Strona główna 0_Slider Teatr do remontu, plac Grunwaldzki do rewitalizacji. Jak zmienią się po przebudowie?

Teatr do remontu, plac Grunwaldzki do rewitalizacji. Jak zmienią się po przebudowie?

0

Na kontynuowanie prac związanych z rewitalizacją zabytkowej części Świdnicy i poprawę estetyki centrum przeznaczone zostaną środki z przyznanych miastu rządowych dotacji w łącznej wysokości 9 mln złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na remont gmachu teatru miejskiego oraz sąsiednich kamienic w bloku śródrynkowym, a także na rewitalizację placu Grunwaldzkiego.

Dotacja w wysokości 7 mln 200 tys. złotych zostanie przeznaczona na remont elewacji budynku teatru miejskiego oraz kamienic przy ul. Wewnętrznej 2 i Rynek 37, 43, 44. – Obecny stan techniczny obiektu wskazuje na wysoki stopień degradacji budynków. Dlatego też w ramach inwestycji, w obrębie elewacji wykonane zostaną m.in. roboty murowe, prace tynkarskie, prace malarskie i konserwatorskie. Zaplanowano także renowację drzwi wejściowych, prace remontowe przy kracie wejściowej do lapidarium, wymianę stolarki okiennej, parapetów, witryn oraz renowację balustrad, krat okiennych i drzwiowych. Nastąpi częściowa wymiana pokrycia dachu. Zakres prac obejmuje również demontaż istniejącego szybu windowego, powiększenie otworu windowego oraz montaż nowego dźwigu osobowego. Zakupione zostanie wyposażenie do wybranych pomieszczeń teatru – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W planach jest również remont wnętrza świdnickiego teatru. – Szacowany koszt modernizacji wnętrza teatru to około 19 milionów złotych. Projekt przewiduje gruntowną modernizację m.in. sceny, widowni, pomieszczeń technicznych i sanitarnych, z dostosowaniem obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Miasto na początku przyszłego roku złoży wniosek o dofinansowanie tych prac z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska – wskazuje Dzwonkowska.

Dotację w wysokości 1 mln 800 tys. złotych przyznano z kolei na rewitalizację placu Grunwaldzkiego. – Plac Grunwaldzki znajduje się na obszarze chronionym historycznie. Zagospodarowany jest na potrzeby zgromadzeń publicznych oraz rekreacji i wypoczynku mieszkańców. Najbardziej reprezentacyjny plac w mieście nie jest aktualnie dostosowany do wymogów jakościowych i estetycznych tego typu przestrzeni publicznych. Zakres prac będzie więc obejmował przebudowę alejek, odwodnienie placu i remont pomnika. Przybędą elementy malej architektury. Nasadzone zostaną nowe rośliny oraz przeprowadzona będzie korekcja drzew. Zaplanowano wykonanie instalacji elektroenergetycznych i teletechnicznych dla systemu zasilania odbiorów tymczasowych, na potrzeby organizacji uroczystości na placu. Całości dopełni nowe oświetlenie i system monitoringu – wylicza rzecznik świdnickiego magistratu.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułNowotworom u dzieci mówią „nie”. Do Strzegomia przyjechał specjalny autobus [FOTO]
Następny artykuł„Radość najpiękniejszych lat”. Zbliża się koncert w ramach Gminnej Senioriady