Strona główna Kultura Wystawa fotografii połączona z koncertem. Wernisaż „Listów i Melizmatów” dzisiaj w Galerii...

Wystawa fotografii połączona z koncertem. Wernisaż „Listów i Melizmatów” dzisiaj w Galerii Fotografii

0

Gdziekolwiek nie jestem, tam pełne bogactwo, którego echa przenikają na materiał światłoczuły – stwierdza Jarek Łukaszewicz, autor fotografii, które będą od dzisiaj prezentowane w Galerii Fotografii w Świdnicy. Wernisaż „Listy i Melizmaty” rozpocznie się 10 listopada o godz. 18.00. Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyć koncert Arbor Ensamble. Wstęp wolny.

Fotografia Jarka Łukaszewicza

Te wszystkie listy, cała ta wystawa jest skutkiem kompletnego zagubienia. Nie żebym nie wiedział jaka jest masa protonu, wiem. Do dziś jednak nie wiem po co ten proton istnieje. Podróż, na którą Was zapraszam, z której piszę do Was listy, to taka sowizdrzalska, z racji praw natury, wycieczka na stos, bo fotografia, nie oszukujmy się, to biznes przycmentarny. Gdziekolwiek nie jestem, tam pełne bogactwo, którego echa przenikają na materiał światłoczuły. W języku angielskim istnieje taki zwrot frazeologiczny „hunting high and low”. Można to w polszczyźnie oddać jednym trochę stachurowskim neologizmem: „wszędyszukanie”. Ów sowizdrzał, z dowolnej z tych opowieści, nuci sobie przecież i pomiędzy nuty wplata sowizdrzalskie melizmaty – tłumaczy swoją wystawę „Listy i Melizmaty” fotograf Jarek Łukaszewicz

Tu się trochę wygadam – o tym wszystkim chciałem/chcę opowiedzieć mojemu synowi, i te listy do Was, to w zasadzie adresowane są do niego. Jemu chciałem/chcę opowiedzieć wszystko czego nie wiem, i gdzie tego nie wiem, i jakie są piękne, te jednoczesne objawienia ścieżek – dodaje autor fotografii.

Jarek Łukaszewicz – kilka słów o sobie

Wprawdzie fotografowałem, pisałem wierszyki i piosenki, ale po pierwsze byłem dekarzem, hutnikiem, kierowcą, mleczarzem, w końcu studentem matematyki i filmoznawstwa, serwisantem komputerów i murarzem, by wreszcie po zakończeniu studiów móc zostać zupełnie nikim i schować się wśród mieszkańców miast i wsi, które miałem przyjemność odwiedzać. Dopiero ten stan pozwolił mi podjąć się zadań fotograficznych, o których marzyłem od dzieciństwa. Po drodze miałem kilka wystaw fotograficznych i przyjemność uczestnictwa w świdnickim konkursie na książkę artystyczną. W 2014 przyjęto mnie do ZPAF-u do czego namawiał mnie mój mentor, fotograf i konserwator witraży Marek Gołowacz. Obecnie jestem tragarzem w Kielcach, czasami prowadzę zajęcia na Łódzkiej Politechnice, czasami organizuję koncerty muzyki współczesnej i improwizowanej przedstawia swój życiorys polski fotograf.

Wystawy Jarka Łukaszewicza: „Israel Here & Now” w Berlinie, „Last Train to Poland” w Flensburgu, „Izrael Tu i Teraz” w Gdańsku, „Triangle – Berlin – Łódź – Tel-Aviv” w Bochum, Dillingen /Saar oraz Wiesbaden, „Kosmos zawiera się w słowniku greckim” w Świdnicy i w Kielcach.

Jarek Łukaszewicz „Listy i Melizmaty” | wystawa fotografii
z udziałem: Arbor Ensamble
Jan Sebastian Bach | Inwencje – Improwizacje – Imprinty
10 listopad | godz. 18.00
Galeria Fotografii w Świdnicy
Wstęp wolny

Kurator wystawy: Andrzej Protasiuk

/oprac. AN/
/Materiały – ŚOK/

Poprzedni artykułPolicjanci pomogli mężczyźnie z atakiem epilepsji
Następny artykułZa nami finałowa, jesienna edycja Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych! [FOTO/WYNIKI]