Strona główna 0_Slider Podszywają się pod ZUS i próbują naciągać na 800+

Podszywają się pod ZUS i próbują naciągać na 800+

0

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłaszają się klienci, którzy dostali na swoją skrzynkę pocztową wiadomości z odnośnikiem do wniosku, który rzekomo pozwala podwyższyć świadczenie wychowawcze z 500 do 800 złotych. ZUS ostrzega, że jest to oszustwo.

Świadczenie w wyższej wysokości jest wypłacane od stycznia 2024 roku. Podwyżka jest automatyczna i nie wymaga żadnych wniosków od klientów ZUS. Od kilku dni do ZUS trafiają informacje w sprawie rozsyłanych wiadomości z prośbą o uaktualnienie swoich danych w celu wypłaty świadczenia wychowawczego w wyższej wysokości, tj. 800 złotych zamiast 500 złotych. Do treści dołączony był odnośnik przekierowujący do formularza.

Naszych klientów zaniepokoiła ta informacja, bo w ostatnim czasie nie zmieniali żadnych danych, a wypłaty dostają terminowo, stąd też ich wizyta w ZUS. Na szczęście byli ostrożni i nie dali się nabrać – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rzeczniczka apeluje do wszystkich osób, które być może otrzymały taką wiadomość, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na nią, ani tym bardziej nie otwierać zawartych w korespondencji załączników czy linków. – Zazwyczaj taki email ma na celu wyłudzenie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci – informuje Kowalska-Matis. Podkreśla jednocześnie, że ZUS nie wysyła drogą mailową informacji z odnośnikami, a świadczenie wychowawcze od stycznia 2024 roku jest podnoszone do kwoty 800 zł automatycznie.

Przypominam, że rodzice, którzy mają prawo do świadczenia na obecnie trwający okres świadczeniowy, czyli od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku, od stycznia bieżącego roku ich świadczenie jest podniesione przez ZUS do kwoty 800 zł, bez jakiegokolwiek wniosku, automatycznie. Natomiast wnioski na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 roku do końca maja 2025 roku będzie można składać dopiero od 1 lutego – dodaje rzeczniczka. – Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i aplikacji mZUS. Nie ma możliwości składania wniosku poprzez przesłany pocztą link, czy załącznik – dodaje rzeczniczka.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, ZUS prosi o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected]

/ZUS, opr. mn/

zdjęcie ilustracyjne: fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Poprzedni artykułAktywnie dla WOŚP. Zapraszają rowerzystów oraz biegaczy do pokonania trasy w kształcie serca
Następny artykułOkazyjna oferta okazała się oszustwem