Strona główna 0_Slider Remont teatru, modernizacja lodowiska, budowa skateparku, czyli inwestycyjne plany Świdnicy na 2024...

Remont teatru, modernizacja lodowiska, budowa skateparku, czyli inwestycyjne plany Świdnicy na 2024 rok. Znajdą się środki na chodniki i parkingi?

0

W 2024 roku na realizację miejskich inwestycji mają trafić ponad 62 miliony złotych. W projekcie przyszłorocznego budżetu przewidziano nie tylko kontynuację trwających, ale również rozpoczęcie szeregu nowych inwestycji związanych z remontami dróg, budową ścieżek rowerowych, pracami przy placówkach oświatowych oraz obiektach sportowych, czy też rewitalizacją skwerów. Sprawdź, jakie są plany świdnickiego magistratu.

Od remontów ulic…

W 2024 roku kontynuowane będą prace polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej przebudowy kolejnych etapów al.  Niepodległości na odcinku od ul. 8 Maja do pl. Grunwaldzkiego, na co trafi ponad 245 tys. złotych. W dalszym ciągu będą też prowadzone przygotowania do budowy południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy (1 mln 450 tys. zł), w ramach których zlecono wykonanie koncepcja przebiegu trasy obwodnicy w minimum dwóch wariantach wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla wybranego wariantu.

ul. Czereśniowa

W planach jest też przebudowa kilku świdnickich ulic. Jedną z nich będzie ulica Czereśniowa (700 tys. zł), o której remont od lat apelują mieszkańcy Osiedla Owocowego na świdnickich Kraszowicach. Na przyszły rok planowane jest też rozpoczęcie prac przy ulicy Kanonierskiej (1 mln 409 tys. zł) na odcinku od ulicy Esperantystów do wiaduktu kolejowego, gdzie przewiduje się zmianę nawierzchni jezdni na asfaltową, budowę ciągu pieszo-rowerowego, chodnika, oświetlenia ulicznego, kolektora deszczowego, kanału technologicznego oraz miejsc do parkowania w postaci zatoki.

Osiedle Pogodne (fot. UM Świdnica)

Z kolei 6 mln 600 tys. złotych ma pochłonąć budowa dróg na najmłodszych osiedlach w Świdnicy. – Na podstawie opracowanych już dokumentacji w 2024 roku planuje się rozpoczęcie budowy dróg na osiedlu Pogodnym i Sudeckim. Przewiduje się budowę dróg gminnych w pełnym zakresie tj. budowę jezdni asfaltowych, kolektora deszczowego, oświetlenia deszczowego, chodników, dróg rowerowych i miejsc postojowych. Realizacja zadania usprawni układ komunikacyjny miasta, pozwoli na udostępnienie nowych terenów inwestycyjnych w strefie aktywności gospodarczej oraz ich aktywizację, jak również usprawni dojazd mieszkańców tego obszaru do miejsc pracy – wyjaśniono w materiałach dołączonych do projektu budżetu.

Dodatkowo prowadzone będą prace nad dokumentacjami projektowymi pod przyszłą przebudowę ulicy Stanisława Staszica (132 tys. zł), a także rozbudowę ciągu ulic Marii Skłodowskiej-Curie, Ludwika Krzywickiego i Józefa Lompy (130 tys. zł). Świdnica wspomoże też finansowo samorząd wojewódzki w pracach projektowych związanych z budową tras rowerowych EuroVelo9 i Trasy Sudeckiej w ramach Dolnośląskiej Cyklostrady (79 tys. zł).

…po budowę dróg rowerowych i remonty chodników

Szykowane jest również rozpoczęcie rozbudowy systemu dróg rowerowych na terenie Świdnicy (2 mln zł). – W ramach realizacji zadania zostanie wybudowany ciąg pieszo-rowerowy pomiędzy ul. Pogodną a Osiedlem Zawiszów, ścieżka rowerowa łącząca Osiedle Młodych z centrum miasta oraz przebudowana ul. Kazimierza Wielkiego w zakresie budowy ścieżki rowerowej na odcinku od ul. gen. Władysława Andersa do ul. Tadeusza Ząbka. Warunkiem realizacji zadania jest otrzymanie dofinansowania z Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska – wskazano w dokumentach budżetowych.

Przewidywane jest też wykonanie zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa pieszych. Ponad 627 tys. złotych trafi na przebudowę przejść przy ulicy Westerplatte w sąsiedztwie Galerii Świdnickiej, gdzie zostaną zlikwidowane istniejące pasy zlokalizowane na łuku drogi, a istniejące przejście położone bliżej placu Michała Drzymały zostanie wyposażone w sygnalizację świetlną i dedykowane oświetlenie. Z kolei na ulicy Kazimierza Wielkiego powstanie wyniesione przejście dla pieszych z azylem i dodatkowym oświetleniem (ponad 513 tys. zł). Przygotowany ma zostać także projekt budowy nowego przejścia dla pieszych na ulicy Słowiańskiej, na wysokości skrzyżowania z ulicą Wielecką i bocznego parkingu przy cmentarzu komunalnym (30 tys. zł).

Na poprawę stanu technicznego chodników planowane jest przeznaczenie 390 tys. złotych. W wykazie planowanych na przyszły rok inwestycji zabrakło zadań związanych bezpośrednio z budową nowych parkingów lub miejsc parkingowych.

Modernizacja świdnickiego lodowiska, budowa skateparku na Osiedlu Młodych, stworzenie Rowerowego Parku Umiejętności

Blisko 2 mln 800 tys. złotych zostanie w przyszłym roku przeznaczone na realizację I etapu modernizacji lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w ramach którego przewidziano zakup i wymianę agregatu chłodniczego, a także zakup rolby – maszyny do pielęgnacji tafli lodu. Dodatkowe 150 tys. złotych trafi na wykonanie projektu termomodernizacji lodowiska, a kolejne 150 tysięcy na sporządzenie podobnego projektu dla hali sportowej na Zawiszowie.

zdjęcie ilustracyjne

Jest też szansa na rozpoczęcie budowy drugiego w Świdnicy skateparku, który miałby powstać przy ulicy Prądzyńskiego. – W czerwcu 2023 Gmina Miasto Świdnica złożyła wniosek o dofinansowanie zadania z Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu „Sportowa Polska – program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”. W przypadku otrzymania dofinansowania w roku 2024 planuje się wykonać roboty budowlane. SkatePark będzie zawierał dwa poziomy przeznaczone do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach oraz rowerach BMX wyposażony w Bowl o dwóch głębokościach. Będzie wyposażony w elementy skateingowe wykonane z prefabrykatów żelbetowych i w technologii DST. Planowany SkatePark ma być wykonany z betonu, wyposażony w różnego rodzaju przeszkody oraz drobne elementy tj. murki, podjazdy i poręcze oraz małą architekturę – ławki, kosze na śmieci wraz z oświetleniem terenu. Zadanie inwestycyjnie planuje się zrealizować w latach 2024-2025, a jego całkowity koszt wynosić będzie 3 mln 45 tys. zł – informują świdniccy urzędnicy.

W planach przewidziano również przebudowę nawierzchni na boiskach sportowych kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ulicy Ułańskiej i jego doposażenie w niezbędne elementy infrastruktury (250 tys. zł), a także budowę na terenie Parku Harcerskiego terenowych tras rowerowych służących doskonaleniu techniki jazdy na rowerze górskim (973 tys. zł).

Przebudowa teatru, ocieplenie budynków użyteczności publicznej, inwestycje w szkołach

Jedną z najkosztowniejszych miejskich inwestycji w roku 2024 będzie przeprowadzenie termomodernizacji budynków Szkoły Podstawowej nr 4 (7 mln 700 tys. zł). – Zadanie inwestycyjne będzie realizowane w oparciu o dofinansowanie ze środków unijnych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Inwestycja będzie polegała na wykonaniu termomodernizacji budynku A, który obejmuje basen, salę gimnastyczną oraz łącznik do budynku szkoły a także wykonaniu termomodernizacji budynku C (przedszkole „Bartek”). Roboty budowlane będą przede wszystkim obejmowały docieplenie ścian budynków wraz z remontem elewacji, docieplenie dachu z wymianą jego pokrycia oraz obróbkami blacharskimi, a także wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. Planowany jest również montaż paneli fotowoltaicznych, wymiana oświetlenia na energooszczędne, przebudowa instalacji grzewczej z modernizacją węzła ciepłowniczego wraz z wymiennikami ciepła, modernizacja instalacji wodnokanalizacyjnej, modernizacja systemu wentylacyjnego, a także remontu pomieszczeń wewnętrznych. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa jest już opracowana i zawiera stosowne pozwolenia – poinformowano w materiałach budżetowych.

Wśród innych zadań planowanych do realizacji w świdnickich placówkach oświatowych znalazły się: rozbudowa systemu monitoringu w Szkole Podstawowej nr 1 (50 tys. zł), wymiana instalacji elektrycznej w budynku głównym Szkoły Podstawowej nr 315 (200 tys. zł), wymiana dźwigów towarowych w Przedszkolu Miejskim nr 15 (130 tys. zł) oraz wymiana drzwi wejściowych do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 (25 tys. zł).

Spore środki zostaną przeznaczone na przebudowę teatru miejskiego (4 mln 700 tys. zł). – Zadanie będzie realizowane pod warunkiem otrzymania promesy wstępnej z Rządowego Funduszu Polski Ład z Programu Inwestycji Strategicznych. Gmina Miasto Świdnica jest w posiadaniu dokumentacji projektowej oraz posiada ważną decyzje pozwolenia na budowę. Realizacja zadania będzie obejmowała lata 2024-2025r. W ramach inwestycji w obrębie elewacji wykonane zostaną m.in. roboty murowe, prace tynkarskie, prace malarskie i konserwatorskie w szczególności mycie, naprawa lub renowacja tynków, malowanie elewacji, renowacja kamiennych cokołów. Ponadto prace renowacyjne drzwi wejściowych, prace remontowe przy kracie wejściowej do lapidarium, wymiana stolarki okiennej, wymiana parapetów, wymiana witryn, renowacja balustrad, krat okiennych i drzwiowych. Zadanie obejmuje również, częściową wymianę pokrycia dachu z dachówki karpiówki wraz z wykonaniem obróbek blacharskich, demontaż istniejącego szybu windowego, powiększenie otworu windowego oraz dostawę i montaż nowego dźwigu osobowego, ponadto zakupione zostanie wyposażenie do wybranych pomieszczeń teatru – informuje świdnicki magistrat.

siedziba główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy

Dotacja z Rządowego Funduszu Polski Ład ma też wspomóc wykonanie szeregu prac przy gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej (171 tys. zł), w tym m.in. remont elewacji budynku, modernizację dachu i wymianę świetlika, odtworzenie oryginalnych detali, wymianę rynien, rur spustowych oraz systemu odprowadzania wody deszczowej, poprawienie izolacji termicznej, czy też przebudowę instalacji
przeciwpożarowej wraz z wymianą oświetlenia ewakuacyjnego, a także przeprowadzenie remontu elewacji oraz ocieplenie dachu siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Franciszkańskiej 7 (ponad 46 tys. zł).

Rewitalizacja miejskiego placu oraz skweru, budowa pomnika świdnickiego władcy

Na przyszły rok planowane jest przeprowadzenie rewitalizacji placu Grunwaldzkiego (1 mln 350 tys. zł). – W 2024 roku planuje się rozpoczęcie robót budowlanych związanych z przebudową wraz z infrastrukturą najbardziej reprezentacyjnego placu w mieście Świdnica. Teren placu Grunwaldzkiego, zagospodarowany na potrzeby zgromadzeń publicznych oraz rekreacji i wypoczynku mieszkańców, na przestrzeni lat uległ degradacji. Zakres prac będzie obejmował przebudowę alejek, monitoringu, budowę odwodnienia oraz zakup i montaż elementów małej architektury. Zostaną wykonane nasadzenia zieleni niskiej jak i wysokiej, przeprowadzona korekcja drzew, remont pomnika oraz modernizacja oświetlenia placu – wskazano w opisie szykowanej inwestycji.

Przebudowę przejdzie też skwer Lecha Kaczyńskiego (960 tys. zł). – W 2024 roku planuje się rozpoczęcie robót budowlanych związanych z przebudową wraz z infrastrukturą skweru Lecha Kaczyńskiego. Zakres prac będzie obejmował wymianę nawierzchni istniejących ścieżek na nową mineralną z wydzielonymi obrzeżami, wykonanie jednego dodatkowego ciągu komunikacji pieszej ułatwiającego przejście od ul. Muzealnej do ul. Zamkowej, nasadzeń zieleni niskiej oraz wysokiej, zakup i montaż elementów małej architektury. Zostanie wykonana nowa instalacja oświetleniowa w związku z planowanym oświetleniem terenu w formie lamp parkowych oraz wybudowany pomnik Bolka II Księcia Świdnicko-Jaworskiego – wyliczono.

/opr. mn/

Poprzedni artykułGrudniowa ślizgawka z Natalią Czerwonką odwołana
Następny artykułŁapali już po raz trzeci