Powtarzające się problemy z jakością wody część mieszkańców gminy Jaworzyna Śląska skłoniły do rezygnacji z kranówki. Do picia i gotowania wykorzystują wodę butelkowaną. Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz po wczorajszej publikacji w portalu Swidnica24.pl zadeklarował jednak chęć odpowiedzi na pytania. Na kłopoty reaguje także świdnicki Sanepid.
Przypomnijmy, na początku października w dwóch punktach poboru wody na terenie gminy wykryte zostały baterie z grupy e-coli. W tym samym czasie mieszkaniec Bolesławic poskarżył się na wodę o zmienionym zabarwieniu. To nie pierwsze problemy. W 2019 roku również w punktach poboru z jaworzyńskiego wodociągu wykryto groźne dla zdrowia bakterie e-coli. W maju 2023 roku z powodu prac przy jednej ze studni głębinowych i awarii filtra w stacji uzdatniania wody z kranów płynęła brudna woda, nie nadająca się do spożycia. Mieszkańcy skarżyli się na brak aktualnych informacji. Podobnie stało się obecnie, gdy tylko na stronie ZUK pojawił się lakoniczny komunikat o stwierdzonych nieprawidłowościach z odnośnikiem do strony Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Do burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza skierowaliśmy szereg pytań zarówno o stan wodociągów, nadzór na ZUK-iem, jak i politykę informacyjną. Odpowiedzi do chwili publikacji jeszcze nie otrzymaliśmy.
Mieszkańcy pytają, na jakim jest kontrola wody? – Ponowne badania wody pochodzącej z wodociągu publicznego w Jaworzynie Śląskiej są w toku. W dniu 09 października 2023 r. Zakład Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej sp. z o.o. pobrał we własnym zakresie próbki wody, które następnie przekazał do akredytowanego laboratorium. W chwili obecnej Zakład Usług Komunalnych w Jaworzynie Śląskiej sp. z o.o. oczekuje na wyniki badań pobranej wody – informuje szef PSSE w Świdnicy dr n.med. Ieneusz Skawina i dodaje – Ocena skuteczności podjętych działań naprawczych polegających na dezynfekcji wody w sieci wodociągowej poprzez chlorowanie będzie możliwa po uzyskaniu przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy od przedsiębiorstwa wodociągowego wyników badań wody pobranej w dniu 9 października 2023 r. Następnie, po przedstawieniu przez przedsiębiorstwo wodociągowe prawidłowych wyników badań jakości wody pobranej w dniu 9 października 2023 r. z całej sieci wodociągowej, organ przeprowadzi własną kontrolę jakości wody na obszarze Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska.
Czy w związku z wykryciem niebezpiecznych dla zdrowia ludzi bakterii mieszkańcy mają podstawę do obaw o jakość wody we wszystkich punktach poboru? – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy wskazuje, że przedstawiciel organu w dniu 02 października 2023 r., w ramach bieżącego nadzoru sanitarnego, pobrał do badań mikro-biologicznych i fizykochemicznych próbki wody z sieci wodociągu publicznego Jaworzyna Śląska w czterech punktach zgodności. Uzyskane wyniki badania wody tylko z dwóch punktów wykazały przekroczenie dopuszczalnej normy parametrów mikrobiologicznych. Brak jest zatem podstaw do stwierdzenia, że woda we wszystkich pozostałych punktach nie odpowiada normom sanitarnym pod względem mikrobiologicznym – zapewnia szef Sanepidu.
Czy w związku z powtarzającymi się problemami z jakością wody w gminie Jaworzyna Śląska będą podejmowane działania? – W przedmiotowej sprawie władze Gminy Jaworzyna Śląska i przedsiębiorstwa wodociągowego współpracują z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Świdnicy w celu zapewnienia wody o właściwej jakości do spożycia przez ludzi. Ponadto, w celu dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie publiczne mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy zwiększy częstotliwość badania wody w ramach bieżącego nadzoru sanitarnego (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 07 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi) – odpowiada Ireneusz Skawina.
Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]