Strona główna 0_Slider Od niedzieli nowy rozkład jazdy pociągów i podwyżka cen biletów. Jakie zmiany...

Od niedzieli nowy rozkład jazdy pociągów i podwyżka cen biletów. Jakie zmiany czekają pasażerów?

0

Przywrócenie codziennych kursów na zrewitalizowanej kilka miesięcy temu linii kolejowej łączącej Świdnicę z Jedliną-Zdrojem, uruchomienie połączeń do Świeradowa-Zdroju, a także wprowadzenie dodatkowych kursów na trasie Świdnica-Sobótka-Wrocław – to niektóre ze zmian w ofercie Kolei Dolnośląskich, które zostaną wprowadzone w związku z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów.

Nowy rozkład pociągów 2023/2024 zacznie obowiązywać w najbliższą niedzielę, 10 grudnia. – Już tradycyjnie prosimy podróżnych korzystających z usług Kolei Dolnośląskich, by sprawdzili swoje połączenia w związku z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. – Nowy, roczny rozkład oznacza bowiem przede wszystkim możliwość skorzystania z zupełnie nowych połączeń – dodaje.

W nowym rozkładzie przewidziano uruchomienie codziennych połączeń na trasie łączącej Świdnicę z Jedliną-Zdrojem i Głuszycą. Obecnie połączenia są wykonywane tylko w weekendy. Zgodnie z informacjami udostępnionymi w prowadzonym przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe Portalu Pasażera, odjazdy ze stacji Świdnica Miasto w kierunku Głuszycy będą odbywały się o 5:51, 8:10, 13:02, 15:18, 17:18 oraz 19:21, natomiast przyjazdy do Świdnicy przewidziano o 7:27, 9:40, 11:41, 16:38, 18:45 oraz 20:46.

Szykowane są też inne zmiany. – Dodatkowy pociąg pojedzie rano z Kątów Wrocławskich do Wrocławia. Podobnie będzie z linią Wrocław – Kobierzyce – Sobótka – Świdnica, gdzie pojawią się dodatkowe lub wydłużone połączenia. Polepszyć ma się oferta podróży pomiędzy Zgorzelcem a Jelenią Górą przez Gryfów Śląski. Dodatkową parę połączeń uzyska także Kamienna Góra (do Sędzisławia, skąd można kontynuować podróż do Jeleniej Góry i Wrocławia). Dodatkowa para pociągów przejedzie z Wrocławia do Lubina. Ruszy również dodatkowy pociąg Wałbrzych – Wrocław. O 20:52 będzie można wyjechać ze Szklarskiej Poręby, by w piątki i soboty dotrzeć do Wrocławia (z przesiadką w Jeleniej Górze i Wałbrzychu) – wyliczają przedstawiciele Kolei Dolnośląskich.

Aktualny i przyszły rozkład jazdy pociągów można sprawdzić przed podróżą na stronach portalpasazera.plrozklad-pkp.pl, intercity.pl, w serwisie Kolei Dolnośląskich, a także w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP.

Podwyżka cen biletów, nowy schemat połączeń i numeracja linii

Wraz z nowym rozkładem jazdy Polregio podjęło decyzję o zmianie taryf krajowych od 10 grudnia. Ceny biletów wzrosną o 3 proc. Ponieważ Koleje Dolnośląskie operują w tej samej taryfie, ceny biletów zostaną zmienione również przez dolnośląskiego przewoźnika – wyjaśnia rzecznik Kolei Dolnośląskich. Z aktualnym oraz nowym cennikiem można się zapoznać na stronie internetowej przewoźnika. Obecnie nie ma informacji o planach wprowadzenia podwyżek w popularnej ofercie „Taryfa Lokalna”, która obowiązuje m.in. na trasach Świdnica-Wrocław, Świdnica-Dzierżoniów-Bielawa, czy też Świdnica-Sobótka.

Od nowego rozkładu jazdy zmieni się numeracja linii oraz schemat połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku. – Schemat obowiązujący od 10 grudnia 2023 roku będzie uwzględniał wszystkie połączenia regionalne przewoźników: zarówno Kolei Dolnośląskich, jak i Polregio. Dzięki temu numeracja linii zostanie ujednolicona w całym województwie, bez względu na to, z usług którego przewoźnika skorzystamy. W nowym schemacie pojawiły się również Świeradów-Zdrój oraz Karpacz. Do obu górskich kurortów po latach powrócą pociągi pasażerskie. Połączenia do Świeradowa-Zdroju będą miały premierę 10 grudnia 2023 roku, a do Karpacza – w 2024 roku  – tłumaczy Rodak.

mat. Koleje Dolnośląskie

/Koleje Dolnośląskie, opr. mn/

Poprzedni artykułBędą szukać najpiękniej udekorowanego domu i balkonu
Następny artykuł„Świąteczny wirus dobroci”, wzruszenia i ogrom radości. Świdnicka akcja pomogła spełnić marzenia podopiecznych z kilku domów dziecka [FOTO]