Strona główna Kultura „Podniebne obrazy” Marcina Giby. Nowa wystawa wkrótce w Galerii Fotografii

„Podniebne obrazy” Marcina Giby. Nowa wystawa wkrótce w Galerii Fotografii

0

Cywilizacyjny kosmos stworzony przez ingerencję przemysłu w naturę, konkretne kształty wyłaniające się z przypadkowych szczegółów czy śnieżna zima pełna abstrakcyjnych struktur. Nagradzany fotograf Marcin Giba zaprezentuje w Świdnicy swoje artystyczne zdjęcia wykonane dronem. Otwarcie wystawy z udziałem autora już w piątek, 6 października w Galerii Fotografii. Wstęp wolny.

podniebne obrazy – fotografia Marcina Giby, www.podniebneobrazy.pl

Łatwo zaobserwować, że te zdjęcia są w sensie artystycznym „brakującym ogniwem” w dyskusji o regionie kojarzonym głównie z kopalnianą industrią. Podniebne Obrazy to kilka cykli długoterminowych. Projekt „Natural” pokazuje polski krajobraz, w który zaingerował przemysł. Marcin nie estetyzuje zachodzących zmian, ale stara się dokumentować fakt, że z połączenia tego, co dzikie i ucywilizowane wyłania się jakiś nowy rodzaj kosmosu. Seria „Human on earth” opiera się na zjawisku pareidolii, polegającym na dostrzeganiu w przypadkowych szczegółach konkretnych kształtów, najczęściej przypominających ludzką twarz. Z kolei zestaw zdjęć pod tytułem „Minimal, animal, faces” koncentruje się na porze roku najtrudniejszej do latania ze względu na warunki atmosferyczne, ale za to najbardziej fotogenicznej. Śnieżna zima pozwala wydobywać z białego tła subtelne struktury, tworzące monochromatyczne wzory i minimalistyczne formy. Aktualnie autor eksploruje artystycznie temat hałd – najbardziej charakterystycznego elementu górnośląskiego krajobrazu, w którym poszukuje motywów abstrakcyjnych – zauważa kuratorka wystawy Nina Giba.

Marcin Giba to absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, dyrektor artystyczny Rybnik Foto Festivalu, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, czynny w zawodzie fotografa od ponad 20 lat, zdobywca kilkudziesięciu międzynarodowych nagród i wyróżnień. Powrócił do autorskiej wypowiedzi, gdy w połowie 2018 roku kupił drona i uzyskał potrzebne uprawnienia. Szybko okazało się, że nowy obiektyw, mający początkowo uzupełniać ofertę komercyjną Marcina Giby o zdjęcia „z lotu ptaka”, pozwolił mu na nowo odkryć radość tworzenia i… Śląsk, miejsce, w którym mieszka.

Wernisaż wystawy „Podniebne obrazy” z udział twórcy fotografii odbędzie w piątek, 6 października o godz. 18.00. Wstęp wolny.

/oprac. AN/

/materiały – organizatora/

Poprzedni artykułSynoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem
Następny artykułPrezes ZGK ze Świebodzic doprowadził do czołówki w Świdnicy. „Na 200% zasłabł” przekonuje burmistrz