Strona główna 0_Slider 41-latka walczy z ostrą białaczką szpikową. Trwają poszukiwania „bliźniaka genetycznego”

41-latka walczy z ostrą białaczką szpikową. Trwają poszukiwania „bliźniaka genetycznego” [FOTO]

0

Patrycja Karlińska ma 41 lat i głowę pełną planów na przyszłość. Jej życie do góry nogami przewróciła diagnoza, postawiona zaledwie we wrześniu. Ratunkiem przy stwierdzonej ostrej białaczce jest przeszczep szpiku kostnego, ale nie udało się dotychczas znaleźć dawcy. Może „genetyczny bliźniak” mieszka tuż obok, w powiecie świdnickim? Będzie można się zarejestrować podczas kilku listopadowych akcji. W sobotę punkt rejestracji dawców można było odwiedzić w Galerii Świdnickiej.

W dzień przed diagnozą poszłam normalnie do pracy. Już czułam, że coś jest nie tak. Zasłabłam. Kilka godzin później znalazłam się na wizycie u lekarza – wspomina Patrycja Karlińska, mieszkanka Lutomi Górnej, z zawodu nauczycielka języka polskiego. Okazało się, że choruje na lekooporną ostrą białaczkę szpikową. O diagnozie dowiedziała się 13 września. Od tego momentu jej życie zmieniła się diametralnie. Codzienność od dwóch miesięcy to szpitalne łóżko, chemioterapia i spędzanie dni z oczekiwaniem na cud – dawcę szpiku, który da jej szansę na powrót do zdrowia.

W poszukiwania „bliźniaka genetycznego” zaangażowała się rodzina oraz Fundacja DKMS. – Bardzo liczy się czas. Rodzina działa dwutorowowo. Ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia dawcy w rodzinie to tylko 25%, zdecydowała się szukać dawcy niespokrewnionego. To dla Patrycji się spotykamy i dla niej będą organizowane punkty rejestracji w Świdnicy i okolicy – wyjaśniła Patrycja Krajewska, koordynatorka ds. rekrutacji dawców fundacji.

W ten weekend mieszkańcy powiatu świdnickiego mają możliwość zarejestrowania się z dedykacją dla Patrycji i innych chorych na nowotwory krwi. W sobotę chętni mogli odwiedzić stanowisko Fundacji DKMS w Galerii Świdnickiej. Tylko w ciągu pierwszych dwóch godzin jego pracy zarejestrowało się tam 25 osób.

Daty i miejsca rejestracji w ten weekend:

25 listopada 2023 roku

 • godz. 13.00-20.00: Galeria Świdnicka

26 listopada 2023 roku

 • godz. 10.00-16.00: Ochotnicza Straż Pożarna w Lutomi Dolnej
 • godz. 11.00-15.00:
  • Świetlica wiejska w Pszennie
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Grodziszczu
  • Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba:

 • w przedziale wiekowym 18-55 lat,
 • w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
 • świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

 • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
 • pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik nie jest pobierany z kręgosłupa.

/DKMS, opr. mn/

Poprzedni artykułPracownicy socjalni nagrodzeni
Następny artykułStruś na gigancie. Fundacja Patataj apeluje