Strona główna 0_Slider Porwanie samolotu, średniowieczna zbrodnia, rewolucjonista z Tarnawy. Bogdan Mucha na tropie lokalnej...

Porwanie samolotu, średniowieczna zbrodnia, rewolucjonista z Tarnawy. Bogdan Mucha na tropie lokalnej historii [FOTO]

0

W latach 70. XX wieku niewielkie Imbramowice w gminie Żarów trafiły na czołówki ogólnopolskich gazet za sprawą mieszkańca, który uprowadził rejsowy samolot PLL LOT. W niewielkiej gminie mieszkali masoni, rewolucjoniści i wielcy przemysłowcy. Fascynujące historie z przeszłości wydobywa z pasją i skrupulatnością historyka Bogdan Mucha, autor „Gmina Żarów. Na przestrzeni wieków.” Drugą część książki zaprezentował 20 grudnia podczas spotkania w Żarowskiej Izbie Historycznej, ulokowanej w odrestaurowanym żarowskim dworcu kolejowym.

To już piątka książka Bogdana Muchy – archeologa i historyka, na co dzień specjalisty ds. zbiorów muzealnych w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Autor po raz kolejny porusza szeroko pojętą tematykę historii Ziemi Żarowskiej od czasów dawnych po współczesne. Czytelnik znajdzie w niej m.in. bogate informacje o znaleziskach archeologicznych, zabytkowych budowlach, szlacheckich rodach i wydarzeniach, które zdobyły rozgłos daleko poza granicami gminy Żarów.

– Druga część jest nieco obszerniejsza niż poprzednia, liczy więcej stron i ilustracji, ale konwencja została utrzymana, czyli różne zagadnienia pogrupowane i ułożone chronologicznie od czasów prehistorycznych po czasy współczesne. Kończę na latach 80.XX, na „Solidarności”, a rozpoczynam od znalezisk na Ziemi Żarowskiej. Pierwsze znalezisko to rok 1822, a ostatnie to rok 2023, dokonane przez stowarzyszenie Aureus – mówi autor książki.

Podczas spotkania autorskiego Bogdan Mucha więcej czasu poświęcił kościołowi w Imbramowicach, jego rodzinnej miejscowości. Niewielka świątynia jest jedną z bohaterek książki. – Kościół interesujący, mimo że nie ma w nim wspaniałych zabytków sztuki, obrazów czy rzeźb, ale są bardzo interesujące początki w powstania świątyni. Wszyscy mówią, że jest to rok 1522, ale w budowli znajdują się tzw. gmerki, czyli znaki kamieniarskie, które wskazują  na to, że kościół został zbudowany znacznie wcześniej w czasach średniowiecznych – dodaje autor i zapewnia, że na pewno przed nim jeszcze wiele wyzwań. – Historia potrafi zaskoczy w najmniej oczekiwanym momencie poprzez odkrycie czy znalezisko. czasem jest posucha, a czasem taki boom, że w tygodniu wychodzą na światło dzienne nowe dokumenty, a my jako stowarzyszenie archeologiczno-eksploracyjne znajdujemy w ziemi nowe artefakty. W tym roku szybsze bicie serca wywołało znalezienie siekierki z okresu brązu, to jest 1800-1900 lat p.n.e..

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnego samorządu i mieszkańcy gminy Żarów. Rozmowę poprowadził Andrzej Dobkiewicz, redaktor naczelny Świdnickiego Portalu Historycznego.

„Gmina Żarów. Na przestrzeni wieków. Część druga” jest drugą publikacją, wydaną we współpracy z firmą „Archeoreplica”. Można ją nabyć w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 4.

/asz/

Poprzedni artykułŚwiąteczne spotkanie świdnickich społeczników [FOTO]
Następny artykułMocno powieje, w nocy nawet wichury