Strona główna 0_Slider Odebrali tytuły honorowych obywateli i zasłużonej dla Gminy Świdnica

Odebrali tytuły honorowych obywateli i zasłużonej dla Gminy Świdnica [FOTO]

0

Mieszkańcom i cierpliwej rodzinie dedykowała wyróżnienie Zasłużonej dla Gminy Świdnica wójt Teresa Mazurek. Niezapomniane spotkania opłatkowe i atmosferę współpracy wspominali dwaj nowi Honorowi Obywatele Gminy Świdnica. Tytuły odebrali biskupi dwóch wyznań.

Zorganizowana 8 listopada 2023 roku w teatrze miejskim w Świdnicy uroczystość z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do wyróżnienia kolejnych osób, które wniosły swój wkład w rozwój gminy Świdnica. Po raz pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Gminy Świdnica Rada Gminy przyznała premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu i ówczesnemu kanclerzowi Niemiec Helmutowi Kohlowi w 1998 roku. Wyróżnienia odebrało przez 24 lata 21 osób, a byli wśród nich m.in. ks. Bolesław Kałuża, Freya von Moltke i Ewa Unger.

Dzisiaj podjęte niedawno uchwały o nadaniu tytułów odczytała przewodnicząca Rady Gminy Regina Adamska. Jako pierwszy wyróżnienie odebrał  bp Ignacy Dec. – Urodzony 27 kwietnia 1944 roku w Hucisku w obecnym województwie małopolskim, profesor nauk teologicznych, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pierwszy biskup świdnicki 2004-2020, a od 2020 biskup senior diecezji świdnickiej – przedstawiał biskupa Kościoła Rzymsko-Katolickiego  Janusz Waligóra, rzecznik Urzędu Gminy, dodając, że dorobek pracy duszpasterskiej mają wielkie znaczenie dla wspólnoty samorządowej gminy Świdnica. Wskazał również na decyzję biskupa, dzięki której powstała nowa parafia obejmująca Bojanice, Makowice, Opoczkę i Jakubów. – Przez 16 lat, kiedy byłem na urzędzie pierwszego biskupa świdnickiego bardzo dobrze mi się współpracowało z gminą Świdnica. A wspominam dwa wydarzenia, które się powtarzały każdego roku. Opłatki grudniowe! Opłatek w gminie Świdnica był zawsze najpiękniejszy, najwięcej było uczestników, bo wszyscy chcieli tu być. Było dużo folkloru, piękne kolędy, jasełka, także przemówienia takie pikantne i dobre jedzenie. A drugie wydarzenie to dożynki sierpniowe i było to miłe przeżycie – wyliczał bp Dec.

Równolegle radni tytułem Honorowego Obywatela Gminy Świdnica wyróżnili biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, gospodarza Kościoła Pokoju w Świdnicy. Waldemar Pytel ze Świdnicą związał się w latach 80.XX wieku, a od 1991 roku jest proboszczem parafii pw. św. Trójcy. W 2015 roku został biskupem diecezji wrocławskiej. – Przyznanie tytułu Honorowego Obywatela jest uznaniem zasług, jakie ks. biskup Waldemar Pytel położył dla dialogu ekumenicznego, który prowadzony jest na terenie naszej gminy ze szczególnym uwzględnieniem Krzyżowej i Witoszowa. Ukazuje ekumenizm jako dialog różnych wyznań oraz próbę wzajemnego zrozumienia, jako postawę pełną szacunku wobec bliźnich i ich tradycji religijnych – mówił Janusz Waligóra, dziękują za otwartość, z jaką w świdnickim Kościele Pokoju przyjmowane są polskie i zagraniczne delegacje, odwiedzające gminę Świdnica. – Gmina Świdnica jest przykładem, jak można wspólnie żyć i jak w różnorodności można budować społeczne dobro. I za to dziękuję. Dziękuję Radzie Gminy za przyznanie tego zaszczytnego tytułu. Bycie honorowym obywatelem to nie tylko splendor, ale dla mnie osobiście to zobowiązanie. Będę się starał utrzymać poziom Honorowego Obywatela Gminy Świdnica – mówił biskup Pytel. Podziękował również wspólnocie ewangelickiej i rodzinie – żonie, synom, synowej i wnuczce, która towarzyszyła mu na scenie.

Głos ze wzruszenia łamał się Teresie Mazurek, od urodzenia związanej z gminą Świdnica, która od 30 lat jest animatorką życia i rozwoju gminy, najpierw w roli radnej (1994-98), przewodniczącej Rady Gminy (1998-2002), a od 27 marca 2003 – wójta. Za swoją pracę odebrała wiele odznaczeń, jednak to przyznane jednogłośnie przez radnych – Zasłużonej dla Gminy Świdnica okazało się najważniejsze.

– Brakuje mi słów, ten tytuł to dla mnie ogromny zaszczyt i honor przyjąć go po wielu latach pracy dla gminy Świdnica. To lata spędzone w gminie, w której się urodziłam, w której mieszkam i będę mieszkać, w której mieszkają moje dzieci i w gminie, którą bardzo kocham, bardzo lubię, w której warto żyć – mówiła Teresa Mazurek, dziękując za współpracę i wsparcie mieszkańcom, współpracownikom, stowarzyszeniom, Kołom Gospodyń Wiejskich. Szczególne słowa skierowała do najbliższych, męża Pawła, synów i córki. – Tę statuetkę chcę dedykować mojej rodzinie, która dzielnie znosiła moją nieobecność w domu. To są lata mojej nieobecności, często w niedziele, w sobotę, popołudniami. Oni nigdy nie zapytali: Gdzie jedziesz? Kiedy wrócisz? Dlaczego tak często wyjeżdżasz z domu. To dla was, kochani – zakończyła. Teresa Mazurek jest setną osobą, wyróżnioną tytułem Zasłużonej dla Gminy Świdnica.

Agnieszka Szymkiewicz
fot. Mariusz Ordyniec
Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPożar poddasza budynku mieszkalnego w Pastuchowie [FOTO]
Następny artykułKoraliki – jak tworzyć zjawiskową biżuterię za grosze