Strona główna 0_Slider Co dalej z pomysłem utworzenia punktu paszportowego w Świdnicy?

Co dalej z pomysłem utworzenia punktu paszportowego w Świdnicy?

0

Mija półtora roku od zgłoszenia propozycji uruchomienia w Świdnicy terenowego biura paszportowego, dzięki któremu mieszkańcy nie musieliby wybierać się do innych miast w celu wyrobienia oraz odebrania dokumentu. – W innych miastach już dawno takie punkty powstały – wskazuje pomysłodawca stworzenia świdnickiego punktu paszportowego, który ostatnio dopytywał o to, na jakim obecnie etapie są działania w tej sprawie.

Obecnie sprawy paszportowe można załatwić w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, jego trzech delegaturach w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze, a także w dziewięciu Terenowych Punktach Paszportowych: w Bogatyni, Dzierżoniowie, Głogowie, Kłodzku, Lubinie, Polkowicach, Strzelinie, Trzebnicy, Wołowie, Ząbkowicach Śląskich, a także we wrocławskiej galerii Magnolia Park. Położone najbliżej Świdnicy dzierżoniowskie biuro paszportowe zostało uruchomione w październiku 2022 roku.

Z propozycją uruchomienia podobnego punktu w Świdnicy wystąpił w kwietniu ubiegłego roku przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski. Do jego pomysłu przychyliła się prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która skierowała do wojewody zapytanie o możliwość uruchomienia i warunki funkcjonowania Terenowego Punktu Paszportowego. W kolejnych miesiącach prowadzono korespondencję w sprawie wymagań technicznych, czy też refundacji kosztów prowadzenia takiego punktu.

O aktualny stan rozmów w tej sprawie dopytywał ostatnio pomysłodawca uruchomienia świdnickiego biura paszportowego. – Już ponad półtora roku toczy się niepotrzebna i niezrozumiała przez mieszkańców „telenowela” dotycząca powstania w Świdnicy punktu paszportowego. Miasta, które w tym samym czasie starały się o powstanie takiego miejsca, od dawna mogą się cieszyć z jego funkcjonowania – są to m.in. Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów, Kłodzko – stwierdził Dzięcielski.

Mieszkaniec Świdnicy odbierający tysięczny paszport wydany w biurze paszportowym w Dzierżoniowie (fot. UM Dzierżoniów)

Do jego zapytania odniosła się prezydent Świdnicy. – Obecnie oczekujemy na przekazanie wytycznych dotyczących parametrów technicznych sprzętu komputerowego, niezbędnego do obsługi klientów biura paszportowego – przekazała Beata Moskal-Słaniewska, dołączając do udzielonej odpowiedzi kopię dotychczasowej korespondencji między miastem a wojewodą, o co wnioskował przewodniczący Rady Miejskiej. Z dokumentów wynika, że od 12 grudnia 2022 roku świdnicki magistrat nie może doprosić się wyjaśnień w sprawie wymaganej infrastruktury w związku z nowelizacją ustawy o dokumentach paszportowych oraz zmianą systemu obsługi paszportów. Prośba o przekazanie nowych wytycznych w związku z tymi zmianami została ponowiona 31 stycznia 2023 roku.

Z uwagi na zainteresowanie mieszkańców Świdnicy rozważana jest możliwość uruchomienia Terenowego Biura Paszportowego. W odpowiedzi na zapytanie skierowane do Wojewody Dolnośląskiego w dniu 4 maja 2022 roku dotyczącego możliwości uruchomienia punktu na terenie Świdnicy otrzymano między innymi wykaz infrastruktury sieciowej i sprzętowej. Wejście w życie ustawy z dnia 27 stycznia 2022 roku o dokumentach paszportowych wprowadziło zmianę systemu obsługi dokumentów paszportowych z Paszportowego Systemu Obsługi Obywatela na Rejestr Dokumentów Paszportowych. Z uwagi na powyższe proszę o przekazanie informacji, czy specyfikacja dotycząca infrastruktury sieciowej i sprzętowej wyszczególniona w piśmie z dnia 1 lipca 2022 roku jest nadal obowiązująca, a w przypadku występujących zmian proszę o jej aktualizację – wnioskował w ponowionym piśmie do wojewody wiceprezydent Świdnicy, Krystian Werecki. Według informacji udostępnionych przez magistrat, odpowiedzi do tej pory nie uzyskano.

Zdziwienia takim obrotem spraw nie kryje przewodniczący Rady Miejskiej, komentując dotychczasowe bezskuteczne starania dotyczące otwarcia świdnickiego biura paszportowego. – Mimo zapewnień o „dobrej współpracy” z wojewodą dolnośląskim, w innych miastach już dawno takie punkty powstały. Ostatnie pismo wysłane z miasta jest datowane na 31 stycznia 2023 roku i nikt nie ponaglił wojewody, że nie przestrzega choćby kodeksu postępowania administracyjnego – stwierdził Dzięcielski. – Instytucje publiczne obowiązuje KPA i nie wyobrażam sobie by urzędy, które sprawdzają również uchwały rad miejskich nie odpowiadały w wymaganych terminach na pisma wysyłane przez władze miasta. 

Do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zwróciliśmy się z pytaniami dotyczącymi uruchomienia Terenowego Biura Paszportowego w Świdnicy oraz uwag zgłaszanych przez świdnickich samorządowców. O odpowiedzi będziemy informować.

/mn/

Poprzedni artykułŚwięto sportów walki w Świebodzicach
Następny artykułCzas na starcie z Liderem