Strona główna Artykuł sponsorowany Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza?

Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza?

0

Ogrzewanie podłogowe to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na zachowanie wysokiego komfortu. Cenione przez użytkowników, idealne w nowoczesnym budownictwie, jest świetnym rozwiązaniem w połączeniu z ekologicznymi formami ogrzewania. Jaką wylewkę wybrać decydując się na ogrzewanie podłogowe?

Jak przygotować podłoże pod ogrzewanie podłogowe?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża. Musi ono zostać odpowiednio wyrównane i osuszone. Warstwa znajdująca się na spodzie musi być stabilna, mocna i trwała. Ewentualne nierówności trzeba dokładnie zeszlifować. Jeśli podłoga znajduje się bezpośrednio na gruncie to konieczne jest wykonanie odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej. Wykorzystywana jest tu folia polietylenowa, papa podkładowa albo masa bitumiczna. Kolejnym krokiem jest ułożenie izolacji termicznej, w tym wypadku niezbędny będzie styropian, wełna mineralna lub płyty poliuretanowe.

Dopiero na tak przygotowanym podłożu można zająć się układaniem instalacji grzewczej. W zależności od wybranego wariantu ma ona kształt spirali lub meandrów. Pierwszy z wariantów jest rozwiązaniem wymagającym większych nakładów finansowych, a jej ułożenie trwa dłużej. Zaletą jest jednak to, że gwarantuje równomierne rozłożenie ciepła.

Jakie wylewki stosowane są na ogrzewanie podłogowe?

Tam, gdzie zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe ważne jest, aby stosować odpowiedni wariant wylewki, zapewniający właściwe przewodnictwo cieplne. Najczęściej stosuje się jeden z dwóch wariantów – wylewkę betonową, wykonana z betonu klasy minimum C16/20 lub anhydrytowej. Charakterystyczną cechą mieszanki betonowej jest jej półsucha, gęstoplastyczna konsystencja, natomiast anhydryt – płynną. Który wybrać? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, warto jednak dokładnie porównać właściwości i możliwości obu rozwiązań.

Profesjonalne posadzki anhydrytowe od Thermo-floor cechują się wysoką trwałością i solidnością. Są odporne na działanie czynników mechanicznych, są też odporne na ewentualne skurcze. Cecha ta sprawia, że w wylewkach anhydrytowych nie ma konieczności montowania zbrojenia.

Właściwości i zalety wylewek anhydrytowych

Wylewki anhydrytowe Śląsk to rozwiązanie o konsystencji płynnej, które są odporne na zginanie i ściskanie. Jaką grubość powinna mieć taka wylewka? Wszystko zależy od zastosowania. Dla ogrzewania podłogowego jest to najczęściej 45 mm. Po wykonaniu wylewki należy ją pozostawić do całkowitego wyschnięcia. W ciągu pierwszych 48 godzin po świeżo wykonanej wylewce anhydrytowej nie można w ogóle chodzić, a aż przez 5 pierwszych dni należy zadbać o to, by nie był on obciążony. Prawidłowy proces schnięcia następuje, gdy w pomieszczeniu panuje odpowiednią temperaturą. Ważne jest też zapewnienie dostępu powietrza i właściwie wietrzenie. Po 5 dobach rozpoczyna się wygrzewanie wylewki.

Wylewki anhydrytowe cechują się wysokim stopniem przewodnictwa cieplnego. Co to oznacza w praktyce? Że posiadaczom tego wariantu posadzki zdecydowanie łatwiej będzie nagrzać dom. Mała bezwładność sprawia, że dzięki anhydrytowi można obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Dużą zaletą jest też to, że wylewki anhydrytowe są cieńsze niż te cementowe. Redukcja ta pozwala zwiększyć grubość warstwy izolacyjnej.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułChcieli odbić zatrzymanego kolegę. Przepychanka ze strażnikami na świdnickim Rynku [FOTO]
Następny artykułUprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe – jak je zdobyć?