Strona główna 0_Slider Są chętni do przebudowy Kanonierskiej. Zamiast dewelopera inwestycję zrealizuje miasto

Są chętni do przebudowy Kanonierskiej. Zamiast dewelopera inwestycję zrealizuje miasto

0

Dziewięć firm gotowych jest wykonać przebudowę ponad 200-metrowego, gruntowego odcinka ulicy Kanonierskiej. Właśnie poinformowano o ofertach złożonych w przetargu ogłoszonym przez świdnicki magistrat. Wykonanie drogowej inwestycji deklarował wcześniej deweloper, który wybudował budynki mieszkalne w tamtym rejonie. Inwestor nie wywiązał się jednak z umowy.

zdjęcie archiwalne (fot. UM Świdnica)

Deweloper odpowiedzialny za mieszkaniową inwestycję przy ulicy Kanonierskiej został zobligowany do wykonania przebudowy odcinka ulicy Kanonierskiej. Taki zapis znalazł się w porozumieniu zawartym wcześniej między inwestorem a miastem. – Miasto podpisało porozumienie z deweloperem, który wybudował budynki mieszkalne w tamtym rejonie. Na jego mocy inwestor zobowiązany jest do sporządzenia dokumentacji projektowej i przebudowy ul. Kanonierskiej, na odcinku od wiaduktu kolejowego do ul. Esperantystów oraz wybudowania drogi na długości swojej nieruchomości – wyjaśniała w ubiegłym roku Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka świdnickiego magistratu. Droga miała być wykonana do końca czerwca 2023 roku, ale deweloper nie wywiązał się z umowy.

Miasto wysyłało pisma przypominające. – 27 lipca 2023 roku deweloper odebrał pismo, ale niestety nie mamy z jego strony odpowiedzi. Zgodnie z postanowieniami zawartej umowy – w sytuacji, gdy inwestor nie wywiąże się ze swojego obowiązku do wykonania robót drogowych, miastu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy. W takim przypadku, zgodnie z postanowieniami umowy, uważa się, że inwestor nie wykonał ciążących na nim obowiązków wynikających z art. 16 ustawy o drogach publicznych, jak też z samej umowy. Wobec czego na podstawie art. 494 § 1 oraz 471 Kodeksu cywilnego miasto będzie uprawnione domagać się zapłaty odszkodowania w celu rekompensaty szkody, którą poniesie w związku z niewykonaniem przez inwestora tych zobowiązań. Zgodnie natomiast z art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego odszkodowanie obejmuje m.in. rzeczywiście poniesione straty. Jeżeli zatem miasto będzie zmuszone do wykonania robót budowlanych objętych umową na własny koszt, z perspektywy prawa cywilnego będzie to szkoda, do naprawienia której zobowiązany będzie inwestor, a miasto będzie mogło domagać się zapłaty tego odszkodowania na drodze sądowej – informowała Dzwonkowska w grudniu 2023 roku.

Ostatecznie podjęto decyzję, że to miasto wykona przebudowę fragmentu Kanonierskiej. W październiku ubiegłego roku poinformowano, że Świdnica otrzyma 1 mln 375 tys. złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z przeznaczeniem na przebudowę odcinka ulicy Kanonierskiej o długości blisko 221 metrów. Pod koniec 2023 roku ogłoszono przetarg na realizację prac. – Zadanie obejmuje przebudowę odcinka ul. Kanonierskiej od ul. Esperantystów do wiaduktu kolejowego. Przewiduje się zmianę nawierzchni jezdni na asfaltową, budowę ciągu pieszo-rowerowego po stronie ogrodów działkowych, chodnika po stronie budynków, energooszczędnego oświetlenia ulicznego, kolektora deszczowego, kanału technologicznego oraz miejsc do parkowania w postaci zatoki – wyliczała rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Na ten cel świdnicki magistrat rezerwował 2 mln złotych.

W piątek, 19 stycznia przekazano, że wykonaniem prac zainteresowanych jest dziewięć przedsiębiorstw i konsorcjów firm. Najniższą cenę zaproponowało PPUH DROG-ZIEM ze Stanowic, które gotowe jest zrealizować inwestycję za blisko 1 mln 588 tys. złotych. Najdroższa z ofert, którą złożyło PUPH COM-D z Jawora, opiewa na ponad 2 mln 457 tys. złotych. Wszystkie oferty zostaną teraz poddane ocenie. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał uporać się z powierzonym zadaniem w ciągu 9 miesięcy od chwili zawarcia umowy.

/mn/

Poprzedni artykułStrategie radzenia sobie z nagłymi zmianami warunków drogowych podczas podróży
Następny artykułOd soboty zmiany w autobusowym rozkładzie jazdy