Strona główna 0_Slider Świdnica będzie miała mniej radnych

Świdnica będzie miała mniej radnych

0

W przyszłej kadencji, w latach 2024-2029 w Radzie Miejskiej w Świdnicy zasiadać będzie 21 radnych – o dwóch mniej niż obecnie. To efekt spadku liczby mieszkańców. Zarządzenie w tej sprawie wydał wojewoda dolnośląski.

Liczba radnych jest ściśle powiązana z liczbą mieszkańców, o czym mówi ustawa o samorządzie gminnym. W gminach liczących do 20 tys. mieszkańców wybieranych jest 15 radnych, w gminach do 50 tys. mieszkańców radę tworzy 21 radnych, w gminach do 100 tys. mieszkańców jest to 23 radnych, natomiast w gminach liczących do 200 tys. mieszkańców w skład samorządowego organu wchodzi 25 radnych.

10 listopada wojewoda Jarosław Obremski wydał zarządzenie dotyczące ustalenia liczby radnych sejmiku wojewódzkiego, radnych rad powiatów i rad gmin w województwie dolnośląskim, którzy wybierani będą podczas najbliższych wyborów samorządowych planowanych na wiosnę 2024 roku. Liczbę radnych ustalono w oparciu o pochodzące z Centralnego Rejestru Wyborców dane dotyczące liczby mieszkańców gmin, według stanu na 30 września 2023 roku.

Zgodnie z zarządzeniem wojewody, w kadencji 2024-2029 w Radzie Miejskiej w Świdnicy zasiadać będzie już nie 23, a tylko 21 radnych. W pozostałych gminach powiatu świdnickiego liczba radnych nie ulegnie zmianie. Mieszkańcy gminy Dobromierz, gminy Jaworzyna Śląska, gminy Marcinowice, gminy Świdnica oraz gminy Żarów w najbliższych wyborach wybierać będą po 15 rajców. W gminie Strzegom oraz w Świebodzicach w dalszym ciągu zasiadać będzie po 21 radnych, natomiast w Radzie Powiatu Świdnickiego mieszkańców reprezentować będzie 27 radnych.

/mn/

Poprzedni artykułJak urozmaicić tradycyjne świąteczne dania?
Następny artykułNajlepsze dekoracje do domu — jakie wybrać?