Strona główna 0_Slider Na śmieciarzy nie ma mocnych. Będą zamykać dziedziniec pod wieżą ratuszową?

Na śmieciarzy nie ma mocnych. Będą zamykać dziedziniec pod wieżą ratuszową?

0

Śmieci, ślady po załatwianiu potrzeb fizjologicznych, zniszczenia i szczury. Odremontowany dzięki zewnętrznym funduszom dziedziniec w samym sercu Świdnicy od lat przysparza tych samych problemów. Jeden ze sztandarowych obiektów turystycznych miasta – wieża ratuszowa – przyciąga nie tylko amatorów zwiedzania. Dziedziniec stał się szaletem pod gołym niebem i śmietnikiem.

Już w ubiegłym roku na stan przejść prowadzących na dziedziniec odbudowanej w 2012 roku wieży ratuszowej zwracał uwagę przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Dzięcielski. Wskazywał on na przypadki zaśmiecania ścisłego centrum miasta oraz wyczuwalny tam odór związany z wykorzystywaniem przejść jako nielegalnej toalety. Oprócz sugestii skierowania w to miejsce dodatkowych patroli straży miejskiej, Dzięcielski zaproponował montaż kamer monitoringu oraz dodatkowego oświetlenia w najciemniejszych zakątkach. – Kwestia wykonania oświetlenia w ciemnych przejściach oraz zainstalowania monitoringu zostanie rozważona. W odniesieniu do prośby o zwiększenie częstotliwości patroli Straży Miejskiej w obrębie ul. Wewnętrznej, ze szczególnym uwzględnieniem terenu wokoło Wieży Ratuszowej informuję, iż Straż Miejska zwiększy zaangażowanie patroli pieszych w tym zakresie – zadeklarowała prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi udzielonej przewodniczącemu.

Oświetlenie nie zostało wykonane, a nad pozostałymi problemami służby miejskie nie zapanowały. – W samym sercu Rynku, na ulicy Wewnętrznej, gdzie znajduje się wieża ratuszowa, są „bardzo piękne” widoki pozostawiane po działalności ludzkiej. Widać jakie atrakcje czekają na turystów: począwszy od szczurów, przez małe zapadlisko przy budynku, po dwa dziko powstałe szalety obok restauracji w przejściu. Nie wspominając już, że jedno z przejść zostało zamknięte z przyczyn technicznych, co powoduje większą zuchwałość wandali – budynki są popisane i wysmarowane cyrylicą. Oczywiście te wszystkie „atrakcje” bardzo zniechęcają do odwiedzania tego miejsca – w szczególności wieczorami, gdy spożywany jest tam alkohol i załatwiane są potrzeby fizjologiczne – opisał w październiku 2023r. czytelnik Swidnica24.pl, dołączając zdjęcia.

Do Urzędu Miejskiego wystosowaliśmy pytania, kto odpowiada za utrzymanie porządku pod wieżą ratuszową, kto kontroluje wykonywanie prac, czy jest zamontowany monitoring?

– Utrzymywanie stanu porządkowego w przejściu w obrębie lapidarium odbywa się na zlecenie Wydziału Dróg i Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Od stycznia 2024 r. cała przestrzeń wewnątrz zabudowy śródrynkowej, obsługiwana będzie na zlecenie MZN, który obecnie odpowiedzialny jest za stan porządkowy fragmentu działki gruntu nr 2007, w obrębie pojemników na odpady. Częste zanieczyszczanie tego terenu to wina celowych działań osoby/osób, które regularnie to miejsce odwiedzają i zaśmiecają. W niedalekiej perspektywie planowane jest zamykanie w godzinach nocnych dwóch bram, ograniczających ulicę Wewnętrzną. W dniu 27.10.br. została przeprowadzona deratyzacja w budynku przy ul. Wewnętrznej 3-5-7. Opisany przez czytelnika obszar nie jest objęty monitoringiem – odpowiedział Mateusz Jadach z Biura Prezydenta Świdnicy.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia nadesłane przez czytelnika

Poprzedni artykułKarolina Mazurek z powołaniem do kadry narodowej!
Następny artykułJubileuszowy koncert chóru Tactus Sonus