Strona główna 0_Slider Świdnickie mażoretki szykują się do Indii. Wspominają też sukcesy, a było ich...

Świdnickie mażoretki szykują się do Indii. Wspominają też sukcesy, a było ich sporo! [FOTO]

0

Na podium w zawodach w całej Polsce w tym roku stawały wielokrotnie – zdobywając aż dziewięć złotych medali, sześć srebrnych i trzy brązowe. Mażoretki „Prima” ze Świdnicy podsumowują swój taneczny sezon 2023 i przedstawiają najbliższe plany. Jednym z najbardziej wyczekiwanych będzie ich występ w Indiach na Światowym Festiwalu Młodzieży. Świdniczanki już trenują, by podbić swoimi widowiskowymi pokazami indyjską publiczność. Zachęcają też do kibicowania i wsparcia ich tanecznej pasji.

Sezon taneczno-sportowy 2023 właśnie zakończył się dla Mażoretek „Prima”, działających przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Od marca do września tego roku udało się świdniczankom zaczarowywać publiczność i sędziów na zawodach, festiwalach i pokazach w całej Polsce. – Mamy za sobą wiele mistrzostw, pokazów, koncertów, dożynek, które przyniosły wiele radości, łzy szczęścia, ogrom pracy i mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy nas otaczali – dzielą się refleksami Mażoretki „Prima”.

Dziewczyny wielokrotnie stawały w zmaganiach sportowo-tanecznych o zasięgu ogólnopolskim, a nawet europejskim na podium, wygrywając mnóstwo złotych, srebrnych, brązowych medali,  a także licznych wyróżnień. – Myślę, że ten sezon był bardzo udany. Wszystkie mistrzostwa i pokazy, na których byłyśmy były bardzo ciekawym przeżyciem – przyznaje jedna ze świdnickich mażoretek Róża Rybak. – Sezon artystyczny 2023 był atrakcyjny i pracowity. Mieliśmy okazję spędzić ze sobą więcej czasu razem, osiągać sukcesy i najważniejsze to zdobywać nową wiedzę – dodaje tancerka Oliwia Wawro.

Wielkim triumfem dla świdnickich Mażoretek „Prima” było zdobycie pierwszego miejsca i tytułu Mistrzyń Europy buława scena przez juniorki, a także drugiego miejsca i tytułu Wicemistrzyni Europy solo flaga przez Martynę Kępę w European Championship of Majorettes 9.09.2023 w Opolu.

Świdniczanki mogą się też pochwalić wieloma wyróżnieniami, chociażby z V Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Mażoretkowego „Wirująca pałeczka” wrzesień – Wronki 2023, w tym przyznanym: I miejscem – Juniorki Buława Scena, II miejscem – Juniorki Baton, III miejscem – Kadetki Pompon oraz IV miejscem – Kadetki Baton.

Ponadto docenione zostały na Mistrzostwach Mażoretek Polski 9 – 10.06.2023 w Cieszynie. Zdobyły wtedy: I miejsce – Buława Junior Scena, I miejsce – Show Senior Scena, II Wicemistrz Polski – Baton Scena Juniorki, II Wicemistrz Baton Solo Martyna Kępa oraz IV miejsce Senior Baton.

Zwycięskie wróciły również z XXIV Mistrzostw Polski Mażoretek w Kędzierzynie-Koźlu w maju 2023, otrzymując: 1. miejsce – Mistrz Polski Juniorki Buława Scena, 1. miejsce – Mistrz Polski Juniorki Buława Defilada oraz 1. miejsce – Mistrz Polski Show Seniorki.

Nagrodzono je także na XI Otwartych Mistrzostwach Mażoretek Polski Zachodniej w Górze w kwietniu 2023. Osiągnęły wówczas: I miejsce – Seniorki Show, I miejsce – Juniorki Buława Defilada, II miejsce – Juniorki Baton, II miejsce – Juniorki Buława, III miejsce – Seniorki Baton, a także III miejsce – Kadetki Baton.

Talent tancerek i niełatwą dyscyplinę sportową i artystyczną, jaką uprawiają, w pokazowych i widowiskowych choreograficznych układach taneczno-marszowych mogliśmy podziwiać też na paradach w mieście, w tym na świdnickich obchodach Święta Konstytucji 3 Maja czy na innych dolnośląskich wydarzeniach m.in. na Oleśnickim Festiwalu Cyrkowo-Artystycznym czy Bolesławieckim Święcie Ceramiki. Świdniczanki angażowały się także w charytatywnie akcje i koncerty w tym, chociażby zbiórkę dla Agatki Salamon – wspólnie po zdrowe serduszko.

Dziękuję mażoretkom za ten czas, za te godziny pracy na sali, za łzy szczęścia, kolejne sukcesy i za wytrwałość. Dziękuję też Małemu Jubilatowi za sezon 2023, który wspólnie przeżyliśmy, a rodzicom za wiarę w nasze możliwości i za to, że zawsze można na nich polegać. Dziękuję, że jesteście – wyraziła wdzięczność świdnicka choreografka i kierowniczka artystyczna Mażoretek „Prima” Anna Trzeciak.

Dziewczęta rozpoczynają już nowy sezon taneczny i mocno trenują, by wspaniale wypaść na następnych pokazach, bo już są kolejne w planach. W najbliższych czasie świdniczanki wystąpią na Paradzie Niepodległości we Wrocławiu. Szykują się też do wyjazdu zagranicznego. Będą zdobywać już po raz drugi serca indyjskiej publiczności na Światowym Festiwalu Młodzieży w Delhi. Do Indii wyruszą wraz z Jubilatem w grudniu tego roku. By miały szansę prezentacji swoich talentów i mogły się dalej rozwijać, zachęcają też do wsparcia sponsorskiego.

/Tekst: AN/
/Materiały i zdjęcia: użyczone przez Annę Trzeciak/

Poprzedni artykułNasi strażacy najlepsi i z awansem dalej!
Następny artykułRadość, wzruszenie i duma. Świdniccy alchemicy odebrali Nagrodę Kulturalną SILESIA 2023 [FOTO]