Strona główna Wydarzenia Narodowe Święto Niepodległości w powiecie świdnickim. Sprawdź program wydarzeń

Narodowe Święto Niepodległości w powiecie świdnickim. Sprawdź program wydarzeń

0

11 listopada przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Z tej okazji w powiecie świdnickim zaplanowano liczne wydarzenia o charakterze patriotycznym.

Świdnica

Program uroczystości w dniu 11 listopada:

 • godz. 9.00 – msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka – Katedra Świdnicka (pl. św. Jana Pawła II).
 • godz. 10.30 – Manifestacja patriotyczna na świdnickim Rynku (boczne wejście do ŚOK). W programie: przemówienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świdnicy, rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych oraz występ Chóru III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 • godz. 11.30-11.45 – Złożenie wieńca od mieszkańców pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim
 • godz. 12.00-13.00 – 15. Bieg Niepodległości. Zgłoszenia od godz. 11.00 w Rynku (medal dla pierwszych 1200 zgłoszonych). Start o godz. 12.00.
 • godz. 14.00 – Zasadzenie symbolicznych drzew w celu upamiętnienia faktu przyznania tytułów Honorowy Obywatel Miasta Świdnicy i Zasłużony dla Miasta Świdnicy. Miejsce: Aleja Goplany nad zalewem Witoszówka.

 

Gmina Jaworzyna Śląska

11 listopada o godz. 10.00 odbędzie się msza w intencji Ojczyzny w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej. Po mszy o godz. 11.00 zostaną uroczyście złożone wieńce pod pomnikiem przy ul. 1 Maja.

Po raz kolejny mieszkańcy Jaworzyny Śląskiej wspólnym biegiem uczczą obchody Święta Niepodległości. Start zaplanowano o godz. 14.00 w sobotę, 11 listopada. Zapisy odbędą się bezpośrednio przed biegiem. Na pierwsze 120 osób czekają pamiątkowe bandany.

W tym roku trasa Biegu Niepodległości będzie wiodła ścieżkami rekreacyjnymi wokół stadionu miejskiego przy ul. Sportowej, a dla najmłodszych grup wiekowych – na terenie samego stadionu. Biuro wyścigu oraz start także będą zlokalizowane na stadionie. Zapisy do udziału w biegu odbywać się będą osobiście w biurze w godzinach od 12:00 do 13:40, w dniu imprezy. Każdy zawodnik oraz opiekunowie prawni zawodników niepełnoletnich są zobowiązani do wypełnienia oświadczenia w dniu imprezy (dostępne na miejscu lub na stronie SOKiBP).

Biegi odbędą się w trzech kategoriach, na różnych dystansach: I kategoria – dzieci urodzone do 7 lat (dystans 200 metrów), II kategoria – dzieci i młodzież 7-12 lat (dystans 400 metrów), III kategoria – 13 lat i starsi (dystans ok. 1500 metrów). Wśród zawodników startujących w wyścigu rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez gminę Jaworzyna Śląska.

Gmina Marcinowice

Zapraszamy na gminne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się w sobotę 11 listopada o godz. 12.00 przy masztach flagowych przy ul. Świdnickiej w Marcinowicach – przekazano w komunikacie marcinowickiego samorządu.

Gmina Strzegom

Burmistrz Strzegomia, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu i Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają mieszkańców na uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbędą się 11 listopada:

 • godz. 9.30 – Urząd Miejski w Strzegomiu: uroczysta sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu – Wręczenie tytułu „Honorowy Obywatel Strzegomia” Tadeuszowi Wasyliszynowi
 • godz. 10.45 – skwer przy pomniku Trójcy Św. przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu: uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego
 • godz. 11.00 – Bazylika Mniejsza w Strzegomiu: msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem JE biskupa świdnickiego Marka Mendyka w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego – X Brygady Logistycznej w Opolu
 • godz. 12.50 – skwer przy pomniku I. J. Paderewskiego: uroczysty Apel Pamięci, Salwa Honorowa, złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem
 • godz. 15.00 – sala widowiskowa Strzegomskiego Centrum Kultury: występ Zespołu Folklorystycznego „Kostrzanie”, wręczenie tytułów „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej”, widowisko „Polonia Restituta” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki

Gmina Świdnica

 • 11 listopada o godz. 10.00 sołectwo Bystrzyca Górna organizuje doroczne Śniadanie Patriotyczne.
 • 11 listopada o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Grodziszczu odbędzie się uroczysta msza św. za Ojczyznę. Po nabożeństwie przewidziano koncert organowy w wykonaniu Katarzyny Bajorek.
 • 12 listopada o godz. 16.00 w świetlicy w Grodziszczu wystąpi zespół „Ale Babki” wraz z kapelą Zdzicha z muzycznym programem pieśni patriotycznych.

Świebodzice

W Świebodzicach obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 14.30 w Rynku. Miejską uroczystość zainauguruje wspólne odśpiewanie hymnu i wciągnięcia flagi na maszt. Następnie odbędzie się rekonstrukcja historyczna „Wolność jest w nas i przed nami” przygotowana przez Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych.

Po inscenizacji uczestnicy przejdą w uroczystym przemarszu do kościoła pw. św. Mikołaja w Świebodzicach, gdzie o godzinie 16.00 odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Gmina Żarów

Program obchodów 11 listopada:

 • godz. 12.00 – msza święta w intencji Ojczyzny, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie,
 • godz. 13.30 – uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Żarowie ul. Bolesława Chrobrego,
 • godz. 15.00 – jubileuszowy XXV Festiwal Pieśni Patriotycznej, hala sportowo-widowiskowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu, ul. Piastowska 10a,
 • godz. 18.00 – „Odarci z przyszłości” – premierowy, audiowizualny pokaz poświęcony okresowi I, II Wojny Światowej oraz komunizmowi w Polsce (hala GCKiS Żarów),
 • godz. 18.30 wręczenie nagród w ramach XXV Festiwalu Pieśni Patriotycznej (hala GCKiS Żarów).

/opr. mn/

Poprzedni artykułNatarczywy bezdomny, awanturnik na klatce schodowej i auto utrudniające usunięcie awarii. Interwencje straży miejskiej
Następny artykułSchubert w poruszającym wykonaniu Maseckiego. Wirtuoz fortepianu dzielił się też nowościami w Świdnicy [FOTO]