Strona główna 0_Slider Każdy może zostać obrońcą praw człowieka. Napisz list i odmień los prześladowanych

Każdy może zostać obrońcą praw człowieka. Napisz list i odmień los prześladowanych

0

Są prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. To właśnie podejmującym olbrzymie ryzyko obrońcom i obrończyniom praw człowieka poświęcony jest tegoroczny Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Podobnie jak w latach ubiegłych w inicjatywie będzie można wziąć udział również w Świdnicy.

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich – wyjaśniają organizatorzy akcji z Amnesty International. Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 500 miejscach w całej Polsce.

Do udziału w akcji kolejny rok z rzędu zachęca społeczność Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy. – Maraton polega na pisaniu listów w obronie niesłusznie uwięzionych osób w różnych krajach. Akcja ta zawsze przynosi pozytywne efekty i co roku kilka osób zostaje uwolnionych – wskazuje Małgorzata Gryń-Chlebicka, dyrektor „Ósemki”. Osoby, które będą chciały wesprzeć represjonowanych na całym świecie, mogą przyjść do Szkoły Podstawowej nr 8 i napisać osobiście list. Akcja odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia w godzinach 16.00-17.00 w auli szkoły.

Wcześniej, bo już w czwartek, 7 grudnia akcja pisania listów zorganizowana zostanie w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw (Rynek 39-40). Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa do 19.00. – Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak wielu ludzi w obronę praw człowieka. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W 2022 roku w 523 miejscach w całej Polsce napisano 251 164 listy – podkreślają świdniccy urzędnicy.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których w tym roku pisane są listy, znajduje się na stronie Amnesty International.

/Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy, MOPS Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułNajnowsze trendy w automatyzacji produkcji z użyciem sterowników Mitsubishi
Następny artykułGęsta mgła i gołoledź. Podwójne pogodowe ostrzeżenie dla regionu