Strona główna 0_Slider Będą pisać listy, także o uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Dzisiaj maraton w świdnickiej...

Będą pisać listy, także o uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Dzisiaj maraton w świdnickiej „Ósemce”

0

Są prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani – tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. To właśnie podejmującym olbrzymie ryzyko obrońcom i obrończyniom praw człowieka poświęcony jest tegoroczny Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Do akcji tradycyjnie włącza się Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu i dzisiaj o 16.00 zaprasza do wspólnego pisania.

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich – wyjaśniają organizatorzy akcji z Amnesty International. Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 500 miejscach w całej Polsce.

Do udziału w akcji kolejny rok z rzędu zachęca społeczność Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy. – Maraton polega na pisaniu listów w obronie niesłusznie uwięzionych osób w różnych krajach. Akcja ta zawsze przynosi pozytywne efekty i co roku kilka osób zostaje uwolnionych – wskazuje Małgorzata Gryń-Chlebicka, dyrektor „Ósemki”. Osoby, które będą chciały wesprzeć represjonowanych na całym świecie, mogą przyjść do Szkoły Podstawowej nr 8 i napisać osobiście list. Akcja odbędzie się w poniedziałek, 11 grudnia w godzinach 16.00-17.00 w auli szkoły.

Wśród kilkunastu prześladowanych i więzionych osób jest Andrzej Poczubut, więziony przez białoruski reżim. Andrzej Poczobut jako dziennikarz współpracował z polskimi mediami. Pisał między innymi o represjach białoruskiego reżimu wobec uczestników protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich z 2020 roku. Dwukrotnie otrzymał polską nagrodę Dziennikarza Roku. Za swoją działalność dziennikarską i społeczną był represjonowany przez białoruski reżim. Wielokrotnie był aresztowany pod zarzutem znieważania prezydenta Białorusi. W 2011 roku został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu. Po trzyletnim okresie próbnym został zwolniony z odbywania kary pozbawienia wolności. 25 marca 2021 roku został aresztowany po raz kolejny i oskarżony o „działania mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym” oraz „wzywanie do działań na szkodę Białorusi”. Od tamtej pory jest przetrzymywany w więzieniu, gdzie spędził swoje 50. urodziny.  8 lutego 2023 roku Sąd rejonowy w Grodnie skazał go na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W maju Sąd Najwyższy odrzucił jego apelację. Andrzej Poczobut odbywa karę w więzieniu w Nowopołocku, które jest jedną z najbardziej niebezpiecznych kolonii karnych w Białorusi. Ma utrudniony kontakt z rodziną oraz adwokatem. W lipcu trafił na pół roku do więziennej izolatki. Nie otrzymuje niezbędnych leków.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których w tym roku pisane są listy, znajduje się na stronie Amnesty International.

/Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułSzczególne przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Symboliczny płomień już w Świdnicy
Następny artykułŻegnają tragicznie zmarłą w pożarze emerytowaną pracownicę UM w Świdnicy