Strona główna 0_Slider W nocy przestawiamy zegarki. Pośpimy o godzinę dłużej

W nocy przestawiamy zegarki. Pośpimy o godzinę dłużej

0

W nocy z 28 na 29 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 3.00 na 2.00. Pośpimy przez to o godzinę dłużej.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

Od kilku lat w Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84% respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii). Komisja Europejska – na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych – we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu.

W najbliższych latach nie zanosi się jednak na wprowadzenie zmian w tym zakresie. – Aktualnie wśród państw członkowskich UE nie zostało wypracowane jednoznaczne stanowisko, ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych. W październiku 2021 roku Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022–2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU „muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu”. Oznacza to, że najbliższe zmiany czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy odbędą się – wskazują Albin Czubla oraz Maciej Gruszczyński z Głównego Urzędu Miar.

mat. Główny Urząd Miar
mat. Główny Urząd Miar

/GUM, PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułZe Świdnicy na Oscary. Aktor malarskiej animacji „Chłopi” Robert Gulaczyk spotkał się ze świdnicką publicznością [FOTO]
Następny artykułOd porad dla właścicieli czworonogów, po atrakcje dla dzieci. Charytatywny festyn „Z miłości do zwierząt” [FOTO]