Strona główna 0_Slider Świdnica wymieni kolejne autobusy na „elektryki”? Poprzednie zamówienie unieważniono

Świdnica wymieni kolejne autobusy na „elektryki”? Poprzednie zamówienie unieważniono

0

Urząd Miejski w Świdnicy szykuje się do ogłoszenia powtórnego przetargu na zakup 12 nowych autobusów elektrycznych. Do poprzedniego zamówienia zgłosił się tylko jeden producent, który zaproponował dostawę „elektryków” za ponad 45 mln złotych. Było to o 9 milionów więcej niż przewidywał budżet na to zadanie.

Przypomnijmy, w ramach zamówienia planowano dostawę 12 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych, 12-metrowych autobusów o napędzie elektrycznym, mieszczących co najmniej 75 pasażerów – z czego minimum 27 na miejscach siedzących, a także posiadających zasięg na jednym ładowaniu wynoszący minimum 250 km. Założono również, że nowe „elektryki” mają być wyposażone w system informacji pasażerskiej, monitoring wizyjny oraz system kamer pełniących funkcję lusterek, ogrzewanie i klimatyzację przedziału pasażerskiego, kasowniki z funkcją biletomatu, a także porty ładowania USB. Nowe pojazdy miały zostać dostarczone do kwietnia 2025 roku.

Pierwsze podejście do zakupu zakończyło się niepowodzeniem. Do ogłoszonego przez Urząd Miejski w Świdnicy przetargu stanął tylko jeden producent. Spółka Solaris Bus&Coach zaoferowała realizację zamówienia za kwotę ponad 45 mln 47 tys. złotych. Tymczasem na ten cel w świdnickim budżecie zarezerwowano równo 36 mln złotych. W tej sytuacji podjęto decyzję o unieważnieniu zamówienia. Nie oznacza to jednak rezygnacji z zakupowych planów. Obecnie mają trwać przygotowania do ogłoszenia przez miasto powtórnego przetargu. Może to nastąpić już w najbliższych dniach.

Zakupowe plany ma również miejski przewoźnik, który obecnie dysponuje ośmioma „elektrykami”. – Przygotowujemy się do zamówienia trzech elektrycznych autobusów przegubowych o długości 18 metrów Podejrzewam, że przetarg będziemy ogłaszać końcem pierwszego kwartału przyszłego roku. Mamy pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, środki chcemy też pozyskać z Krajowego Planu Odbudowy – mówi Tomasz Kurzawa, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy.

Jak podkreślał wcześniej, jeżeli przetargowe plany miasta oraz przewoźnika doczekają się realizacji, do końca 2025 roku tabor świdnickiego MPK, który wykorzystywany jest w komunikacji miejskiej, w 100% składałby się z pojazdów elektrycznych. – To może być ewenement w skali kraju. Najprawdopodobniej bylibyśmy pierwszym albo jednym z pierwszych przewoźników posiadających w 100% tabor elektryczny – oczywiście wyłączając z tego małe miejscowości, w których wykorzystywane są pojedyncze pojazdy – wskazywał Kurzawa.

/mn/

Poprzedni artykułW patriotycznym tonie. Świdniccy adepci i mistrzowie koncertują z muzyką polską [FOTO]
Następny artykułW sobotę Świdnicki Bieg Niepodległości!