Strona główna 0_Slider Miliony na wymianę oświetlenia. Samorządy liczą na oszczędności i poprawę bezpieczeństwa

Miliony na wymianę oświetlenia. Samorządy liczą na oszczędności i poprawę bezpieczeństwa

0

Blisko 15 mln złotych dofinansowania zdobyły samorządy z powiatu świdnickiego na modernizację oświetlenia ulicznego oraz wymianę opraw na energooszczędne. Największe środki trafią do Świdnicy. Dotacje otrzymały także gminy Dobromierz, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Strzegom i Żarów.

zdjęcie ilustracyjne

Głównym celem programu „Rozświetlamy Polskę” jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Dobrze oświetlone drogi i chodniki to lepsza widoczność i mniej wypadków. To także oszczędności dla budżetów gmin i pozytywny wpływ na środowisko. Technologia oświetlenia LED charakteryzuje się niższym zużyciem energii w porównaniu do oświetlenia tradycyjnego. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z rachunkami za energię elektryczną. Lampy LED mają również dużo dłuższą żywotność niż tradycyjne źródła światła. To z kolei przyczyni się do obniżenia kosztów ponoszonych przez gminy na utrzymanie i konserwację oświetlenia – wskazują przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

W ramach dziewiątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – „Rozświetlamy Polskę” na modernizację infrastruktury oświetleniowej dofinansowanie w wysokości ponad 3 mln 701 tys. złotych uzyskała Świdnica, ponad 1 mln 94 tys. złotych przyznano gminie Dobromierz, 1 mln 368 tys. złotych trafi do gminy Jaworzyna Śląska, równo 3 mln złotych uzyskała gmina Marcinowice, ponad 3 mln 552 tys. złotych wspomoże prace w gminie Strzegom, a przeszło 2 mln 132 tys. złotych umożliwi wymianę opraw oświetleniowych na energooszczędne w gminie Żarów.

Świdnica wymieni blisko 2500 opraw

W Świdnicy ponad 60% punktów oświetlenia miejskiego wyposażonych jest w nieenergooszczędne oprawy, głównie sodowe. Stan techniczny samych opraw wpływa na niedostateczne doświetlenie dróg publicznych i przestrzeni miejskich, a przy tym generuje duże koszty zużycia energii i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Oprawy są wyeksploatowane o znacznym zużyciu technicznym – wskazuje Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Plany świdnickiego magistratu zakładają wymianę 2435 starych opraw, które zostaną zastąpione nowymi LED-owymi. – Dzięki przeprowadzonej modernizacji system oświetlenia zostanie w znacznej części ujednolicony, co wpłynie na konserwację i eksploatację, a tym samym obniży koszty utrzymania. Całość realizacji przyczyni się do poprawy jakości oświetlenia miejskiego oraz bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej – tłumaczy Dzwonkowska. Jak dodaje, inwestycja zostanie przeprowadzona na podstawie wykonanego w grudniu 2022 roku audytu energetycznego oświetlenia. Przewidywany termin jej zakończenia to kwiecień 2025 roku.

Samorządy liczą na oszczędności

Gmina Strzegom w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” pozyskała dofinansowanie w kwocie ok. 3,5 mln zł. Wkład własny strzegomskiego samorządu wynosi ok. 888 tys. zł. W sumie na wymianę oświetlenia w latach 2024-25 przeznaczona zostanie kwota rzędu ok. 4,4 mln zł. Modernizacja nastąpi na obszarach, w których zastosowanie mają energochłonne oprawy sodowe. Zostaną one wymienione na energooszczędne oprawy typu LED, gwarantujące nie tylko znaczne oszczędności energii, ale jednocześnie zapewniające lepsze doświetlenie przestrzeni – przekazano w komunikacie strzegomskiego ratusza.

W gminie Jaworzyna Śląska przyznane dofinansowanie wspomoże modernizację oświetlenia ulicznego, w ramach której przewidziano nie tylko wymianę opraw na energooszczędne, ale również dostawę i wdrożenie systemu do zarządzania oświetleniem. – Planuje się wymianę 900 sztuk nieenergooszczędnych opraw na nowe, cechujące się możliwością zdalnego sterowania bez dodatkowej modyfikacji oprawy, posiadające certyfikaty: ENEC, ENEC+, ZD4i. Zakłada się wymianę opraw w takich lokalizacjach, w których będzie ona gwarantowała efekt energetyczny przy jednoczesnej realizacji wymagań oświetleniowych wynikających z aktualnie obowiązujących w Polsce norm dotyczących oświetlenia dróg i ulic, poprawie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców, wraz z uwzględnieniem aspektów ekologicznych – podkreślają jaworzyńscy samorządowcy.

Z kolei w gminie Dobromierz planowana jest wymiana ponad 700 sztuk opraw oświetleniowych na nowe, energooszczędne.

/UM Świdnica, UG Dobromierz, UM Strzegom, UM Jaworzyna Śląska, opr. mn/

Poprzedni artykułUsuwają wodociągową awarię w rejonie ruchliwego skrzyżowania. Uwaga na utrudnienia
Następny artykułGaleria Świdnicka rozdaje choinki za paragony!