Z uwagi na warunki pogodowe świdniccy policjanci apelują o ostrożną i bezpieczną jazdę, a także o szczególne zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu. Jaką aurę synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują na najbliższe dni?
– W najbliższych dniach niebezpieczna pogoda zwłaszcza na południu kraju. Wszystko za sprawą niżu znad Alp o nazwie „Robin”. Nad północną część Polski nadal napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego, ale rejony południowe znajdą się w cieplejszym powietrzu polarnym morskim. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, nawet ponad 30 cm, lokalnie około 40 cm, a nawet więcej za cały weekend – zwłaszcza w pasie od Małopolski po południową Lubelszczyznę. W woj. podkarpackim i małopolskim również opady marznące powodujące gołoledź! W niedzielę stopniowe uspokojenie w pogodzie – prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na sobotę, 2 grudnia:
W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie całkowite. Okresami opady śniegu, głównie na południu regionu. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, północno-wschodni i północny.
W dzień zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, okresami, głównie na południu i południowym wschodzie, o umiarkowanym natężeniu i tam przyrost pokrywy śnieżnej około 5 cm. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, z kierunków północnych.
Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, nad ranem miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm na Ziemi Kłodzkiej. Temperatura minimalna od -7°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad ranem lokalnie porywisty, północno-wschodni i północny. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu, nad ranem o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 8 cm. Temperatura od -9°C do -7°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, wschodni i północno-wschodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
W dzień zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 4 cm na zachodzie do 10 cm na wschodzie regionu. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura od -10°C do -7°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, północno-wschodni i północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na niedzielę, 3 grudnia:
W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady śniegu. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.
Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, okresami o umiarkowanym natężeniu, stopniowo słabnące i miejscami zanikające. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 7 cm. Temperatura minimalna od -7°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 7 cm. Temperatura od -13°C do -10°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, północny i północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami słabe opady śniegu. Temperatura od -12°C do -9°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni, powodujący zamiecie śnieżne.
Policjanci apelują: noga z gazu!
– Temperatura spadająca poniżej 0 stopni, już nikogo z kierowców nie powinna dziwić, ale taka sytuacja w połączeniu z utrzymującymi się dłużej opadami śniegu, to prosty przepis na niebezpieczne oblodzenie. Wszyscy użytkownicy różnego rodzaju pojazdów, powinni zwracać szczególną uwagę na sprawy związane z bezpieczeństwem i bezwzględnie zdjąć nogę z gazu. Szczególnie te mniej uczęszczane drogi, mogą być dłużej pokryte śniegiem lub błotem pośniegowym i w związku z tym ich nawierzchnia staje się bardzo śliska – przypominają funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
– Gdy poranek wita nas warstwą śniegu na chodnikach oraz osiedlowych ulicach przed naszym domem, to już samo dotarcie do miejsca parkingowego może nie być tak łatwe, jak latem, a co dopiero ruszenie gdziekolwiek własnym pojazdem i dłuższa podróż. Nie może więc być mowy o złym stanie technicznym samego auta, a przede wszystkim wyposażenia go w dobrej jakości opony zimowe. Choć główne ulice w większych miastach oraz drogi powiatowe cechujące się dużym natężeniem ruchu są na bieżąco odśnieżane i posypywane pomimo ciągle padającego śniegu, to już większość bocznych uliczek szybko pokrywa warstwa śniegu, która znacznie utrudnia poruszanie się zarówno samochodami, jak też nawet na własnych nogach – podkreślają mundurowi.
Policjanci zwracają też uwagę na konieczność zachowania właściwej odległości od samochodu jadącego przed nami. – Większość z kolizji bowiem, do których dochodzi w takich warunkach, to najechania na tył pojazdu poprzedzającego, co bywa bardzo niebezpieczne dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Zostawmy sobie więc bezpieczną odległość na ewentualne nieprzewidziane manewry. Pamiętajmy również o tym, aby ruszając w dłuższą podróż, uzbroić się w cierpliwość i wyruszyć odpowiednio wcześniej, niż zwykle. Prędkość pojazdów jest w takich warunkach znacznie mniejsza, kolizje mogą powodować tworzenie się korków, a pospiech w takich warunkach pogodowych, jest wysoce niepożądany i może prowadzić w konsekwencji do niechcianych i co gorsza, nieodwracalnych w skutkach zdarzeń. Zaplanujmy więc wyjście z domu tak, aby wyjechać trochę wcześniej i bezpiecznie dojechać do celu – wskazują.
/IMGW, KWP Wrocław, opr. mn/