Strona główna 0_Slider Oddali krew przed ratuszem. Jutro kolejna akcja RCKiK

Oddali krew przed ratuszem. Jutro kolejna akcja RCKiK [FOTO]

0

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu niezmiennie zachęca do oddawania krwi. Okazją do podzielenia się tym cennym darem była wtorkowa wizyta krwiobusa na Rynku w Świebodzicach. W czwartek ekipa wyjazdowa wałbrzyskiego krwiocentrum zawita do budynku byłego gimnazjum na Osiedlu Młodych.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu codziennie zabezpiecza 13 Szpitalnych Banków Krwi. Krew trafia m.in. do chorych po wypadkach, z chorobami nowotworowymi, do osób po przeszczepie, z białaczką. Według danych z 8 listopada 2023 roku, niskie są obecnie zapasy krwi grup 0 Rh-, a średnie grup A Rh+, A Rh- oraz B Rh+. W przypadku krwi grupy B Rh- oraz 0 Rh- zapasy są optymalne, natomiast grup AB Rh+ oraz AB Rh- – wysokie.

We wtorek krew można było oddać przed ratuszem miejskim w Świebodzicach, gdzie po raz kolejny zaparkował krwiobus wałbrzyskiego RCKiK. – Rozpoczęcie zbiórki tradycyjnie zaplanowano na 9.00, jednak już kilkanaście minut wcześniej na miejscu stawiły się pierwsze osoby chętne do wsparcia potrzebujących. Łącznie w ciągu czterech godzin akcji 18 krwiodawców, w tym burmistrz Paweł Ozga, oddało łącznie ponad 8 litrów tego życiodajnego płynu. Na wszystkich oddających krew, jak zawsze czekały słodkie cukierki od naszego partnera firmy ZPC Śnieżka – informują świebodziccy urzędnicy.

W Świdnicy najbliższa zbiórka krwi odbędzie się już w czwartek, 9 listopada w godzinach od 9.00 do 13.00 w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 (ul. Kozara-Słobódzkiego 21). Krwiodawcą może zostać osoba, która: 1) ma 18-65 lat i posiada przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, 2) ma odpowiednią wagę ciała (powyżej 50kg), 3) nie chorowała na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę, cukrzycę, 4) w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanego zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, 5) nie ma ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego.

/UM Świebodzice, RCKiK Wałbrzych, opr. mn/

Poprzedni artykułWybuchł podgrzewacz wody
Następny artykułŚwidnicki pięściarz z wyróżnieniem za najlepszą walkę całego turnieju [FOTO]