Strona główna 0_Slider Świdnicka firma z nagrodą Modernizacja Roku 2022

Świdnicka firma z nagrodą Modernizacja Roku 2022

0

Realizacja świdnickiej firmy Steinbudex-JM po raz kolejny została doceniona w prestiżowym konkursie „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”. Tym razem jury doceniło przebudowę rynku w Starym Fordonie w Bydgoszczy, wykonaną w 2022r. Do konkursu zgłoszono ponad pół tysiąca inwestycji z całej Polski.

Konkurs od 27 lat organizuje Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, a nagrody i wyróżnienia wręczane są podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

– W 27. edycji Konkursu udział wzięło ponad 533 inwestycji z całej Polski do finału zakwalifikowało się 91. W ścisłej finałowej czołówce znalazły się inwestycje reprezentujące większość regionów Polski. Co roku konkurs niesie ze sobą coś nowego, odpowiada na potrzeby uczestników. Jury Konkursu, w skład którego wchodzą naukowcy dwunastu politechnik, przedstawiciele ministerstw, praktycy budowlani i architekci, którzy odnosili sukcesy w minionych edycjach przedsięwzięcia, oraz przedstawiciele samorządów województw i patronów Konkursu. Komisja Konkursowa nagradza między innymi, jakość stosowanych materiałów, nowoczesność, rezultaty ekologiczne, efektywność procesów technologicznych – wyliczają organizatorzy.

Już po raz drugi świdnicka firma przyczyniła się do sukcesu modernizowanego obszaru. W 2019 roku Steinbudex-JM otrzymał nagrodę Modulora za modelową współpracę przy wykonaniu rewitalizacji Starego Rynku w Rzepinie oraz za budowę w systemie zaprojektuj i wybuduj pomnika dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości również w Rzepinie.

W tym roku jury przyznało tytuł Modernizacji Roku 2022 w kategorii „Rewitalizacja obszarów i przestrzeni urbanistycznych” za zmodernizowanie rynku w bydgoskim Starym Fordonie. Inwestorem był Urząd Miasta Bydgoszczy, autorem projektu Pracownia Architektoniczna Łukasz Pieńczykowski, Jakub Bartkowiak Poznań, a wykonawcą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Steinbudex-JM Świdnica.

„Koncepcja przebudowy została wybrana w drodze konkursu i poddana konsultacjom z mieszkańcami. Prace budowlane trwały niespełna rok. Jednym z podstawowych założeń było ograniczenie do niezbędnego minimum ruchu kołowego i wprowadzenie rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu m.in. zrównano poziomy nawierzchni. Dominującym materiałem jest szara kostka granitowa, która współgra z elementami drewnianymi (mała architektura) i otaczająca zielenią. Różne odcienie kostki i sposoby układania wyznaczają poszczególne strefy Rynku” – czytamy w opisie inwestycji na stronie konkursu.


„Dominantę w nawierzchni stanowi ułożony wzór nawiązujący do herbu Fordonu (o kształcie białej róży na ciemny tle). Pomnik poświęcony poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej mieszkańcom został przesunięty bliżej kościoła, oczyszczony i podświetlony. W centralnej części placu powstała multimedialna fontanna – w płytkiej, 5-centymetrowej niecki (po wyłączeniu wody można z niej korzystać jak z pozostałej części placu). Rynek dopełniły drzewa i krzewy oraz mała architektura w postaci drewnianych ławek. Modernizacja trwała od marca 2020 do maja 2022r.” Inwestycja kosztowała 7, 8 miliona złotych.

To była niezwykle skomplikowana inwestycja w systemie zaprojektuj i wybuduj, poprzedzona badaniami archeologicznymi, podczas których zostało odkryte pięciowarstwowe cmentarzysko i unikatowy grób skrzynkowy. Ogromnym wyzwaniem była inżynieryjna strona zadania. Rynek ma własny podziemny zbiornik retencyjny na wody opadowe, które są rozsączane w piaszczystym gruncie. Współpracowaliśmy z kilkoma firmami, m.in. przy budowie fontanny. Udało nam się osiągnąć cel – wrażenie tafli wody przy bardzo płytkiej niecce. Fontanna ma 32 dysze wieloobrazowe, 72 dysze zamgławiające i 144 reflektory oraz nagłośnienie,  dzięki czemu można tworzyć pokazy multimedialne. Ważne jest też to, że dzięki systemowi pomp i filtrów woda jest oczyszczana i można z niej korzystać rekreacyjnie. W upalne dni to raj dla dzieciaków – mówi Jerzy Majorek, właściciel Steinbudexu. Świdnicka firma jest jedyną z regionu wałbrzyskiego, która dwukrotnie została doceniona w prestiżowym konkursie.

O tytuł Modernizacji Roku ubiegał się w 2019 roku stadion miejski w Świdnicy, ale bez powodzenia.

Jerzy Majorek ma nadzieję na kolejny sukces. – Do konkursu na pewno zgłosimy zagospodarowanie otoczenia Pałacu w Sobieszowie, które wykonaliśmy dla Karkonoskiego Parku Narodowego – mówi. Steinbudex obecnie wykonuje modernizację Wełnianego Rynku i ulicy Hawelańskiej w Gorzowie Wielkopolskim, a także ulic Krótkiej i Długiej w Jeleniej Górze. Firma ma na swoim koncie wiele inwestycji,  m.in. modernizacje Placu Solnego we Wrocławiu, Placu Magistrackiego w Wałbrzychu czy Rynku w Świdnicy.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
zdjęcia organizatora

Poprzedni artykułZgubiono dokumenty
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem