Strona główna 0_Slider „Skrzyżowanie śmierci” doczeka się przebudowy? Ma tam powstać rondo

„Skrzyżowanie śmierci” doczeka się przebudowy? Ma tam powstać rondo

0

Po kolejnym tragicznym w skutkach wypadku powróciły pytania o planowaną przebudowę skrzyżowania drogi krajowej nr 5 oraz tzw. łącznika autostradowego pod Mielęcinem. Zgodnie z ostatnimi deklaracjami, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na realizację prac.

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 5 oraz powiatowej trasy prowadzącej do Świdnicy i Żarowa uchodzi za jedno z najniebezpieczniejszych na terenie powiatu świdnickiego. W ostatnich latach doszło tam do kilkudziesięciu kolizji i wypadków, także śmiertelnych. W wyniku niedawnego zdarzenia drogowego, do którego doszło 16 listopada, jedna osoba zginęła a trzy trafiły do szpitala.

Już kilka lat temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała podjęcie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na feralnym skrzyżowaniu i budowę w jego miejscu ronda. Wielokrotnie zabiegali o to lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy, którzy jednak za każdym razem otrzymywali odpowiedź, że możliwość rozpoczęcia przebudowy będzie uzależniona od pozyskania środków finansowych.

Szansa na realizację drogowego zadania pojawiła się na początku lutego 2021 roku. Przebudowa niebezpiecznej krzyżówki w Mielęcinie została wówczas wpisana na krajową listę inwestycji drogowych związanych z poprawą bezpieczeństwa. Niedługo później GDDKiA zleciła opracowanie dokumentacji projektowej, przeznaczając na ten cel ponad 250 tys. złotych. W sierpniu 2023 roku poinformowano o uzyskaniu pozwolenia na budowę. – Otrzymaliśmy decyzję zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy ronda na drodze krajowej nr 5 koło Mielęcina. Umożliwi to nam ogłoszenie w tym roku przetargu na wybór wykonawcy, który zrealizuje prace w terenie – informowała wówczas Magdalena Szumiata z wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Inwestycja swoim zakresem obejmie przede wszystkim przebudowę skrzyżowania zwykłego na skrzyżowanie skanalizowane typu rondo czterowlotowe z jednym bypassem w kierunku Wrocławia. Rondo będzie posiadało oświetlenie drogowe. Dodatkowo zostanie wybudowane odwodnienie drogi wraz z kanalizacją deszczową oraz wykonane zostaną urządzenia ochrony środowiska – opisywała Szumiata. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przebudowa skrzyżowania miałaby zostać zakończona w IV kwartale 2024 roku.

/mn/

Poprzedni artykułImpreza przy wieży ratuszowej, bezdomni na klatce schodowej, zapadlisko w jezdni. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułDo Świdnicy zawita ekipa lidera