Strona główna 0_Slider Co dalej z planami przebudowy ruchliwego skrzyżowania?

Co dalej z planami przebudowy ruchliwego skrzyżowania?

0

Świdnicki magistrat będzie ponowie ubiegał się o dofinansowanie przebudowy skrzyżowania u zbiegu ulic Westerplatte, Bystrzyckiej i Kliczkowskiej, w miejscu którego ma powstać rondo. Od pozyskania środków ze źródeł rządowych uzależniona jest możliwość ogłoszenia przetargu na realizację robót drogowych.

skrzyżowanie ulic Westerplatte i Bystrzyckiej

O planach przebudowy skrzyżowania mówi się od wielu lat, a konieczność realizacji takiej inwestycji tłumaczono przede wszystkim dużym ruchem pojazdów w tym miejscu. Drugim z powodów podjęcia się drogowej inwestycji była chęć udrożnienia przejazdu przez ulicę Kliczkowską, rozdzieloną obecnie zabudowaniami przemysłowymi, umożliwiając tym samym przejazd od ulicy Bystrzyckiej w kierunku ulicy Kopernika.

Poszukując nowych terenów mieszkaniowych i usługowych planuje się udostępnić komunikacyjnie kolejne tereny np. znajdujące się pomiędzy ul. Okrężną, Jodłową i Westerplatte. Chcąc to zrealizować należy przede wszystkim przebudować skrzyżowanie ulic Westerplatte, Bystrzycka, Kliczkowska. Przebudowa tego skrzyżowania jest ważna, gdyż obecnie wlot ul. Kliczkowskiej nie jest objęty sygnalizacją świetlną, co w przyszłości uniemożliwiłoby bezpieczne włączanie się pojazdom do ruchu. Dodatkowo duże natężenie ruchu w godzinach szczytu w połączeniu z niewydolną sygnalizacją świetlną powoduje korki na ulicach dolotowych – tłumaczyli wcześniej świdniccy urzędnicy.

W ramach przygotowań do przebudowy zlecono wykonanie niezbędnej dokumentacji, przeznaczając na ten cel blisko 170 tys. złotych. Wyłonionej w przetargu firmie polecono zaprojektowanie ronda w miejscu istniejącego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. – W ramach współpracy z powiatem zawarliśmy porozumienie, które uprawniało nas do zajęcia się rozbudową skrzyżowania u zbiegu ulic Kliczkowskiej, Westerplatte i Bystrzyckiej. Zawarte porozumienie umożliwiało nam ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji. Ta dokumentacja już się zmaterializowała. W połowie roku uzyskaliśmy decyzję ZRiD [zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – dop. red.] i uzyskaliśmy możliwość aplikowania o środki zewnętrzne – wyjaśniał Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, referując realizację działań związanych z inwestycją podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

O udzielenie dofinansowania starano się w ramach siódmej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Na początku października 2023 roku okazało się jednak, że środki na to zadanie nie zostały przyznane. – Dostaliśmy finansowanie w kwocie niecałych 20 mln złotych na przebudowę układu dróg na osiedlu Sudeckim i osiedlu Pogodnym, natomiast niestety finansowanie przebudowy tego skrzyżowania nie uzyskało aprobaty – przywoływał Gleba.

Zapowiedział zarazem, że miasto w dalszym ciągu będzie zabiegać o środki na realizację drogowej inwestycji. – Nie zapominamy o tym, że jest to droga o dużym znaczeniu, służąca wszystkim mieszkańcom Świdnicy i nie tylko. Będziemy ponawiać starania o pozyskanie środków, jak również obligować powiat do tego, żeby w ramach zawartego porozumienia czynił starania związane z pozyskaniem środków – stwierdził dyrektor.

przyszły kształt skrzyżowania ulic Bystrzycka-Westerplatte-Kliczkowska (mat. UM Świdnica)

/mn/

Poprzedni artykułBędzie ślisko. Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem dróg i chodników
Następny artykułMikołajki coraz bliżej. Wygraj prezenty! [KONKURS]