Strona główna 0_Slider Świąteczne jarmarki, kiermasze, miasteczko św. Mikołaja. Sprawdź jakie wydarzenia szykowane są w...

Świąteczne jarmarki, kiermasze, miasteczko św. Mikołaja. Sprawdź jakie wydarzenia szykowane są w regionie

0

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To zarazem czas, kiedy w centrach miast i miejscowości odbywają się świąteczne jarmarki i kiermasze, na których co roku można zaopatrzyć się w piękne rękodzieło i regionalne przysmaki. Pierwsze wydarzenia odbędą się już w ten weekend w Świdnicy, Dobromierzu, Strzegomiu i Żarowie.

Świdnica

Targi Talentów, Twórczości i Rękodzieła

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejną edycję Targów Talentów, Twórczości i Rękodzieła, która odbędzie się w dniach 9-10 grudnia w godzinach od 10.00 do 16.00 w holu świdnickiego teatru.

Organizowane od ubiegłego roku targi dają możliwość zaprezentowania twórczości zdolnych mieszkańców miasta i regionu, którzy do tej pory rzadko, albo wcale, nie chwalili się swoimi talentami i wyrobami. Podczas nich będzie zobaczyć i popodziwiać piękne przedmioty, porozmawiać z twórcami, a także kupić coś dla siebie lub na wyjątkowy prezent.

Świdnicki Jarmark Bożonarodzeniowy i Świdnicka Kolęda

Już 14 grudnia rozpocznie się Świdnicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Do 22 grudnia w trzydziestu pięciu domkach wystawienniczych świdniczanie będą mieli okazje kupić między innymi: rękodzieło, wyroby artystyczne, ozdoby i dekoracje świąteczne czy też kulinarne przysmaki i aromatyczne napoje.

Podczas tegorocznej Świdnickiej Kolędy atrakcją dla dzieci będzie zagroda alpak. Zwierzęta gościć będą w Rynku w sobotę, 16 grudnia od godz. 12.00 do 15.00. Tego samego dnia od godz. 13.00 do 18.00 animacje dla najmłodszych poprowadzi grupa teatralna SMT. Dzień później do centrum zawita Mikołaj, który między godziną 12.00 a 14.00 będzie wręczał dzieciom prezenty przygotowane przez rodziców. W piątek, 15 grudnia o godz. 17.00 na placu przed lodowiskiem zorganizowane zostanie tradycyjne spotkanie ludzi sportu i kibiców przy ognisku, czyli „Sportowa Kolęda”. Kilka dni później, w środę, 20 grudnia o godz. 17.00 na placu przed katedrą odbędzie się wigilia organizacji pozarządowych.

W niedzielę, 17 grudnia o godz. 14.30 na świdnickim Rynku rozpocznie się świąteczny występ przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury, natomiast o godz. 15.00 odbędzie się „Wigilia wszystkich świdniczan”, podczas której harcerze wręczą gospodarzom światełko betlejemskie. Bożonarodzeniowe życzenia przekażą mieszkańcom prezydent miasta oraz przedstawiciele różnych wyznań religijnych. Świdniczanie będą mieli też okazję wspólnie kolędować i wypić gorący barszczyk.

Dobromierz

W niedzielę, 10 grudnia w Centrum Turystycznym Granitowego Szlaku (ul. Sportowa 4, Dobromierz) odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy, podczas którego nie zabraknie lokalnych produktów i rękodzieła, potraw świątecznych i ciasta, a także czegoś na rozgrzanie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 17.00.

W programie przewidziano występy: dzieci z Punktu Przedszkolnego w Roztoce – grupa starszaków (godz. 11.30), zespół Dobromierzanie (12.00), dzieci z punktu przedszkolnego w Roztoce – grupa maluchów (12.30), zespół WÓJCIKI (13.00), dzieci z Punktu Przedszkolnego w Czernicy (13.30), dzieci z Punktu Przedszkolnego w Dobromierzu (14.00), Marcin Malinowski (15.00), uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Roztoce (15.30).

Jaworzyna Śląska

Tegoroczny Jaworzyński Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w sobotę, 16 grudnia 2023 roku w hali sportowo-edukacyjnej w Jaworzynie Śląskiej (ul. Świdnicka 15a). Kiermasz rozpocznie się o godzinie 14.00. Główne atrakcje świątecznej imprezy w tym roku to:

  • Bieg Mikołajkowy dla najmłodszych,
  • spotkanie ze św. Mikołajem w świątecznej zagrodzie,
  • warsztaty dla dzieci z wykonywania ozdób choinkowych,
  • kiermasze świątecznych ozdób i rękodzieła (m.in. stroiki, biżuteria, tekstylia domowe, makramy, torby, świece sojowe, gotowe upominki pod choinkę),
  • występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz zespołów: „Jaworzynianie”, „Fart” oraz ze szkoły tańca”Your Space”,
  • wspólne kolędowanie,
  • kiermasze domowych wyrobów: wypieków, przetworów, miodów, ciast, pierogów i pierników wprost od kół gospodyń wiejskich i lokalnych producentów,
  • wystawa pokonkursowa szopek i kartek świątecznych oraz wręczenie nagród w Bożonarodzeniowych Konkursach Plastycznych.

W tym roku jarmark będzie miał również swój wydźwięk charytatywny. W trakcie imprezy odbędzie się świąteczny kiermasz oraz charytatywna zumba, z których dochód zostanie przekazany na rzecz Agatki Salamon wymagającej operacji serca w bostońskiej klinice

Marcinowice

17 grudnia hala sportowa w Marcinowicach będzie gościła wystawców z całego Dolnego Śląska na jednym z największych jarmarków świątecznych w regionie. Wśród ponad 50 wystawców znajdą się koła gospodyń wiejskich, rękodzielnicy, producenci lokalni, rady sołeckie i stowarzyszenia. Będzie to okazja, aby zasmakować i zakupić dania na wigilijny stół oraz dekoracje i prezenty świąteczne – asortyment od pierogów, uszek, krokietów, miodów, barszczyku, wędlin, ciast i pasztecików po stroiki, bombki, świece, a nawet żywe choinki.

W trakcie wydarzenia odbędzie się prezentacja tradycyjnych stołów wigilijnych, a także konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową. W prezentacji wezmą udział koła gospodyń wiejskich z powiatów Dolnego Śląska. Nie zabraknie świątecznych występów dzieci, młodzieży oraz zespołów folklorystycznych. Tradycyjnie też harcerze Hufca ZHP Świdnica przekażą mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju.

Jarmark bożonarodzeniowy odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia w godzinach 10.00-16.00.

Strzegom

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na Kiermasz Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w dniach 9-10 grudnia w sali widowiskowej przy ul. I.J. Paderewskiego 36 w godz. 9.00-15.00.

W kolejną niedzielę, 17 grudnia o godzinie 17.00 w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu będzie można usłyszeć najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra. Koncert gwiazdy wieczoru poprzedzi występ Zespołu Folklorystycznego Kostrzanie. Życzenia świąteczne podczas wydarzenia złożą burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, biskup świdnicki ks. Marek Mendyk oraz ks. prałat Marek Babuśka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Świebodzice

Jarmark bożonarodzeniowy odbędzie się w dniach 15-17 grudnia (piątek-niedziela) w Świebodzicach. Od godz. 10.00 do 19.00 na świebodzickim Rynku ustawionych będzie 12 drewnianych domków, w których czekać będą sprzedawcy ze świątecznym asortymentem.

Zwiedzający będą mogli zakupić produkty związane z tradycją bożonarodzeniową m.in. stroiki, świeczki czy piękne rękodzieła. Nie zabraknie również świeżych wyrobów mięsnych, czerwonego barszczu, pierogów oraz słodkich pyszności i rozgrzewających napojów. W jarmarku udział wezmą również placówki oświatowe, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Klub Senior+. Natomiast w specjalnie ustawionej i pięknie przystrojonej szopce bożonarodzeniowej będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia. Program jarmarku:

15 grudnia (piątek) 16:00 – 18:30
16:00 – Uroczyste otwarcie jarmarku przez burmistrza Pawła Ozgę,
– Przekazanie Światełka Pokoju przez Harcerzy ze Szczepu Harcerskiego IMAGO,
– Rozgrzewający taniec, nauka układu choreograficznego z Klubem Senior +,
– Występy artystyczne uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4,
– Świąteczne występy artystyczne w wykonaniu: Klubu Senior + oraz Zespołu Świebodziczanie,
– Świąteczna Akademia Dwójki,
– Występ artystyczny Zespołu Szkół Specjalnych
Ponadto wystąpi: rodzina wesołych Mikołajów!

16 grudnia (sobota) 11:00 – 15:30
– Świąteczne pakowanie prezentów: przynieś prezent, a pracownicy Miejskiego Domu Kultury bezpłatnie go zapakują,
– Bieg na 5 km, bieg dziecięcy i bieg rodzinny zorganizowany przez Klub Sportowy GVT,
– Konkurs na najciekawsze świąteczne przebranie,
– Świąteczne animacje dla dzieci z firmą KAMAYU,
– Pokaz trzech szczudlarzy,

17 grudnia (niedziela) 14:00 – 15:00
– Występ chłopców z Domu Pomocy Społecznej,
– Program artystyczny w wykonaniu Miejskiego Domu Kultury,
– Świąteczny występ artystyczny Kłapouszków i Kangurków z Niepublicznego Przedszkola Językowego „Chatka Puchatka”,
Ponadto: Kiermasz książek z Miejską Biblioteką Publiczna. Do każdej zakupionej książki zakładka w prezencie.

Żarów

Uśmiechnięty, brodaty święty Mikołaj 10 grudnia zawita do Żarowa. Będzie go można spotkać – oczywiście w towarzystwie licznych pomocników – na Miasteczku Świętego Mikołaja. W tym roku mieścić się ono będzie w hali sportowo-widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu przy ul. Piastowskiej 10A w Żarowie. Impreza potrwa od godziny 15.00 do 18.30.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali wiele atrakcji. Nie zabraknie chatki Świętego Mikołaja, wspólnego dekorowania świątecznych pierników, warsztatów zdobienia choinkowych ozdób czy konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Na Miasteczku Świętego Mikołaja odbędzie się także jarmark bożonarodzeniowy, gdzie będzie można zakupić świąteczne ozdoby i spróbować licznych smakołyków. To będzie prawdziwy raj dla miłośników słodkości i pięknego rękodzieła.

Każdy z Was już 10 grudnia podczas Miasteczka Świętego Mikołaja w Żarowie może być częścią tej zimowej i niezwykłej przygody. Wszędzie rozniesie się dźwięk dzwoneczków, świątecznych melodii, zapach pieczonych pierniczków i leśnego igliwia. Migocząca kolorowymi światełkami chatka świętego Mikołaja zaprosi w swoje progi wszystkie ciekawskie dzieci, które znajdą tam całe mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Na wspólne pieczenie i dekorowanie świątecznych pierników oraz warsztaty zdobienia choinkowych ozdób zaproszą pracowite elfy, a małe skrzaty będą zachęcać do odwiedzenia fabryki dmuchanego szaleństwa. Przy kominku Święty Mikołaj uśmiechnięty i serdeczny, wraz ze swoim pomocnikiem przywita każdego gościa, dzieląc się opowieściami i świątecznymi przysmakami. Oczywiście będą pyszności dla gości. Czekoladowa fontanna, świąteczne smakołyki czy łakocie. Oryginalne ozdoby świąteczne oraz rękodzieło. To wszystko znajdziecie na stoiskach jarmarku bożonarodzeniowego. Nie zabraknie też konkursów, w których do wygrania będą czekały atrakcyjne nagrody. Aby zostać właścicielem jednej z nich wystarczy upiec najlepszy makowiec lub przebrać się za pomocnika Mikołaja – mówi zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie Anna Suchodolska.

/opr. mn/

Poprzedni artykułUwielbiana przez nastolatki Lottie Brooks wraca w świątecznym wydaniu
Następny artykułWeb designer – jak stworzyć odpowiednie portfolio?