Strona główna 0_Slider Nowoczesny sprzęt medyczny od WOŚP trafił do świdnickiego „Latawca”

Nowoczesny sprzęt medyczny od WOŚP trafił do świdnickiego „Latawca” [FOTO]

0

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od lat wspiera Regionalny Szpital Specjalistyczny „Latawiec” w Świdnicy, przekazując sprzęt i aparaturę medyczną ratującą zdrowie i życie, szczególnie naszych najmłodszych pacjentów. Tym razem do placówki trafiły najwyższej klasy urządzenia medyczne o łącznej wartości wynoszącej blisko 1 mln 200 tys. złotych, które zostały zakupione w ramach 30. oraz 31. Finału WOŚP.

Celem ubiegłorocznego, 31. Finału WOŚP, była walka z sepsą. – Dzięki środkom, jakie udało się pozyskać w czasie zbiórki oraz współpracy naszego szpitala z Fundacją, otrzymaliśmy najnowocześniejszą aparaturę medyczną do diagnostyki mikrobiologicznej. Nasze laboratorium mikrobiologiczne zostało doposażone w spektrometr masowy, analizator do szybkiej diagnostyki molekularnej – innowacyjne urządzenia, dzięki którym możliwe jest maksymalne skrócenie czasu diagnostyki mikrobiologicznej oraz komorę laminarną pozwalającą na bezpieczną pracę z materiałem zakaźnym w warunkach sterylnych i ochronę pracownika oraz badanego materiału przed kontaminacją – opisują medycy ze świdnickiego „Latawca”.

Podkreślają oni, że w kontekście walki z sepsą przełomowym urządzeniem jest spektrometr masowy, jak również analizator do szybkiej diagnostyki molekularnej, które znacząco przyspieszają diagnostykę zakażeń oraz wdrożenie racjonalnej i skutecznej antybiotykoterapii. – Te nowoczesne urządzenia pozwalają na błyskawiczną oraz precyzyjną identyfikację drobnoustrojów. Przy użyciu spektrometru uzyskujemy ją w czasie kilku minut, podczas gdy stosując metody klasyczne czas ten wynosi kilka lub kilkanaście godzin. Oba urządzenia umożliwiają skrócenie czasu diagnostyki mikrobiologicznej, co jest szczególnie istotne w przypadku badań pobieranych u pacjentów z podejrzeniem lub z rozpoznaniem sepsy – zaznacza Małgorzata Juszczyk-Grudzińska, kierownik laboratorium mikrobiologicznego SPZOZ w Świdnicy.

Zarówno spektrometr, jak i analizator do szybkiej diagnostyki molekularnej, oprócz diagnostyki sepsy mają zastosowanie także w diagnozowaniu i leczeniu innych poważnych zakażeń, np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Dzięki zaawansowanej technologii mają kluczowe znaczenie dla ratowania zdrowia i życia pacjentów, szczególnie w sytuacjach, gdy czynnikiem decydującym o dalszych rokowaniach jest czas. Łączna wartość sprzętu i aparatury medycznej przekazanej dla laboratorium mikrobiologicznego wynosi ponad 1 mln 96 tys. złotych.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla świdnickiego szpitala. Do placówki dotarł również sprzęt zakupiony w ramach 30. Finału WOŚP, którego celem było zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. – W ramach zakupów ze zbiórki otrzymaliśmy trzy wysokiej klasy urządzenia tj. autorefaktometr, autorefraktometr ręczny oraz oftalmoskop pośredni, które znacząco zwiększyły możliwości diagnostyczne Oddziału Okulistycznego i Poradni Okulistycznej, szczególnie w kontekście diagnostyki i leczenia małych pacjentów. Nowe urządzenia, służące do komputerowego badania ostrości wzroku oraz badania dna oka, ze względu na wysokie zaawansowanie technologiczne niewątpliwie zwiększają bezpieczeństwo i komfort pacjentów, a co za tym idzie jakość udzielanych świadczeń – wskazują przedstawiciele szpitala. Wartość sprzętu przekazanego dla świdnickiej „okulistyki” przez Fundację WOŚP to przeszło 82 tys. złotych.

Serdecznie dziękujemy Fundacji WOŚP za wsparcie i niewątpliwy wkład w rozwój naszego szpitala. Nowoczesny sprzęt medyczny pozwala nam świadczyć opiekę na najwyższym poziomie. Szczególne podziękowanie kierujemy też do wszystkich osób zaangażowanych w styczniowe Finały WOŚP oraz wszystkich, którzy je wspierają, dorzucając cegiełkę do tej wspaniałej inicjatywy – podkreślają medycy.

/SP ZOZ Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułNowe wozy dla strażaków ze Stanowic i Rogoźnicy
Następny artykułJak urządzić sypialnie w stylu glamour