Strona główna 0_Slider Świdnica będzie miała mniej radnych. Planowane są też inne zmiany przed wyborami...

Świdnica będzie miała mniej radnych. Planowane są też inne zmiany przed wyborami samorządowymi

0

W związku ze spadkiem liczby mieszkańców miasta, w przyszłej kadencji 2024-2029 w Radzie Miejskiej w Świdnicy zasiadać będzie 21 radnych – o dwóch mniej niż obecnie. Wobec tej zmiany planowane jest dokonanie korekty granic dwóch okręgów wyborczych, w których wybierani będą miejscy radni.

Liczba radnych jest ściśle powiązana z liczbą mieszkańców, o czym mówi ustawa o samorządzie gminnym. W gminach liczących do 20 tys. mieszkańców wybieranych jest 15 radnych, w gminach do 50 tys. mieszkańców radę tworzy 21 radnych, w gminach do 100 tys. mieszkańców jest to 23 radnych, natomiast w gminach liczących do 200 tys. mieszkańców w skład samorządowego organu wchodzi 25 radnych.

W ubiegłym miesiącu wojewoda Jarosław Obremski wydał zarządzenie dotyczące ustalenia liczby radnych sejmiku wojewódzkiego, radnych rad powiatów i rad gmin w województwie dolnośląskim, którzy wybierani będą podczas najbliższych wyborów samorządowych planowanych na wiosnę 2024 roku. Liczbę radnych ustalono w oparciu o pochodzące z Centralnego Rejestru Wyborców dane dotyczące liczby mieszkańców gmin, według stanu na 30 września 2023 roku. Zgodnie z zarządzeniem wojewody, w kadencji 2024-2029 w Radzie Miejskiej w Świdnicy zasiadać będzie już nie 23, a tylko 21 radnych. W pozostałych gminach powiatu świdnickiego liczba radnych nie ulegnie zmianie.

Mniej radnych – konieczne zmiany w okręgach wyborczych

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 roku Świdnica podzielona była na cztery okręgi wyborcze. W okręgu nr 1 (Osiedle Młodych-Pogodna) wybieranych było 5 rajców, w okręgu nr 2 (Osiedle Zawiszów-Kolonia-Osiedle Zarzecze-Westerplatte) – 6, w okręgu nr 3 (śródmieście) – 7, natomiast w okręgu nr 4 (Ofiar Oświęcimskich-Dzielnica Zachodnia-Dzielnica Południowa) świdniczanie mogli wskazać 5 radnych.

Wobec zmniejszenia liczby radnych, przed planowanymi na wiosnę 2024 roku wyborami samorządowymi planowane jest dokonanie kilku zmian związanych z granicami okręgów. – Będą nadal cztery okręgi. Ze względu na to, że na Osiedlu Młodych jest mniej mieszkańców niż wymagane ustawowo, należało „dobrać” tych mieszkańców. „Dobór” ten nastąpił w dawnym okręgu jednomandatowym nr 5, obejmującym m.in. ulice Kanonierską, Gdyńską i Parkową. Przeszły one do okręgu obejmującego Osiedle Młodych, gdzie dalej będzie można wybierać 5 radnych – poinformował Jan Dzięcielski, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy.

Zmiana ta doprowadzi do zmniejszenia obszaru okręgu „śródmiejskiego”, w związku z czym jego mieszkańcy podczas najbliższych wyborów będą wybierać będą już nie 7, a tylko 5 radnych. Według informacji przekazanych przez przewodniczącego Rady Miejskiej, w przypadku pozostałych okręgów nie są planowane zmiany. W okręgu nr 4 (Ofiar Oświęcimskich-Dzielnica Zachodnia-Dzielnica Południowa) w dalszym ciągu do obsadzenia będzie 5 mandatów, natomiast w okręgu nr 2 (Osiedle Zawiszów-Kolonia-Osiedle Zarzecze-Westerplatte) wyborcy będą wskazywać 6 radnych.

/mn/

Poprzedni artykułWybrali najładniej udekorowane i oświetlone domy oraz balkony [FOTO]
Następny artykułMaciej Awiżeń nowym wojewodą dolnośląskim