zostały przewozy pasażerskie na malowniczo położonej linii kolejowej łączącej Świdnicę z Jedliną-Zdrojem. Ponowne pojawienie się pociągów na odnowionej trasie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony samorządowców, miłośników kolei oraz mieszkańców regionu.

Początkowo szynobusy kursowały wyłącznie w weekendy. Nowy rozkład jazdy 2023/2024 zaczął obowiązywać 10 grudnia 2023r. Można się z nim zapoznać na prowadzonym przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe Portalu Pasażera.  Zgodnie z udostępnionym rozkładem odjazdy kursy ze stacji Świdnica Miasto odbywają się o 5:51, 8:10, 13:02, 15:18, 17:18 oraz 19:21, natomiast przyjazdy do Świdnicy przewidziano o 7:27, 9:40, 11:41, 16:38, 18:45 oraz 20:46. Podróż trwa pół godziny.

Przejazd w zimowej odsłonie uchwycił Marcin Zachariasz. „Linia kolejowa nr 266 Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój to linia licząca 24 km. Linia ta rozpoczyna się na stacji Świdnica Przedmieście (łącznik do stacji Kraszowice na Magistrali Podsudeckiej), biegnie kolejno przez: Bystrzycę Dolną, Burkatów, Bystrzycę Górną, Lubachów, Zagórze Śląskie, Niedźwiedzice, Jugowice, Olszyniec i Jedlinę (dzielnice Jedlinka, Suliszów, Glinica) i kończy swój bieg na stacji Jedlina Zdrój. Linia ma ciekawą historię i jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych w Polsce. Budowaną ją w latach 1902 – 1904 (co ciekawe rewitalizacja i przywrócenie ruchu zajęło 5 lat). Na trasie znajduje się wiele ciekawych obiektów inżynieryjnych, jednym z nich jest most Rabenstein Brücke liczący 144 metrów długości.” – opisuje autor nagrania.

/opr. red./

Poprzedni artykułŚwidnicka „Jedynka” już zagrała w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
Następny artykułKolędowali w Żarowie. Najpiękniejsze przedstawienia nagrodzone [FOTO]