Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Pobiegli w sztafecie niepodległości

Pobiegli w sztafecie niepodległości

0

Od lat nie zapominają o Polakach zamieszkałych za wschodnią granicą Polski, o miejscach pamięci i tradycję tę próbują zaszczepić najmłodszym pokoleniom. 11 listopada wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej Marcin Kruk i nauczycielka języka polskiego Magdalena Glińska wyruszyli na Litwę, by wspólnie z nauczycielami i dyrektorami dolnośląskich szkół wziąć udział w 29. Sztafecie Niepodległości.

Marcin Kruk i Magdalena Glińska od lat z sukcesem koordynują w szkole w Jaworzynie Śląskiej akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Zbierają środki na odnawianie mogił Polaków pochowanych na Kresach, wyjeżdżają z młodzieżą, aby zadbać o cmentarze na wschodzie, spotykają się z Polakami wciąż mieszkającymi za naszą wschodnią granicą. Z okazji tegorocznego Święta Niepodległości wyruszyli na Litwę wraz z nauczycielami i dyrektorami dolnośląskich szkół, by wziąć udział w 29. Sztafecie Niepodległości dedykowanej między innymi 160. rocznicy powstania styczniowego.

11 listopada o 5.00 rano rozpoczął się apel w Zułowie – miejscu narodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, następnie ruszyła sztafeta, której zwieńczeniem stały się uroczystości patriotyczne na wileńskim cmentarzu Na Rossie. – Było to niezwykle poruszające doświadczenie, pozwalające ponownie spotkać się z wolontariuszami skupionymi wokół Fundacji Studio Wschód, których łączy miłość do ojczyzny, dbanie o miejsca pamięci, chęć niesienia pomocy rodakom na wschodzie. Mieliśmy okazję zobaczyć i przeżyć to, co sprawia, że czujemy się dumni z bycia Polakami, a także wrócić z refleksją nad mocą wolności – relacjonuje Magdalena Glińska.

/UM Jaworzyna Śląska, opr. mn/

fot. SP Jaworzyna Śląska

Poprzedni artykułJak wygląda nowoczesne podejście do raportowania oparte na danych – narzędzia BI?
Następny artykułNowa zastępczyni dyrektora ds. lecznictwa w świdnickim szpitalu