Strona główna Artykuł sponsorowany Gięcie blach na prasie krawędziowej – technika, zastosowania i zalety

Gięcie blach na prasie krawędziowej – technika, zastosowania i zalety

0

Gięcie blach jest to jeden z procesów obróbki metalu. Dochodzi w nim do zmiany kształtu, a przy tym zachowuje się właściwości fizyczne materiału. Dziś przedstawimy Wam technikę gięcia blach na prasie krawędziowej. Poznajcie zalety takiego rozwiązania, a także zastosowanie.

Na czym polega gięcie blach na prasie krawędziowej?

Technologia gięcia blachy powoduje zmianę jej kształtu. Warto wykonać je przy pomocy prasy krawędziowej. Jest to proces bardzo efektywny. Dochodzi do formowania płaskiej części blachy tak, by uzyskać pożądany kształt. Gięcie może być wykonane zaraz po cięciu. W takim przypadku daną blachę kładzie się na matrycy, która wyposażona jest w specjalny otwór. Można powiedzieć, że przypomina on literę V. Następnie stosuje się giętarkę. Blacha przepuszczana jest przez otwór i zmienia kształt. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się, gdy wykonuje się gięcie blachy nierdzewnej, która jest odporna na korodowanie. Można też wykorzystać je do stali czy aluminium. Zwróćcie jeszcze uwagę, że prasa krawędziowa poradzi sobie nawet z bardzo trwałymi blachami. Ma zastosowanie w obróbce plastycznej. Oczywiście wyposażona jest w specjalne stemple oraz matrycę. Dzięki temu można giąć blachę pod różnym kątem, a także karbować powierzchnię.

Technika gięcia blach na prasie krawędziowej – poznajcie zastosowanie tego typu rozwiązania 

Gięcie na prasie krawędziowej jest procesem formowania blachy. Można ją kształtować wykorzystując stempel, który dociska ją do matrycy. Trzeba przyznać, że gięcie blach na prasie krawędziowej ma szerokie spektrum zastosowania w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki zastosowaniu prasy krawędziowej można giąć bardziej skomplikowane kształty, różne rodzaje blachy. Dodatkowo zyskuje się 100% powtarzalność, a więc to rozwiązanie jest polecane, gdy chce się uzyskać większą serię. Co istotne, taki proces produkcji jest kontrolowany. Zaletą takiego rozwiązania jest także fakt, że materiał nie traci swoich właściwości nawet w minimalnym stopniu. Nie trzeba też obawiać się szybszego zużycia czy zmarnowania materiału, a to z kolei przekłada się na dużą oszczędność. Należy zauważyć, że gdy wykorzystuje się prasę krawędziową, nie powstają żadne odpadki produkcyjne czy też skrawki. Proces jest w pełni zautomatyzowany, co także przyspiesza pracę. Nie trzeba dodatkowo obawiać się błędów. Wszystkie powstałe elementy nadal zachowują swoje właściwości.

Zastosowanie giętych blach 

Blachy, które są poddane obróbce gięcia przy pomocy prasy krawędziowej wykorzystuje się w przemyśle produkcyjnym. Można powiedzieć, że mają one zastosowanie zarówno w przemyśle lekkim, jak i ciężkim. Rzeczywiście stal jest materiałem, bez którego przemysł nie może istnieć. Jest bardzo trwała, odporna na uszkodzenia, a do tego jej cena nie jest bardzo wysoka. Blachy poddane gięciu wykorzystuje się także w procesie konstruowania budynków. Można z nich wykonać np. konstrukcje maszyn.

Zwróćcie jeszcze uwagę, że technika gięcia na prasie krawędziowej sprawia, że materiał zachowuje swoje właściwości, zatem taką blachę można wykorzystać również w robotyce czy automatyce przemysłowej. Na szeroką skalę używa się ją także w branży motoryzacyjnej. Dużą zaletą jest to, że koszty nie są wysokie, a przy tym można utrzymać powtarzalność elementów nawet w przypadku dużych inwestycji. Można również wykorzystać cięcie blach laserem, które także wykorzystuje się w przemyśle ciężkim i jest bardzo precyzyjne.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułByła przekonana, że rozmawia z pracownikami banku. 48-latka straciła oszczędności
Następny artykułGmina Dobromierz. Remont szkoły w Gniewkowie coraz bliżej