Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Budują kolejny punkt dla turystów. Obok powstanie atrakcja dla miłośników jednośladów

Budują kolejny punkt dla turystów. Obok powstanie atrakcja dla miłośników jednośladów

0

Kształtu nabierają kolejne inwestycje realizowane w ramach dużego projektu rozbudowy infrastruktury turystycznej oraz sportowej na terenie gminy Świdnica. Jednym z nich jest stanica rowerowa w Lubachowie. W jej sąsiedztwie planowana jest budowa rowerowej trasy typu pump track, czyli specjalnego toru pełnego zakrętów i niewielkich wzniesień.

W Lubachowie trwa budowa wolnostojącego, parterowego budynku stanicy rowerowej. To kolejny obiekt turystyczny realizowany z dofinansowaniem w ramach rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych (RFIL). Budowana wiata wraz z częścią gospodarczą wykorzystywana będzie jako jeden z nowo projektowanych punktów turystyczno-biwakowych rozlokowanych na terenie gminy Świdnica. Ze stanicy rowerowej będą mogli korzystać turyści piesi i rowerowi, jako przestrzeń rekreacyjna, zaplecze higieniczno-sanitarne oraz miejsce przygotowania posiłku – informuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica. Na realizację tej inwestycji trafi 968 tys. złotych.

W bliskim sąsiedztwie budowanej stanicy rowerowej już niebawem rozpoczną się prace ziemne związane z budową trasy pump track. – Budowany w ramach Dolnośląskiego Rowerowego Parku Umiejętności pump track będzie uzupełnieniem istniejącej już rowerowej infrastruktury w postaci singletracka, który w ubiegłym roku został już wykonany w sąsiedztwie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie. Na trasie o długości blisko 195 m powstanie kilka różnych przeszkód terenowych o zróżnicowanej trudności. Pump track będzie umożliwiać jazdę po torze za pomocą balastu ciała – tłumaczy Waligóra.

Koszt budowy to ponad 499 tys. złotych, z czego do 33% będzie pochodziło z budżetu województwa dolnośląskiego, kolejne 33% z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a pozostała kwota ze środków własnych gminy. – Z pewnością inwestycja ta przyczyni się do popularyzacji kolarstwa, poprawy jakości i bezpieczeństwa szkolenia dzieci i młodzieży oraz rozwoju talentów – podkreśla wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKto powalczy o fotel burmistrza Świebodzic? Ruszyła giełda nazwisk
Następny artykułPrzemoc domowa? Uzależnienia? W Świdnicy czeka nieodpłatna pomoc