Strona główna 112 Marsz bez odblasków zakończył w szpitalu

Marsz bez odblasków zakończył w szpitalu

0

Nie miał żadnych elementów odblaskowych i nie był widoczny dla kierowcy. 76-letni mężczyzna został potrącony przez samochód na drodze między Boleścinem a Krzczonowem i trafił do szpitala.

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum KPP w Świdnicy

Do zdarzenia doszło dzisiaj o godzinie 17.00. – 58-latek z powiatu świdnickiego, kierujący samochodem osobowym marki Toyota na drodze pomiędzy Boleścinem i Krzczonowem potrącił 76-latka, który szedł jezdnią. Pieszy na odzieży nie miał elementów odblaskowych – mów mł. asp. Michał Rzepecki z KPP w Świdnicy. 76-latek został przewieziony przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.

– Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego, który wyposażony jest w odblaski, można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję w momencie pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje życie i zdrowie. Musimy pamiętać, że bycie widocznym równa się z temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze – podkreśla KG policji.

Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek – przypominają motofakty.pl. Przepis obowiązuje od sierpnia 2014 roku, a za jego złamanie grozi mandat do 500 złotych.

/red./

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykuł„Świdnica bez smogu”. Będą kontrolować, czym mieszkańcy palą w piecach